Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Και εγώ για κατηγορία 3 (αλλαγή χρήσης) αρθρο 36 ν4495 παρ 3, στ, απλά μπερδεύει λίγο γιατί λέει για εντός σχεδίου κτίρια, ενώ εσύ μιλάς για εντός ορίων οικισμού. 

Ερώτηση στην αρμόδια πολεοδομία μπορεί να σου δώσει την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εύχομαι Καλή Χρονιά σε όλους! Στο θέμα της αλλαγή χρήσης, έχω και εγώ περίπτωση αλλαγής χρήσης σε ΕΚΤΟΣ σχεδίου περιοχή, σε τι κατηγορία εντάσσεται?  

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους μας!

σε περιπτωση κατοικιας σε εκτος σχεδιου & αρτιο κατα κανονα γηπεδο, σε περιοχη που ειναι υπο κτηματογραφιση - δεν εχει ολοκληρωθει ακομα, εχουν γινει μονο οι αιτησεις υπαγωγης στο κτηματολογιο, σε ποια κατηγορια ειμαι? 1 η 3? η δεν εχω καταλαβει κατι καλα?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμο προ 23 ο οποιος εχει χαρακτηριστει ως αρχαιολογικος χωρος..για αδεια ανακατασκευης μπαζωμενης βεραντας παω οπωσδήποτε κατηγορια 1? 

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας οικ. αδεια του 2003 εντός οικισμού θελω να νομιμοποίησω 30τ.μ επιπλέον και μία πισίνα , αλλα εχω χαθεί  ποιά κατηγορία αδείας να επιλέξω μετα την πληρωμή του παραβόλου στο e- Αδειες.

 

(1) Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς να κάνεις πρώτα αναζήτηση για ήδη υπάρχον με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν.

(2) Βάλε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (κάτω μέρος μηνύματος) και διόρθωσέ το.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δες αν σε καλύπτει η περίπτωση ιθ της μικρής κλίμακας. Αλλιώς, αν είναι νομιμοποίηση κατασκευής πριν το 2011 μέσω 4495 δηλαδή, θα έλεγα κατηγορία 3. Αν είναι μετά το 2011 θα χρειαστεί λογικά αυτοψία από την ΥΔΟΜ για καταλογισμό προστίμων ανέγερσης και διατήρησης οπότε αν δεν εμπίπτεις στη μικρή κλίμακα είσαι μάλλον κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι .Σε κτίριο το οποίο έχει ρυθμιστεί με τον Ν.4495/2017 δεν έχει κατασκευαστεί η στέγη αν και ήταν υποχρεωτική στην περιοχή. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να κάνει προσθήκη στέγης. Σε ποια κατηγορία πιστεύετε πώς ανήκει? Η προσθήκη στέγης δεν αναφέρεται κάπου ξεκάθαρα και για αυτό αναρωτιέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το αποπερατώσω όμως σύμφ

17 ώρες πριν, danaikaterina said:

Έγκριση αποπεράτωσης αυθαιρέτου

Δεν θέλω να το αποπερατώσω όμως σύμφωνα με την παλιά άδεια αλλά θέλω να έχει μια τελείως διαφορετική στέγη σε σχήμα , ύψη και όγκους. Και η άδεια έχει λήξει προ πολλού και έχει ρευματοδοτηθεί το ακίνητο. Οπότε τι κάνω?

 

Edited by adadim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.