Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

On 13/4/2020 at 12:19 ΜΜ, IOANNA said:

Σε περίπτωση παρόμοια που έχω (ειδικου κτηριου) τώρα πηγαίνω με προέγκριση αλλά σε εμας απαιτειται. Καλή συνέχεια σας εύχομαι

Γνωρίζει κανείς αν τα ξενοδοχεία εμπίπτουν στα ειδικά κτήρια?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ορισμό, 21 αρθρου 2 ΝΟΚ,. Ειδικά κτίρια είναι τα κτίρια, των οποίων η κύρια χρήση σε ποσοστό μεγαλύτερο του 50% της συνολικής επιφάνειας δόμησής τους δεν είναι η κατοικία.  Οπότε, το ξενοδοχείο (κύριο τουριστικό κατάλυμα) είναι ειδικό κτίριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2020 at 1:48 ΜΜ, johnnyt said:

Γνωρίζει κανείς αν τα ξενοδοχεία εμπίπτουν στα ειδικά κτήρια?

Ευχαριστώ

 

Καλημέρα σας, ναι είναι ειδικά κτίρια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα θέλω να προβώ στην  έκδοση οικοδομικής άδειας σε ισόγεια πλακόσκεπη κατοικία. Το κτίσμα έχει κανονικά άδεια, ποια κατηγορία επιλέγω? και αν θα πάω με έγκριση όρων δόμησης η προέγκριση?Ευχαριστώ.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, klopka said:

Καλησπέρα 

Καλησπέρα!Αν εννοείς προσθήκη είναι Κατ.3 με βεβαίωση όρων δόμησης.Η προέγκριση είναι προαιρετική.😊

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

άδεια προσθήκης ειδικού κτιρίου εντός σχεδίου (είχε βγει προέγκριση αλλά έληξε). Δεν υπάρχει καμία μεταβολή απο το ΔΔ της προέγκρισης.

Μπορώ να παω με Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 1 χωρίς προέγκριση?

 

Link to comment
Share on other sites

Αποξήλωση υπάρχουσας στέγης και κατασκευή νέας στέγης( μέ νέες διαστάσεις και νέα στατική μελέτη) σε ειδικό κτίριο (σχολείο) 440,00 τ.μ. κάτοψης, εντός σχεδίου 

Σε τι κατηγορία πηγαίνουμε;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω που αναγράφονται επίσημα από το ΤΕΕ οι απαραίτητες μελέτες-επιβλέψεις που απαιτούνται για κάθε είδος οικοδομικής άδειας? (π.χ. νέο κτήριο, αναθεώρηση, προσθήκη, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

έχω νέα άδεια ανέγερσης κτιρίου κατοικίας για την οποία έχω πάρει έγκριση Συμβουλίου για χρήση άρθρου 10 και ποσοστιαία αύξηση συντελεστή με 1800τμ στον συντελεστή δόμησης. Συνολικά οι επιφάνειες μαζί με υπόγεια/πατάρι/κλιμακοστάσια κλπ το κτίριο είναι άνω των 2000τμ.

Θα ξεκινήσω με προέγκριση, μπορώ να διαλέξω για συνέχεια άδεια κατηγορίας 3?

Έχω καταλάβει ότι ο περιορισμός των τετραγωνικών στον ορισμό κάθε κατηγορίας αφορά τις επιφάνειες που προσμετρώνται στον συντελεστή, κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.