Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Ο νόμος λέει ότι οι νομιμοποιήσεις υπάγονται στην κατηγορία 2 όταν απαιτείται αυτοψία. Τώρα για το πότε απαιτείται αυτοψία είναι μεγάλη κουβέντα που δυστυχώς δεν έχει απόλυτη απάντηση. Το έχουμε συζητήσει και παλαιότερα εδώ. Σε κάθε περίπτωση ειδικά όταν πρόκειται για νομιμοποίηση καλό θα ήταν να προηγείται συνεννόηση με την αρμόδια ΥΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

έχω άδεια του ΄88 για νέο κτίριο και  υφιστάμενο  προ του 75 (νομιμοποιηθηκε με την αδεια του 88 ως προ του 55 αλλα δεν ειναι, ειναι προ του 75). Πάνω από το προ του '75 , το 1995 χτίσανε κολώνες και τοιχοποιία ασκεπες. Επιπροσθέτως έχουν και άλλες αυθαιρεσίες (αποθηκάκια, μετακίνηση του κτίσματος του '88 και υπέρβαση δόμησης του, λεβητοστάσια, αλλαγές στα κουφωματα)

'Εχω υπόλοιπο δόμησης για τη νέα κατοικία πάνω από του προ του 75. Σκέφτομαι να ρυθμισω όλες τις αυθαιρεσιες με τον 4495/17 καθως και την τοιχοποιια του οροφου με αναλυτικο. 'Επειτα να βγάλω άδεια προσθήκης σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα κατηγορίας 3. Πως σας ακούγεται, στέκει;

Edited by littlejulie
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2019 at 5:00 ΜΜ, danaikaterina said:

Ο νόμος λέει ότι οι νομιμοποιήσεις υπάγονται στην κατηγορία 2 όταν απαιτείται αυτοψία. Τώρα για το πότε απαιτείται αυτοψία είναι μεγάλη κουβέντα που δυστυχώς δεν έχει απόλυτη απάντηση. Το έχουμε συζητήσει και παλαιότερα εδώ. Σε κάθε περίπτωση ειδικά όταν πρόκειται για νομιμοποίηση καλό θα ήταν να προηγείται συνεννόηση με την αρμόδια ΥΔΟΜ.

Δυστυχώς σε καμία ΥΔΟΜ δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση για το πότε επιλέγουμε Κατ. 2 ή Κατ. 1 ή Κατ. 3 όταν πρόκειται για νομιμοποίηση, η Πυθία νομίζω θα έδινε πιο σαφείς απαντήσεις.

Από συζήτηση πάντως και με άλλους "συμπάσχοντες" συναδέλφους   καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι: οι περιπτώσεις που απαιτείται αυτοψία για μια νομιμοποίηση, και άρα κατηγορία 2, είναι για αυθαίρετα μετά της 28/07/2011 όπου απαιτείται τόσο η αυτοψία όσο και η έκθεση αυθαιρέτου κτλ.,  λαμβάνοντας υπόψη ότι ο νόμος είναι του 2017.

Ενώ για αυθαίρετα πριν της 28/07/2011  που έχουν δηλωθεί με τον ν.4495/17 ή κάποιο  προγενέστερο δεν απαιτείται αυτοψία και άρα μπορεί να εκδοθεί ως κατηγορία 3 ή 1.

Ελλείψει διευκρινήσεων και σχετικών εγκυκλίων αναγκαζόμαστε να κάνουμε πολλές φορές άλματα λογικής ελπίζω μόνο να μην θεωρούνται πολύ μεγάλα...

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2019 at 10:50 ΠΜ, littlejulie said:

Καλημέρα και από εμένα,

έχω άδεια του ΄88 για νέο κτίριο και  υφιστάμενο  προ του 75 (νομιμοποιηθηκε με την άδεια του 88 ως προ του 55 άλλα δεν είναι, είναι προ του 75). Πάνω από το προ του '75 , το 1995 χτίσανε κολώνες και τοιχοποιία άσκεπες. Επιπροσθέτως έχουν και άλλες αυθαιρεσίες (αποθηκάκια, μετακίνηση του κτίσματος του '88 και υπέρβαση δόμησης του, λεβητοστάσια, αλλαγές στα κουφώματα)

'Έχω υπόλοιπο δόμησης για τη νέα κατοικία πάνω από του προ του 75. Σκέφτομαι να ρυθμίσω όλες τις αυθαιρεσίες με τον 4495/17 καθώς και την τοιχοποιία του ορόφου με αναλυτικό. 'Έπειτα να βγάλω άδεια προσθήκης σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα κατηγορίας 3. Πως σας ακούγεται, στέκει;

Καλήμερα,

καμιά απάντηση στο παραπάνω ερώτημα; Επίσης στην κατηγορία 3 είναι απαραίτητο το οικόπεδο να είναι κατά κανόνα άρτιο και οικοδομήσιμο ή και για τα κατά παρέκκλιση είναι εφικτή η κατηγορία 3;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

η προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια είναι κατηγορία 3, σε περιπτωση κατοικίας, εντός/εκτός σχεδίου

εκτός αν προβλέπεται αυτοψία από ΥΔΟΜ σύμφωνα με τις γενικές ή ειδικές διατάξεις, οπότε πάει κατηγ.2.

