Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Νομίζω η περίπτωσή σου είναι στο Α107 παρ.5 του Ν4495.

β)..........

...............

ββ)   κατεδάφισης,

γγ)    κατασκευής στέγης, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις του επόμενου εδαφίου ή φύτευσης δώματος,

δδ)   ενίσχυσης, όπως αυτή προκύπτει από τη μελέτη στατικής επάρκειας, χωρίς να επέρχεται αντικατάσταση του φέροντος οργανισμού.

H εκτέλεση των ανωτέρω εργασιών αφορά τα αυθαίρετα τμήματα κτιρίων, ενώ για τα τμήματα που καλύπτονται από οικοδομική άδεια επιτρέπονται οι κατά νόμο προβλεπόμενες εργασίες.

γ) Η εκτέλεση των εργασιών των περιπτώσεων α και β γίνεται ύστερα από έγκριση εργασιών, που χορηγείται από την Αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες, για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση, δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο, εκτός των περιπτώσεων : α) κατασκευής ανελκυστήρα ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) της παρ.2 του άρθρου 27 του ν.4067/2012 (Α79), β) κατασκευής υποχρεωτικής στέγης, σύμφωνα με τους ειδικούς όρους και περιορισμούς δόμησης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου, γ) κατασκευής στέγης, σύμφωνα με την ισχύουσα άδεια οικοδομής και μόνο εφόσον δεν υφίσταται υπέρβαση καθ’ ύψος που δεν υπερβαίνει σε ποσοστό 10% το προβλεπόμενο στην άδεια.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, adadim said:

Δεν θέλω να το αποπερατώσω όμως σύμφ

Δεν θέλω να το αποπερατώσω όμως σύμφωνα με την παλιά άδεια αλλά θέλω να έχει μια τελείως διαφορετική στέγη σε σχήμα , ύψη και όγκους. Και η άδεια έχει λήξει προ πολλού και έχει ρευματοδοτηθεί το ακίνητο. Οπότε τι κάνω?

 

και πως ρευματοδοτήθηκε χωρίς να έχει κατασκευασθεί η υποχρεωτική για την περιοχή στέγη! παράνομα?

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2019 at 10:21 ΠΜ, ΚΑΝΑ said:

και πως ρευματοδοτήθηκε χωρίς να έχει κατασκευασθεί η υποχρεωτική για την περιοχή στέγη! παράνομα?

'Οπως είχε ρευματοδοτηθεί κάθε οικοδομή με ΓΟΚ : με υπεύθυνη δήλωση μηχανικού. Υπήρχε δήλωση μηχανικού παλιότερα που δεν ήταν ψευδής? 'Ισως το 1%. 'Ολες οι άλλες δηλώσεις ήταν ανακριβείς και για αυτό έχουμε τώρα και τόση δουλειά με τα αυθαίρετα...

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω εκδώσει έγκριση δόμησης (με τον παλιό τρόπο - στην πολεοδομία) για νέα κατασκευή κατοικίας σε εκτός σχεδίου (χωρίς κτηματογράφιση. τώρα άρχισαν οι δηλώσεις κτηματολογίου). Τώρα θα προχωρήσω ηλεκτρονικά στην έκδοση της άδειας. Το βάζω  σε κατηγορία 1? 

Link to comment
Share on other sites

 

Σε οικισμό προ 23 ο οποίος έχει χαρακτηριστεί ως αρχαιολογικός χώρος..για άδεια ανακατασκευης μπαζωμένης βεράντας που δεν εμπίπτει στις εγκρίσεις εργασιών μικράς κλίμακας, πάω οπωσδήποτε κατηγορία 1? 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες αρχαιολογικό χώρο θα πήγαινες κατηγορία 2 λόγω προ 23 οικισμού. Νομίζω ότι λόγω αρχαιολογικού χώρου (παρά το ότι μπορεί να μην έχεις υπό ανέγερση ειδικό κτίριο) πρέπει να πας κατηγορία 1.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Αν δεν είχες αρχαιολογικό χώρο θα πήγαινες κατηγορία 2 λόγω προ 23 οικισμού. Νομίζω ότι λόγω αρχαιολογικού χώρου (παρά το ότι μπορεί να μην έχεις υπό ανέγερση ειδικό κτίριο) πρέπει να πας κατηγορία 1.

Ο οικισμός έχει καθορισμένα όρια με απόφαση Νομαρχη. Για τους αρχαιολογικους χώρους αναφέρεται σε ανέγερση η προσθήκη..εγώ έχω ανακατασκευή..δεν αλλάζει κάτι σε αυτό?  

Link to comment
Share on other sites

Η ανακατασκευή γίνεται λόγω φυσικής καταστροφής ; 

Η ζώνη αρχαιολογίας που έχεις αναφέρει στο αρχικό μήνυμα, θεωρώ ότι αποτελεί κομβικό σημείο για την επιλογή κατηγορίας άδειας 1. Η ανακατασκευή ουσιαστικά είναι ανέγερση με την λογική να κατασκευάσεις κάτι όπως ήταν πριν. 

Όμως, ακόμη και κατηγορία 2 να πήγαινε, αλλάζει κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.