Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Ή Κατηγορία 1.β)

β) ανέγερση ειδικού κτιρίου, σε εκτός σχεδίου περιοχή ή εντός οριοθετημένου, σύμφωνα με το από 24.4.1985 π.δ. (Δ΄ 181), οικισμού ή εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, με εγκεκριμένα, σύμφωνα με το από 2.3.1981 π.δ. (Δ΄ 138) όρια,

ή Κατηγορία 2.α

α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια

ανάλογα με τον οικισμό

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 4:43 ΜΜ, ChristinaK said:

Ή Κατηγορία 1.β)

β) ανέγερση ειδικού κτιρίου, σε εκτός σχεδίου περιοχή ή εντός οριοθετημένου, σύμφωνα με το από 24.4.1985 π.δ. (Δ΄ 181), οικισμού ή εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, με εγκεκριμένα, σύμφωνα με το από 2.3.1981 π.δ. (Δ΄ 138) όρια,

ή Κατηγορία 2.α

α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια

ανάλογα με τον οικισμό

Και όσο αφορά τις μελέτες Η/Μ υποβάλλονται όλες? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

θα ήθελα την άποψη σας. Έχω αναλάβει εργασίες εσωτερικής διαρρύθμισης, χτίσιμο βεράντας σε επαφή με το κτίριο και χτίσιμο εξωτερικής αποθήκης 11τ.μ. σε οικόπεδο εντός οριοθετημένου οικισμού με το ΦΕΚ181Δ/1985. Το περίγραμμα του κτιρίου που θα διαρρυθμιστεί είναι νομίμως υφιστάμενο προ του 1955. Πριν δυο χρόνια για το συμβόλαιο για το συγκεκριμένο κτίριο είχα τακτοποιήσει εργασίες αποκατάστασης και επισκευή στέγης που είχαν γίνει στο κτίσμα (1 λοιπή παράβαση 300€). 

Ερώτηση: Η βεράντα υπάγεται στην περίπτωση 3δ) του άρθρου 36: Προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο με χρήση κατοικία;

Επίσης, η εξωτερική αποθήκη 11τ.μ. που θέλω να προσθέσω υπάγεται στα ειδικά κτίρια; Και για να την χτίσω πρέπει να πάω Ο.Α. κατηγορία 1 σύμφωνα με την περίπτωση 1)β) ανέγερση ειδικού κτιρίου εντός οριοθετημένου οικισμού;

Τέλος, όταν λέμε νομίμως υφιστάμενο εννοούμαι κατά την έννοια του άρθρου 23 παρ.1δ) για τα υφιστάμενα προ του 1955 ή όσα έχουν τακτοποιηθεί με τις διατάξεις των νόμων αυθαιρέτων. Το ρωτάω γιατί έχω ακούσει περίπτωση σε ΥΔΟΜ που επειδή είχε τακτοποιηθεί το κτίσμα και ήθελε να βγάλει Ο.Α. κατηγορία 3 με βεβαίωση όρων δόμησης απορρίφθηκε και πήγε στην κατηγορία 1 με προέγκριση επειδή επισύναψε τακτοποίηση του Ν.4495/2017

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 10:10 ΠΜ, ChristinaK said:

Καλημέρα,Κατ.1 (β.) γιατί μόνη της χωρίς κατοικία,θεωρείται ειδικό κτίριο.

Χριστίνα, συνεπώς μπορούμε να πούμε πως μια αποθήκη στον ακάλυπτο οικοπέδου με κατοικία δεν θεωρείται ειδικό κτίριο αλλά βοηθητικός χώρος του κτιρίου; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Τέλος, όταν λέμε νομίμως υφιστάμενο εννοούμαι κατά την έννοια του άρθρου 23 παρ.1δ) για τα υφιστάμενα προ του 1955 ή όσα έχουν τακτοποιηθεί με τις διατάξεις των νόμων αυθαιρέτων. Το ρωτάω γιατί έχω ακούσει περίπτωση σε ΥΔΟΜ που επειδή είχε τακτοποιηθεί το κτίσμα και ήθελε να βγάλει Ο.Α. κατηγορία 3 με βεβαίωση όρων δόμησης απορρίφθηκε και πήγε στην κατηγορία 1 με προέγκριση επειδή επισύναψε τακτοποίηση του Ν.4495/2017

κακώς απορρίφθηκε και πήγε κατηγορία 1, γιατί στην κατηγ 1 υπάγονται οι περιπτώσεις νομιμοποίησης και όχι της τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

κακώς απορρίφθηκε και πήγε κατηγορία 1, γιατί στην κατηγ 1 υπάγονται οι περιπτώσεις νομιμοποίησης και όχι της τακτοποίησης.