Επίσης έχεις αυθαιρετες εργασίες το 1995, μετά από την έκδοση άδειας του 1988

η οποία και αυτή δεν πραγματοποιηθηκε ως είχε.

Η τακτοποίηση θα θέλει στατικό έλεγχο γιατί μου φαίνεται λίγο επιπολαιο το πριν του '55 - πριν του '75

και οι κολώνες που χάσκουν 25 χρόνια, που δεν ξέρω αν σε συμφέρει.

Και τέλος υπάρχει και η αρτιότητα κατά παρέκκλιση, που μάλλον παραπέμπει στις γενικές/ειδικές διατάξεις... αυτό θα στο βεβαιώσουν οι όροι δόμησης.

Επειδή όμως θα έχεις και Νομιμοποίηση και Προσθήκη στην νέα άδεια, πας κατηγορία 2.

Υπενθυμίζω ότι αυτοψία από την ΥΔΟΜ για τις Νομιμοποιήσεις - που είναι κατηγορία 2 - αφορά τις περιπτώσεις που υπάρχει ήδη έκθεση αυτοψίας για το αυθαίρετο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια κατηγορίας 3 με πρόεγκριση σε ποιες περιπτώσεις γίνεται? Τι διαφορά έχει από το να παμε κατηγορια 1 με πρόεγκριση? 

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2019 at 1:17 ΜΜ, dijon said:

καλημέρα,

 

 

η προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια είναι κατηγορία 3, σε περιπτωση κατοικίας, εντός/εκτός σχεδίου

 

εκτός αν προβλέπεται αυτοψία από ΥΔΟΜ σύμφωνα με τις γενικές ή ειδικές διατάξεις, οπότε πάει κατηγ.2.

 

Επίσης έχεις αυθαιρετες εργασίες το 1995, μετά από την έκδοση άδειας του 1988

η οποία και αυτή δεν πραγματοποιηθηκε ως είχε.

Η τακτοποίηση θα θέλει στατικό έλεγχο γιατί μου φαίνεται λίγο επιπολαιο το πριν του '55 - πριν του '75

και οι κολώνες που χάσκουν 25 χρόνια, που δεν ξέρω αν σε συμφέρει.

Και τέλος υπάρχει και η αρτιότητα κατά παρέκκλιση, που μάλλον παραπέμπει στις γενικές/ειδικές διατάξεις... αυτό θα στο βεβαιώσουν οι όροι δόμησης.

Επειδή όμως θα έχεις και Νομιμοποίηση και Προσθήκη στην νέα άδεια, πας κατηγορία 2.

Υπενθυμίζω ότι αυτοψία από την ΥΔΟΜ για τις Νομιμοποιήσεις - που είναι κατηγορία 2 - αφορά τις περιπτώσεις που υπάρχει ήδη έκθεση αυτοψίας για το αυθαίρετο.

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την απάντησή σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα,

 

Προσθηκη στεγης σε νομιμως υφισταμενη κατοικια σε οικισμο προ 23 χωρις εγκεκριμενα ορια τι κατηγοριας αδεια ειναι?

Ετσι οπως το βλεπω μπορει να ενταθει και στην 2 αλλα κ στην 3 (που βολευει καλυτερα)

Τι αποψη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

για νομιμοποίηση πισίνας που έχει υπαχθεί στο 4178/13 ποια κατηγορία επιλέγουμε? Θα χρειαστεί αυτοψία από την αρμόδια ΥΔΟΜ?

ακόμα

για αλλαγή χρήσης ισόγειου καταστήματος σε κατοικία επιλέγουμε κατηγορία 3 το παρακάτω: 

Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 3 με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011 / Έντυπη Προέγκριση ν.4495/2017

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε, από danaikaterina)

Θέλω να βγάλω άδεια για κατασκευή υπόγειας υδατοδεξαμενής σε γεωτεμάχιο στο οποία δεν υπάρχει κτίριο ούτε άδεια δόμησης.

Γνωρίζει κάποιος ποιά άδεια ακριβώς πρέπει να επιλέξω στη πλατφόρμα e-adeies?

 

Επιλέγω το Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 3 με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011 / Έντυπη Προέγκριση ν.4495/2017 ?

Τι σημαίνει το με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011 ......?

Παράθεση
Παράθεση

 

 

 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.