Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Αν εννοείς ότι χρειάζεσαι απλά μια άδεια εκσκαφής από την αρχαιολογία τότε παραμένεις κατηγορία 3. Στην 1 πάνε υποχρεωτικά όσα είναι προστατευόμενα (διατηρητέα, εντός αρχαιολογικής ζώνης, παραδοσιακοί οικισμοί κλπ). Αλλιώς όλες οι άδειες θα πήγαιναν αναγκαστικά στην 1.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ΤΜΗΜΑ κτηρίου, από βιομηχανικό σε εκπαιδευτήριο. Πρόκειται για κτήριο με άδεια του 1992 σε εκτός σχεδίου περιοχή. Ως προς τις αλλαγές που πρόκειται να κάνω αυτές αφορούν την πρόσβαση ΑΜΕΑ και κατασκευή WC για ΑΜΕΑ. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κατηγορία είμαι....καθώς η μόνη περίπτωση αλλαγής χρήσης που βλέπω αφορά στα εντός σχεδίου (άρθρο 36, κατηγορία 3, στ).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω οικόπεδο εντός σχεδιου πόλεως και θέλω να εκδοσω άδεια για μεζονέτα.

Όμως δεν ξέρω αν ανήκω ....στην κατ 1 ή κατ 3 .....εφόσον το οικόπεδο συνορεύει με δρόμο που βρίσκεται δίπλα σε ποτάμι.

 

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2020 at 12:20 ΜΜ, Roukat said:

Καλημέρα, θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ΤΜΗΜΑ κτηρίου, από βιομηχανικό σε εκπαιδευτήριο. Πρόκειται για κτήριο με άδεια του 1992 σε εκτός σχεδίου περιοχή. Ως προς τις αλλαγές που πρόκειται να κάνω αυτές αφορούν την πρόσβαση ΑΜΕΑ και κατασκευή WC για ΑΜΕΑ. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κατηγορία είμαι....καθώς η μόνη περίπτωση αλλαγής χρήσης που βλέπω αφορά στα εντός σχεδίου (άρθρο 36, κατηγορία 3, στ).

Ευχαριστώ!

Άρθρο 5(ΙΣΧΥΕΙ)

Εκπαιδευτήρια - Ευαγή Ιδρύματα

1. Επιτρέπεται η ανέγερσις εκπαιδευτηρίων, οικοτροφείων, ασύλων και λοιπών ευαγών ιδρυμάτων κατά παρέκκλισιν των διατάξεων του άρθρου 1 του παρόντος Διατάγματος.

Η παρέκκλισις εγκρίνεται δι' αποφάσεως του Υπουργού Δημοσίων Έργων ή του εις ο μετεβιβάσθη η αρμοδιότης αυτού οργάνου, μετά πρότασιν της αρμοδίας Υπηρεσίας του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ή του εποπτεύοντος το ίδρυμα Υπουργείου και μετά γνώμην του Συμβουλίου Δημοσίων Έργων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

Έχω εντολή να εκδώσω άδεια προσθήκης κατ' επέκταση ισόγειου βιοτεχνικού κτιρίου εμβαδού 659,44 τ.μ. σε γήπεδο εκτός σχεδίου που έχει υφιστάμενη δόμηση 2241,88 τ.μ.. (29% της υπάρχουσας δόμησης) και δεν είναι εντός προστατευόμενων περιοχών. Επίσης δεν υφίσταται κτηματογράφηση (έχουν υποβληθεί μόνο δηλώσεις).

Ποια κατηγορία θεωρείτε είναι επιλέξιμη ?

Θεωρώ ότι από τις επιλογές που έχω....

 

Κατηγορία 1

β) ανέγερση ειδικού κτιρίου, σε εκτός σχεδίου περιοχή ή εντός οριοθετημένου, σύμφωνα με το από 24-04-1985 προεδρικό διάταγμα (ΦΕΚ 181/Δ/1985), οικισμού η εντός οικισμού προϋφιστάμενου του έτους 1923, με εγκεκριμένα, σύμφωνα με το από 02-03-1981 προεδρικό διάταγμα (ΦΕΚ 138/Δ/1981) όριαμιλάει για ανέγερση

δ) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο με χρήση ειδικού κτιρίου, εφόσον υπερβαίνει το 50% της υπάρχουσας δόμησης, δεν υπερβαίνω το 50%

ζ) ανέγερση ή προσθήκη σε οικόπεδα ή γήπεδα εντός προστατευόμενων περιοχών και ζώνης προστασίας, όπως αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, παραδοσιακοί οικισμοί, εθνικά πάρκα και περιβαλλοντικά ευαίσθητες περιοχές, δεν είμαι σε προστατευόμενη περιοχή

Κατηγορία 2

γ) ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης. Δεν ξέρω γιατί να απαιτείται αυτοψία

Κατηγορία 3

ε) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, με χρήση ειδικού κτιρίου, εφόσον η προσθήκη δεν υπερβαίνει το 50% της υπάρχουσας δόμησης και σε εντός σχεδίου δόμηση, με μπερδεύει το και σε εντός σχεδίου δόμηση (νοείται το εκτός??)

.... είμαι πιο κοντά στην τελευταία (κατηγορία 3ε) αν νοείται το εκτός... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2020 at 12:18 ΜΜ, spafent said:

Κατηγορία 1

μάλιστα, στηρίζεται κάπου αυτό? στο ότι χρειάζομαι εγκρίσεις που τις έχω από το προηγούμενο (αρχικό) κτίσμα ?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, liumier said:

μάλιστα, στηρίζεται κάπου αυτό? στο ότι χρειάζομαι εγκρίσεις που τις έχω από το προηγούμενο (αρχικό) κτίσμα ?

απαντάς μόνος σου στο Κ1, ξεκίνα από μηχανολόγο, διεύθυνση βιομηχανίας.........

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.