Οι νομιμοποιήσεις στην Κατηγορία 2 δεν υπάγονται; Επίσης μια απορία που την έχω και με ζαλίζει. Ανέγερση αποθήκης 11τ.μ. στον ακάλυπτο οικοπέδου με νομίμως υφιστάμενο κτίριο θεωρείται ανέγερση ειδικού κτιρίου και όχι βοηθητικός χώρος της κατοικίας; Στις τακτοποιήσεις βάζουμε χρήση "υπηρεσίες" όταν μια αποθήκη είναι μόνη της στο οικόπεδο, στις περιπτώσεις που υπάρχει κτίσμα με χρήση κατοικία τις θεωρούμε ως βοηθητικό χώρο. Επομένως, μια ανέγερση αποθήκης σε κτίριο με χρήση κατοικία (χωρίς να είναι σε επαφή) δεν υπάγεται στις οικοδομικές άδειες κατηγορία 3;

Link to comment
Share on other sites

Οι νομ/σεις ΣΩΣΤΑ πάνε κατηγορία 2 εγώ έκανα λάθος

Επίσης ξέρω ότι

αν σε οικόπεδο εκδώσεις άδεια αποθήκης  κατά το ΙΚΑ  τα ένσημα θα υπολογισθούν όμοια με της κατοικίας  δηλ Εαποθ*1,35  

αν π.χ σε μια διώροφη οικοδομή προσθέσεις ένα όροφο με χρήση αποθήκης τότε και πάλι ο όροφος θα υπολογισθεί με ένσημα κατοικίας

Δηλαδή αντιμετώπισα τέτοιες περιπτώσεις και στην αρχή μου φαίνονταν ότι οι υπάλληλοι  της ΥΔΟΜ (από όπου πρωτοξεκίνησε) και του ΙΚΑ και ήταν παλαβοί 

Κι όμως μετά από πολύ ψάξιμο και ερωτήματα και  απαντήσεις είχαν δίκαιο- Μάλιστα συγχάρηκα τον υπάλληλο της ΥΔΟΜ που μου το πρωτοείπε! 

Οπότε βάσει των παραπάνω η αποθήκη σου δεν θεωρείται ειδικό κτίριο αλλά βοηθητικός χώρος κατοικίας

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Οι νομιμοποιήσεις στην Κατηγορία 2 δεν υπάγονται; Επίσης μια απορία που την έχω και με ζαλίζει. Ανέγερση αποθήκης 11τ.μ. στον ακάλυπτο οικοπέδου με νομίμως υφιστάμενο κτίριο θεωρείται ανέγερση ειδικού κτιρίου και όχι βοηθητικός χώρος της κατοικίας; Στις τακτοποιήσεις βάζουμε χρήση "υπηρεσίες" όταν μια αποθήκη είναι μόνη της στο οικόπεδο, στις περιπτώσεις που υπάρχει κτίσμα με χρήση κατοικία τις θεωρούμε ως βοηθητικό χώρο. Επομένως, μια ανέγερση αποθήκης σε κτίριο με χρήση κατοικία (χωρίς να είναι σε επαφή) δεν υπάγεται στις οικοδομικές άδειες κατηγορία 3;

Γιατί εμπλέκεις την τακτοποίηση με την έκδοση οικοδομικής άδειας;

Αν καταλαβαίνω καλά θέλεις να βγάλεις άδεια για αποθήκη 11,00τμ στον ακάλυπτο οικοπέδου στο οποίο υπάρχει ήδη ο.α. Άρα μιλάμε και για εντός σχεδίου.

Είσαι σίγουρα σε κάποιες από τις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 ( το πιθανότερο στην α).

Η νομιμοποίηση είναι κατηγορία 2.

 

Link to comment
Share on other sites

@RONΣυγγνώμη,δεν είχα δει αυτήν την ερώτηση.Ναι,όποιες μελέτες η/μ απαιτούνται για την αποθήκη,σύμφωνα με τη νομοθεσία.

@Dimitrios1991Σωστή είναι η απάντηση του ΚΑΝΑ και του karanus,η εγκατεστημένη χρήση στο οικόπεδο είναι κατοικία και η αποθήκη της κατοικίας δεν είναι ειδικό κτίριο,αλλά βοηθητικό κτίσμα της κατοικίας.Η άδεια είναι κατηγορίας 3,σύμφωνα με την περίγραφη σου(εκτός αν υπάρχει κάποιος παράγοντας που την "πετάει" στην 1,π.χ.είσαι δίπλα σε ρέμα κλπ.)

  • Like 2
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.