Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Οι νομιμοποιήσεις δεν πάνε υποχρεωτικά στην κατηγορία 2. Ο νόμος λέει "σε περίπτωση που απαιτείται αυτοψία από ΥΔΟΜ". Αν δεν απαιτείται οι νομιμοποιησεις αντιμετωπίζονται ακριβώς όπως οι άδειες ανέγερσης κατά περίπτωση ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του ακινήτου και των κατασκευών που ανεγείρονται (ή νομιμοποιούνται) δηλαδή. Τώρα το πότε απαιτείται αυτοψία είναι μεγάλη κουβέντα που με έχει απασχολήσει και προσωπικά χωρίς να έχω βρει σαφή απάντηση οπότε η λύση είναι να απευθυνθείς στην ΥΔΟΜ που ανήκει το έργο σου.

Link to comment
Share on other sites

και με ΥΔΟΜ που μιλάω είναι κάπως "παγωμένες" !!! Κατά κάποιο τρόπο περιμένουν οδηγίες για τις νομιμοποιήσεις !!!

Πάντως σε νομιμοποίηση κατοικίας εντός σχεδίου που είχα έντυπη έγκριση δόμησης μου είπαν με βεβαιότητα να επιλέξω Κατ. 3 με έντυπη ισχύουσα προέγκριση !!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 2:28 ΜΜ, danaikaterina said:

Οι νομιμοποιήσεις δεν πάνε υποχρεωτικά στην κατηγορία 2. Ο νόμος λέει "σε περίπτωση που απαιτείται αυτοψία από ΥΔΟΜ". Αν δεν απαιτείται οι νομιμοποιησεις αντιμετωπίζονται ακριβώς όπως οι άδειες ανέγερσης κατά περίπτωση ανάλογα με τα χαρακτηριστικά του ακινήτου και των κατασκευών που ανεγείρονται (ή νομιμοποιούνται) δηλαδή. Τώρα το πότε απαιτείται αυτοψία είναι μεγάλη κουβέντα που με έχει απασχολήσει και προσωπικά χωρίς να έχω βρει σαφή απάντηση οπότε η λύση είναι να απευθυνθείς στην ΥΔΟΜ που ανήκει το έργο σου.

 

On 6/7/2019 at 10:45 ΠΜ, ppanag said:

και με ΥΔΟΜ που μιλάω είναι κάπως "παγωμένες" !!! Κατά κάποιο τρόπο περιμένουν οδηγίες για τις νομιμοποιήσεις !!!

Πάντως σε νομιμοποίηση κατοικίας εντός σχεδίου που είχα έντυπη έγκριση δόμησης μου είπαν με βεβαιότητα να επιλέξω Κατ. 3 με έντυπη ισχύουσα προέγκριση !!!

Τα νεότερα σύμφωνα με το ΤΕΕ είναι τα εξής:

Οι νομιμοποιήσεις πρέπει να μπαίνουν Κατ. 1 αν δεν απαιτείται αυτοψία ή 2 αν απαιτείται αυτοψία.... αυτές ήταν λέει οι οδηγίες του Υπουργείου, εξού και οι Κατ. 1 και 2 έχουν το checkbox της νομιμοποίησης.

Όλα αυτά βέβαια δεν προκύπτουν από κάπου συγκεκριμένα, αλλά και στο ΤΕΕ περιμένουν περισσότερες διευκρινήσεις για τις νομιμοποιήσεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ευχαριστώ για τις απαντησεις, είναι πολύ χρήσιμο όταν παρουσιαζονται έτσι οι οπτικές. Υπάρχει όντως η λογική ότι η νομιμοποίηση θα μπορούσε να εξετάζεται σαν ανέγερση, αλλά λόγω της ύπαρξης αυθαιρέτου και από το υπουργείο υπάρχει η οδηγία ότι πρέπει να ελέγχεται με κάποιον τρόπο γι'αυτό και μπαίνει κατηγορία 2, ενώ στην 1 μπαίνει όταν βρίσκεται σε προστατευόμενες περιοχές. Αυτοψία πάντως φαίνεται να απαιτείται όταν υπάρχει ήδη σήμα και έκθεση αυτοψίας από ΥΔΟΜ. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 2:28 ΜΜ, danaikaterina said:

Τώρα το πότε απαιτείται αυτοψία είναι μεγάλη κουβέντα που με έχει απασχολήσει και προσωπικά χωρίς να έχω βρει σαφή απάντηση οπότε η λύση είναι να απευθυνθείς στην ΥΔΟΜ που ανήκει το έργο σου.

