Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλημέρα, 

- Δ.Δ. ορόφου το 1990

- Είναι η μοναδική αυθαιρεσία.

 

Τι κατηγορία βάζω? 

ΚΑΤ.3 και κλικάρισμα στην Δ.Δ. = δεν το παίρνει

ΚΑΤ4. και κλικάρισμα στην Δ.Δ. = μου εμφανίζει παράβολο 250 + πρόστιμο λοιπών παραβάσεων 300!

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 2:16 ΜΜ, Μέρσα said:

Καλησπέρα, 

έχω νέα άδεια ανέγερσης κτιρίου κατοικίας για την οποία έχω πάρει έγκριση Συμβουλίου για χρήση άρθρου 10 και ποσοστιαία αύξηση συντελεστή με 1800τμ στον συντελεστή δόμησης. Συνολικά οι επιφάνειες μαζί με υπόγεια/πατάρι/κλιμακοστάσια κλπ το κτίριο είναι άνω των 2000τμ.

Θα ξεκινήσω με προέγκριση, μπορώ να διαλέξω για συνέχεια άδεια κατηγορίας 3?

Έχω καταλάβει ότι ο περιορισμός των τετραγωνικών στον ορισμό κάθε κατηγορίας αφορά τις επιφάνειες που προσμετρώνται στον συντελεστή, κάνω λάθος?

Καλησπέρα σε όλους,

τελικά οι επιφάνειες που αναφέρονται ως όριο είναι επιφάνειες στον Συντελεστή ή συνολικά στο ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω προσθήκη καθ ύψος (όροφος πάνω από το ισόγειο) σε υφιστάμενη οικοδομή του 1994 εντός σχεδίου πόλης. Η κατηγορία είναι 3 λογικα; Χρειάζομαι και προέγκριση;

Edited by EiriniFount
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Εντός οριοθετημένου οικισμού προ του 23, σε διώροφη οικοδομή με αυθαίρετες κατασκευές που έχουν ενταχθεί με οριστική υπαγωγή στο Ν4178, και  τμήμα της προ του 55, πρόκειται να  γίνουν οι παρακάτω εργασίες: 

1)στο υπάρχον διώροφο προ του '55:α)αντικατάσταση στέγης, β)κατασκευή περιμετρικού σενάζ, γ)αρμολόγηση, δ)αντικατάσταση κουφωμάτων,

2)Στο νεότερο διώροφο τμήμα της οικοδομής: α)ενίσχυση Φ.Ο. με gunite

Επισημαίνω ότι έχω έγκριση ΣΑ

Παρακαλώ τη βοήθειά σας ως προς την επιλογή κατηγορίας άδειας

Ευχαριστώ

              

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

σε ειδικό κτίριο άνω των 1000 τετραγωνικών, θα γίνει τοποθέτηση θερμομόνωσης και αντικατάσταση κουφωμάτων στο σύνολο του. 

Ο προϋπολογισμός είναι άνω των 25000 ευρώ και βάση της μελέτης του έχει χαρακτηριστεί έργο "Ριζικά Ανακαινισμένου Κτιρίου".

Το κτίριο έχει Ο.Α. το 2000 και έχει γίνει η ρύθμιση των αυθαίρετων κατασκευών. 

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με ποια κατηγορία έκδοσης οικοδομικής άδειας πρέπει να προχωρήσω?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Με το ψάξιμο που κάνω, καταλήγω ότι είμαι Κατηγορία 3, περιπτώσεις τις παρ. 2, άρθρου 29, με προϋπολογισμό >25.000 ευρώ. 

Οι εργασίες μου (θερμομόνωση, αντικατάσταση κουφωμάτων και ανανέωση ΗΜ) ανήκουν όλες στις περιπτώσεις τις παρ. 2. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα την ερώτησή σου.

Με βάση το άρθρο 29 οι εργασίες που θα κάνειες ποιές είναι;

Είναι σίγουρα η ιθ) απο ότι καταλαβαίνω και ποιά άλλη;

Γιατί η αντικατάσταση κουφωμάτων είναι στο άρθρο 30.

Ή είσαι στην λβ) του άρθρου 29, οπότε σε πιάνει ο περιορισμός των 25.000,00ευρώ και πρέπει να πας σε κανονική άδεια;

Οπότε στην τελευταία περίπτωση κάνεις χρήση του Α29 παρ.1 θ) --->Α36 3) κατηγ.3  ια) ;

ή σε πιάνει ο περιορισμός των 1000,00τμ του κτηρίου και πας κατηγορία 1;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.