Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

On 16/10/2018 at 10:49 ΠΜ, gella said:

Προσθήκη καθ ύψους με αναθεώρηση άδειας δομησης που είναι σε ισχύ σε εμπορική αποθήκη δηλαδή ειδικό κτίριο κάτω του 50% της υπάρχουσας δόμησης αλλά εκτός σχεδίου σε θεσμοθετημένη περιοχή με ΓΠΣ σε ποια κατηγορία πάει γιατί έχω μπερδευτεί. Δεν είναι κατηγορία 1 γιατί λέει πάνω από 50% αλλά στην κατηγορία 3 λέει εντός σχεδίου. Ευχαριστω 

Δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά θα εκτιμούσα απεριόριστα εάν μπορεί να απαντήσει κάποιος που του έχει τύχει τέτοια περίπτωση διότι και γω θέλω αναθεώρηση με προσθήκη δόμησης σε ειδικό κτίριο εκτός χωρίς να υπερβαίνει το 50% της υφιστάμενης δόμησης.. 

Θέλω να το εντάξω κατηγορία 3 περ. δ, αλλά με μπερδεύει η φράση "και σε εντός σχεδίου δόμηση".. 

Ευχαριστω πολύ... 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου δόμηση και ειδικό κτίριο,σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δοθεί ,κατατάσσεται κατά την γνώμη μου,στην Κατηγορία 1 ,ανεξαρτήτως προσθήκης,ποσοστών κλπ.Σωστά σε προβληματίζει το Κατ.3-δ, γιατί αφορά την εντός σχεδίου δόμηση.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ChristinaK said:

Εκτός σχεδίου δόμηση και ειδικό κτίριο,σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν δοθεί ,κατατάσσεται κατά την γνώμη μου,στην Κατηγορία 1 ,ανεξαρτήτως προσθήκης,ποσοστών κλπ.Σωστά σε προβληματίζει το Κατ.3-δ, γιατί αφορά την εντός σχεδίου δόμηση.

Από γραμματική πάντως οι νομοθέτες.. σκίζουν! 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι

Για ένα βιοτεχνικό ακίνητο το οποίο μετά από έγκριση του ΠΕΣΥΠΟΘΑ εντάχθηκε στο άρθρο 110 του Ν.4495 πάμε να εκδόσουμε οικ. άδεια νομιμοποίησης. Το ακίνητο είναι εντός οικισμού(συγκεκριμένα το όριο του οικισμού τέμνει το οικόπεδο, σε εντός - εκτός, εμείς πάμε με τα εντός οικισμού με το ακίνητο τοποθετημένο σε αυτό το τμήμα). Έχουμε τα εξής δεδομένα : 

- Βιοτεχνικό-Βιομηχανικό συνολικής επιφάνεια 600,00 μ2

- Εντός οικισμού

- Νομιμοποίηση

Σε ποια Κατηγορία οικοδομικής άδειας θα το εντάσσατε? Χρειάζεται προέγκριση ή βεβαίωση όρων δόμησης?  

Ευχαριστώ 

Edited by Lennon
Θέλω να προσθέσω την επιλογή "Ειδοποιήστε με για νέες απαντήσεις"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,με τον Ν.4759/2020 τροποποιήθηκε η Κατηγορία 2 ως εξής:

Άρθρο 36

2) Κατηγορία 2:

α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια, β) νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών και αλλαγών χρήσης του άρθρου 106, γ) ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.)

Άρθρο 110,παρ.3:

3. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κτίσματα που έχουν κριθεί αυθαίρετα με αμετάκλητη απόφαση του αρμόδιου δικαστηρίου.
Κατ΄ εξαίρεση και με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του άρθρου 97, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του ΠΕ.ΣΥ.ΠΟ.ΘΑ., κτίσματα των οποίων οι οικοδομικές άδειες ή και αναθεωρήσεις αυτών ακυρώθηκαν με αμετάκλητη απόφαση του αρμόδιου διοικητικού δικαστηρίου, χωρίς να έχουν υποβληθεί για την έκδοση τους ψευδή ή αναληθή στοιχεία, αν:

.........δ) η διαπιστωθείσα πλημμέλεια της οικοδομικής αδείας ή της αναθεώρησής της συνίσταται σε παράλειψη της πολεοδομικής υπηρεσίας,δύναται να αρθεί με την έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

Συνεπώς,λογικά η άδεια θα είναι Κατηγορίας 2.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Σε περίπτωση προσθήκης 50 τμ κατοικίας σε υπάρχουσα κατοικία 60τμ (τακτοποιήθηκε με 4178 ως προ 1975-άρα νομίμως υφιστάμενο) που αποτελεί κάθετη ιδιοκτησία σ ενα οικόπεδο με 2 κάθετες ιδιοκτησίες που στην άλλη κάθετη υπάρχουν αυθαιρεσίες, που φαίνονται και στο διάγραμμα κάλυψης, με τι κατηγορία πάμε? απαιτείται αυτοψία? άρα παμε με άδεια κατηγορίας 2 ή όχι και πάμε με κατηγορία 3. Το οικόπεδο βρίσκεται σε οικισμό εντός σχεδίου (εγκεκριμένο σχέδιο)

 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα,με τον Ν.4759/2020 τροποποιήθηκε η Κατηγορία 2 ως εξής:

Άρθρο 36

2) Κατηγορία 2:

α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια, β) νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών και αλλαγών χρήσης του άρθρου 106, γ) ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.)

