Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

1 ώρα πριν, johnnyt said:

Θέλω να βγάλω άδεια για κατασκευή υπόγειας υδατοδεξαμενής σε γεωτεμάχιο στο οποία δεν υπάρχει κτίριο ούτε άδεια δόμησης.

Γνωρίζει κάποιος ποιά άδεια ακριβώς πρέπει να επιλέξω στη πλατφόρμα e-adeies?

 

Επιλέγω το Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 3 με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011 / Έντυπη Προέγκριση ν.4495/2017 ?

Τι σημαίνει το με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011 ......?

 

κατηγορία 3 (ΝΕΑ Ο.Α) με βεβαίωση όρων δόμησης και απαιτουμένων εγκρίσεων

θ) εργασίες τοποθέτησης υπόγειων και προκατασκευασμένων δεξαμενών ύδατος, καθώς και δεξαμενών λυμάτων,

(με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011 / Έντυπη Προέγκριση ν.4495/2017  -αυτά δεν σε αφορούν αν μέχρι τώρα δεν έχεις κάποια ενέργεια σχετική με έκδοση Ο.Α  για το γήπεδο ή οικόπεδο σου)

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2020 at 6:35 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

κατηγορία 3 (ΝΕΑ Ο.Α) με βεβαίωση όρων δόμησης και απαιτουμένων εγκρίσεων

θ) εργασίες τοποθέτησης υπόγειων και προκατασκευασμένων δεξαμενών ύδατος, καθώς και δεξαμενών λυμάτων,

(με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011 / Έντυπη Προέγκριση ν.4495/2017  -αυτά δεν σε αφορούν αν μέχρι τώρα δεν έχεις κάποια ενέργεια σχετική με έκδοση Ο.Α  για το γήπεδο ή οικόπεδο σου)

Ευχαριστώ πολύ.

Και εν συνεχεία, όταν γίνει η έγκριση θα βγάλω σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής αίτησης "οικοδομική άδεια κατηγορίας 3 με βεβαίωση όρων δόμησης"?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Θέλω να εκδώσω άδεια για οικία 150τ.μ. σε εντός οικισμού με εγκεκριμένους ορους δόμησης, σε άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, το οποίο σύμφωνα με τον ν. 4495 είμαι στην κατηγορία 3  ,

Όμως ο οικισμός είναι σε δίκτυο Natura, απο όσα γνωρίζω και το πρώτο πράγμα που έμαθα στη σχολή είναι ότι εντός οικισμού δεν ισχύει η Natura, ο υπάλληλος όμως της πολεοδομίας επιμένει ότι πρέπει να πάω με κατηγορία 1 λόγω το δικτύου Natura!!!!

Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο και πώς μπορώ να το αποδείξω αυτό καθώς δεν λέει πουθενά ρητά για το δίκτυο Natura εντός οικισμών τι ισχύει!!!

Ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mpeman said:

ο οικισμός είναι σε δίκτυο Natura, απο όσα γνωρίζω και το πρώτο πράγμα που έμαθα στη σχολή είναι ότι εντός οικισμού δεν ισχύει η Natura, ο υπάλληλος όμως της πολεοδομίας επιμένει ότι πρέπει να πάω με κατηγορία 1 λόγω το δικτύου Natura!!!!

Ας ξετυλίξουμε το μυστήριο σιγά σιγά. Οι περιοχές που εμπίπτουν στο δίκτυο νατούρα 2000 είναι πλέον ορισμένες με συντεταγμένες στο ΕΓΣΑ 87 και υπάρχει επίσημο αρχείο στον ιστότοπο του ΥΠΕΚΑ (για δική σου βοήθεια υπάρχει και στα downloads του φόρουμ μας). Ο νόμος 3937/11 αναφέρει για τις περιοχές νατούρα -εκτός σχεδίου και εκτός οικισμών για ελάχιστη αρτιότητα 10.000 τμ και κατά παρέκκλιση 4.000 τμ για τα υφιστάμενα άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα κατά την έναρξή ισχύος του νόμου (ήτοι 31/3/2011).

Ερώτηση: Μήπως ο οικισμός που πας να βγάλεις άδεια είναι στάσιμος;

Link to comment
Share on other sites

ο οικισμός δεν είναι στάσιμος μάλλον  δε το έγραψα καλά είναι κωμόπολη με ΣΧΟΟΑΠ και ΓΠΣ εγκεκριμένα.

Ξέρω πολύ καλά για τα εκτός και οροι δόμησής νατυρα και τα όρια. Όμως ο νομοθέτης ή αυτός που έκανε του χάρτες περικλείει όλη την πόλη μέσα στην οριοθέτηση της Natura.

Πως αποδεικνύω λοιπών ότι δεν είμαι ελέφαντας και ότι πολύ καλά είπες "Ο νόμος 3937/11 αναφέρει για τις περιοχές νατούρα -εκτός σχεδίου και εκτός οικισμών για ελάχιστη αρτιότητα 10.000 τμ και κατά παρέκκλιση 4.000 τμ για τα υφιστάμενα άρτια και οικοδομήσιμα γήπεδα κατά την έναρξή ισχύος του νόμου 

  

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση ένα τέτοιο τραγικό λάθος, να εντάξουν οικιστική περιοχή σε δίκτυο νατούρα. Οι άλλοι συνάδελφοι της περιοχής πως το έχουν αντιμετωπίσει το θέμα;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω κτίριο κατοικίας ρυθμισμένο σε γήπεδο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο εκτός σχεδίου. (οριστική υπαγωγή)
Οι πιο πολλές από τις εργασίες είναι με ΕΕΔΜΚ εκτός από τις παρακάτω:


1) αλλαγές σε ανοίγματα, καθώς οι τοίχοι μου είναι φέροντες

2) ένα πεζούλι ύψους 1,80, σε κομμένο βραχώδες πρανές (δεν είναι αντιστήριξης, καθώς δεν θα στηρίζει το έδαφος)

Το πεζούλι υποθέτω μπορώ να το πάω με κατηγορία 3, και ας μην είναι αντιστήριξης

Τις αλλαγές στα ανοίγματα μπορώ να τις πάω κατηγορία 3;

Η κατηγορία 3 έχει όσα δεν πάνε με ΕΕΔΜΚ λόγω προϋπολογισμού. Η περίπτωσή μου δεν πάει ΕΕΔΜΚ γιατί ο τοίχος είναι φέροντας. Υπάρχει κάτι για αυτό;

Το θέμα της μη οικοδομησιμότητας με περιορίζει; Δεν προσθέτω δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το τη άδεια πρέπει να εκδώσω.

Σε ενεργεί άδεια που έχει εκδοθεί το Μάιο του 2017 για προσθήκη Η/Χ και στέγης σε αποθήκη,

Σε εξωτερικό κλιμακοστάσιο (10τ.μ) το οποίο από την μία πλευρά εφάπτεται με τον τοίχο του κτιρίου και υπάρχει στέγαστρο από πάνω , ο ιδιοκτήτης θέλει  να κλείσει και την άλλη πλευρά γιατί βρέχεται η σκάλα και γλιστράει, δηλαδή από τις μεγάλες πλευρές θα είναι κλειστό και από τις άλλες θα ανοικτό.

Η άδεια που πρέπει να εκδώσω είναι αναθεώρηση χωρίς έλεγχο ή με έλεγχο?

Θα δημιουργήσω κλειστό κλιμακοστάσιο ?

Θα προσμετρήσει στην δόμηση?

Με εκτίμηση

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.