το πότε αυτοψία από την ΥΔΟΜ και εμένα με απασχολεί

βρήκε κανένας άκρη?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω μία περίπλοκη περίπτωση:

Ακίνητο στα μπετά με οικοδομική άδεια που έχει λήξει.
Τα μπετά έπεσαν μέσα στην πρώτη 3ετία.
Το ακίνητο βρίσκεται εντός Natura αλλά και η άδεια και τα μπετά έγιναν προγενέστερα.
Το ακίνητο τακτοποιήθηκε για τις επεκτάσεις του και την μετατροπή των υπόγειων βοηθητικών χώρων σε κύριους.

Θέλω να πάρω παράταση επ' αόριστον για το εν λόγω ακίνητο που συνεχίζει να βρίσκεται στα μπετά και αργότερα να κάνω αναθεώρηση της άδειας με νέα σχέδια μαζί με την αποπεράτωση αυθαιρέτου.

Ποια κατηγορία επιλέγω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

άσχετο με το κύριο ερώτημά σου αλλά σχετικό με την υπόθεσή σου

Επειδή σύμφωνα με την τελευταία τροπ/ση του αρθ 42 του Ν 4495/17

1.απαιτείται έλεγχος από Ε.Δ και 

2. επειδή έχεις αυθαιρεσίες 

θεωρώ ότι σε συμφέρει να κάνεις μια και καλή συγχρόνως και τις 2 αναθεωρήσεις που αναφέρεις, καθώς δεν κερδίζεις και τίποτα αν τις κάνεις ετεροχρονισμένα 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/6/2019 at 5:29 ΜΜ, jogr11 said:

Έχω εκδώσει άδεια οικοδομής για νέο κτίριο κατηγορία 3 με προέγκρισή(όχι με βεβαίωση) όμως η κουβέντα που γίνεται για την αρχαιολογία κ αν πρέπει όλες οι υποθέσεις που έχουν αρχαιολογία να είναι κατηγορία 1 ή 2 με έχει προβληματίσει .. Στο συγκεκριμένο οικόπεδο στους όρους δόμησης είναι απαραίτητη η έγκριση αρχαιολογίας(για τις εκσκαφές)  αλλά δεν είναι αρχαιολογικος χώρος, ιστορικος τόπος, παραδοσιακος οικισμος κλπ.. Στήν επιλογή των εγκρίσεων τα αρχεία της έγκρισής  τα έβαλα στο Έγκριση Εφορείας Αρχαιοτήτων(που είναι όπως λέει για κατ.3 ) κ όχι Έγκριση Εφορείας Προϊστορικών & Κλασικών Αρχαιοτήτων( που είναι κατ. 1 όπως λέει) . Η προέγκριση βγήκε κανονικά κ αρκετά γρήγορα ενώ έγινε δεκτή κ η υπ. δηλ απαιτούμενων εγκρίσεων στη οποία  είχα βάλει επίσης  Έγκριση Εφορείας Αρχαιοτήτων.  Είχα την λογική ότι τα ακίνητα σε  αρχαιολογικο χώρο, ιστορικο τόποο κλπ είναι κατ. 1 κ οι απλές εγκρίσεις αρχαιολογίας είναι κατ. 3 (για μικρά κτίρια..) όμως  με άλλους μηχανικούς που έχω μιλήσει θεωρούν ότι όταν υπάρχει έγκρισή αρχαιολογίας πάμε κατ.1 ,θα ήθελα την άποψη σας για αποφύγουμε λάθη . Στην δικία μου περίπτωση που πήγα με προέγκριση κ κατ. 3 στην ουσία η μόνη διαφορά είναι ότι στην κατ. 1 ο έλεγχος πληρότητας για τις μελέτες  γίνεται από την πολεοδομία κ όχι από τον μηχανικό...

Ακριβώς αυτό.

Οι όροι δόμησης του οικόπεδου αναφέρουν για αρχαιολογία αλλά δεν διαφαίνεται πουθενά ότι έχω προστατευόμενη περιοχή.. αρχαιολογικό χώρο...(άρθρο 36,ζ). πρόσθετα δε στην προέγκριση της αρχαιολ. υπηρεσίας αναφέρεται ότι δεν έχουν κατα αρχήν αντίρρηση και ότι ζητούν λόγω  περιοχής  αρχαιολογικού ενδιαφέροντος δοκιμαστικές τομές προ εκσκαφής κτλ.

Έπρεπε κατηγορία 1?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.