Άρθρο 110,παρ.3:

3. Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος κτίσματα που έχουν κριθεί αυθαίρετα με αμετάκλητη απόφαση του αρμόδιου δικαστηρίου.
Κατ΄ εξαίρεση και με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 του άρθρου 97, υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του ΠΕ.ΣΥ.ΠΟ.ΘΑ., κτίσματα των οποίων οι οικοδομικές άδειες ή και αναθεωρήσεις αυτών ακυρώθηκαν με αμετάκλητη απόφαση του αρμόδιου διοικητικού δικαστηρίου, χωρίς να έχουν υποβληθεί για την έκδοση τους ψευδή ή αναληθή στοιχεία, αν:

.........δ) η διαπιστωθείσα πλημμέλεια της οικοδομικής αδείας ή της αναθεώρησής της συνίσταται σε παράλειψη της πολεοδομικής υπηρεσίας,δύναται να αρθεί με την έκδοση άδειας νομιμοποίησης.

Συνεπώς,λογικά η άδεια θα είναι Κατηγορίας 2.

Αρχικά ευχαριστώ για την ανταπόκριση. 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστεί προέγκριση ή βεβαίωση όρων δόμησης. Για την έκδοση της Ο.Α. χρειάζεται να γίνει έλεγχος από την ΥΔΟΜ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, aspire said:

Καλημέρα 

Σε περίπτωση άδειας για προσθήκη 50 τμ σε υπάρχουσα κατοικία 60τμ (τα 60 τακτοποιήθηκαν με 4178 ως προ 1975-άρα νομίμως υφιστάμενο) που αποτελεί κάθετη ιδιοκτησία σ ενα οικόπεδο με 2 κάθετες και στην άλλη κάθετη υπάρχουν αυθαιρεσίες, που φαίνονται και στο διάγραμμα κάλυψης που εχω κάνει, με τι κατηγορία πάμε? απαιτείται αυτοψία στη διπλανή κάθετη άρα παμε με άδεια κατηγορίας 2 ή όχι και πάμε με κατηγορία 3. Το οικόπεδο βρίσκεται σε οικισμό εντός σχεδίου (εγκεκριμένο σχέδιο)

 

Κάποιος που να του έχει τύχει ίσως κάτι αντίστοιχο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας

Θέλω να θέσω το παρακάτω θεμα. Έχει βγει οικ.άδεια το 2010 έντυπη σε εκτος σχεδίου (μη κτηματογραφούμενο) σε ισχύ ακόμη, οι εργασίες έχουν ξεκινήσει πριν το 2011. Φτιάχνεται κτίριο σε άλλη θέση από αυτή που προβλεπόταν στην άδεια με τμήμα του εντός Δ. Έχει φτιάξει μόνο το ισόγειο και τώρα θέλει να φτιάξει τον Ά όροφο με μικρότερο περίγραμμα από το ισόγειο(εκτος Δ). Θα ήθελα τη γνώμη σας για το πως πρέπει να κινηθώ. Εγώ έχω σκεφτεί να κάνω ένταξη στο 4495 και μετά να δω αν μπορώ να βγάλω οικ.άδεια, με αναθεώρηση εντυπης κατ.1 με αλλαγή κάλυψης/δομησης και όγκου (έχω αμφιβολίες αν γίνεται αυτο...) ή με άδεια νομιμοποίησης κατ.2 και μετα νέα άδεια με ανεγερση προσθήκη καθ'υψος κατ.1 

Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποίηση μάλλον δεν γίνεται αφού η νέα θέση δεν είναι σύννομη , από τη στιγμή που παραβιάζει Δ.

Την τακτοποίηση την θεωρώ σίγουρα την πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις με προυπόθεση ότι δεν  είσαι  Κ5.

Μετά την τακτοποίηση  θα πήγαινα με έκδοση νέας άδειας (προσθήκης) κατηγ3 ή κατηγ1 (μη κτηματογραφούμενο).

Δεν ξέρω σε τι θα βοηθούσε να πήγαινες με αναθεώρηση.

Χωρίς να ξέρω αν γίνεται με αναθεώρηση ή όχι , θα κοιτούσα να το απέφευγα σε αυτή την περίπτωση.

 

 

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.