Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Μην είσαι τόσο αυστηρή με το σύστημα και κυρίως μην επιχειρηματολογείς πάνω του.

Εφορείες κλασικών, βυζαντινών και νεωτέρων δεν υπάρχουν ... https://www.culture.gr/el/ministry/SitePages/viewyphresia.aspx?iID=1304

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Μέρσα

Πολύ σωστά και  δικαιολογημένα  απορείς αλλά για να σε καταλάβεις κάποιος  θα έπρεπε ίσως να αναρτήσεις και αυτό, 

https://www.e-nomothesia.gr/kat-periballon/oikodomes/upourgike-apophase-upenuprg-88894-12666-2018.html

στο οποίο φαίνονται και οι αστερίσκοι που προείπες 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιά κατηγορία άδειας επιλέγουμε όταν έχουμε μελέτη
-ανέγερσης κατοικίας εκτός σχεδίου
-με πισίνα
-και τοιχία αντιστήριξης (+1,50 / -2,00 στις διαμορφώσεις λόγο κλίσης γηπέδου);

Ενώ η κατοικία είναι Κατηγορία 1, σύμφωνα με το Άρθρο 36, 1)γ) ανέγερση κτιρίου με χρήση κατοικίας σε εκτός σχεδίου περιοχή στην οποία δεν υφίσταται κτηματογράφηση ή σε μη άρτιο κατά τον κανόνα γήπεδο,

Τα υπόλοιπα (πισίνα και τοιχία) είναι Κατηγορία 3 συμφ. με Άρθρο 36, 3)ζ) και η)
ζ) κατασκευή πισίνας, εφόσον δεν καλύπτεται από τις περιπτώσεις της έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας,
η) τοίχοι αντιστήριξης, περιτοιχίσεις και περιφράξεις που δεν εμπίπτουν στην κατηγορία εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας και με την επιφύλαξη των περιπτώσεων της Κατηγορίας 1,

Είναι δυνατόν να θέλει δύο άδειες..ξεχωριστές αμοιβές, ελεγκτές κλπ;

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι πρέπει να υποβληθεί άδεια κατηγορίας 1 ως η δυσμενέστερη για το κτίριο στην οποία θα αναφέρονται φυσικά η κατασκευή τοίχων αντιστήριξης, περιτοιχίσεις και κατασκευή πισίνας.

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου φαίνεται αυτό που προτείνεις. ευχαριστώ για την απάντηση. 
Ενημερωτικά προσθέτω ότι κατόπιν επικοινωνίας με υδομ, όντως υπάγεται στη κατηγορία 1 το έργο . (κατηγορία 3 θα ήταν αν είχαμε μελέτη μόνο πισίνας ή/και τοιχίων)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό σημείο που θα θέσω το ερώτημα μου και ζήτω συγνώμη για αυτό.

Τη άδεια χρειαζόμαστε για κατασκευή αποθήκης 15 τ.μ. σε αγροτεμάχιο, (όχι λιθόκτιστης)  με σιδεροκατασκευη και πάνελ? το αγροτεμάχιο πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν την κάνει με λιθοδομή να αποφύγει την άδεια και να πάει με μικρής κλίμακας;

Αυτή η άδεια που ζητάς θα είναι κανονική άδεια δόμησης. 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν την κάνει λιθόκτιστη . επιμένει να την κάνει με πάνελ και σιδεροκατασκευη.

Αν κάνει οτιδήποτε άλλο  εκτός λιθόκτιστης θέλει κανονική άδεια σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Σε ένα ακίνητο εντός σχεδίου με άδεια οικοδομής του 1980, έγινε ρύθμιση με τον Ν.4178/13 της αυθαίρετης κολυμβητικής δεξαμενής οριστική υπαγωγή και  έχει εξοφληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου . Ο ιδιοκτήτης τώρα  θέλει να καταργήσει την πισίνα δηλαδή να την μπαζώσει και να  την επικαλύψει με πλάκόστρωση. Απο την ΥΔΟΜ μού είπαν να βγάλλω άδεια δόμησης. Δεν ξέρω όμως σε τι κατηγορία του άρθρου 36  του Ν.4495/17 εντάσσεται αυτή η περίπτωση. Είμαι μεταξύ της κατηγορίας 2 και της κατηγορίας 3 . Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?   

Link to comment
Share on other sites

κανε μια ερευνα σε αυτα

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"μπαζωμα πισινας"&page=0&sort=relative

υγ

δες το  36/3ζ

παραπεμπει και στις ΕΕΔΜΚ του 29/ιε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.