Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Το θέμα είναι τι γίνεται παρακάτω όμως , σε περίπτωση που η επιλογή του διαχειριστή είναι λάθος.

Γιατί στις νομιμοποιήσεις μιλάμε και για περιπτώσεις όπου τα πρόστιμα είναι μεγάλα και αρχίζουν να ενεργοποιούνται άλλοι μηχανισμοί σε περίπτωση λάθους...

Νομίζω ότι το θέμα των νομιμοποιήσεων είναι από τα πρώτα που θα διορθωθούν στο σύστημα , η

θα αναγκαζόμαστε να τα βάζουμε όλα στην κατηγορία 2 , η οποία απαιτεί και επί τόπου έλεγχο από την ΥΔΟΜ.

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2018 at 11:24 ΠΜ, karanus said:

Το θέμα είναι τι γίνεται παρακάτω όμως , σε περίπτωση που η επιλογή του διαχειριστή είναι λάθος.

Γιατί στις νομιμοποιήσεις μιλάμε και για περιπτώσεις όπου τα πρόστιμα είναι μεγάλα και αρχίζουν να ενεργοποιούνται άλλοι μηχανισμοί σε περίπτωση λάθους...

Νομίζω ότι το θέμα των νομιμοποιήσεων είναι από τα πρώτα που θα διορθωθούν στο σύστημα , η

θα αναγκαζόμαστε να τα βάζουμε όλα στην κατηγορία 2 , η οποία απαιτεί και επί τόπου έλεγχο από την ΥΔΟΜ.

 

Καλησπέρα, για προσθήκη στέγης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο ποια κατηγορία θα επιλέξω από το ηλεκτρονικό σύστημα αδειών?

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά από την στιγμή που για κατοικία μέχρι 1000,00τμ πάω με κατηγορία 3 , δεν βλέπω το λόγο μία προσθήκη στέγης να είναι σε άλλη κατηγορία.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Ο.Α του 2011 που εκδόθηκε με τις προδιαγραφές Π.Δ 1993

οι εργασίες άρχισαν πριν την 1-3-12  και η Ο.Α ισχύει μεν  μέχρι 30-12-20

αλλά οι εργασίες της οικοδομής έχουν τελειώσει   

 θέλω όμως να κάνω και ορισμένες πρόσθετες εργασίες περιβάλλοντα όπως συμπαγή είσοδο πεζών και αυτοκινήτων  μεγαλύτερη των 2,5*2,5*1-που απαιτεί Ο.Α-περιτοιχίσεις και περιφράξεις που δεν φαίνονταν στην αρχ Ο.Α (που θα απαιτούν 1.πράξη "γνωστοποίησης" και μετά 2. πράξη "αναθεώρησης")

και μετά το πέρας και αυτόν να την ηλεκτροδοτήσω (χωρίς να ξέρω αν πρέπει να καλέσω την ΥΔΟΜ ή  Ε.Δ!)

Συνάμα έχω

1. αλλαγή επιβλέποντα (που απαιτεί 3. πράξη "αναθεώρησης" και πιθανά και αυτοψία ΥΔΟΜ)

2. ενημέρωση μελετών αρχ-στατ-θερ/σης-πυρ/σιας (που απαιτούν 4. πράξη "ενημέρωσης")

3. αυθαίρετα άλλα προ της 28-7-11 ενταγμένα στον Ν 4495/17 - αλλά μετά  και άρα προς νομ/ση και άλλα εντός του περιγράμματος που νομιμοποιούνται χωρίς πρόστιμα κατά το άρθρο 94 παρ 5 (που απαιτεί 5. πράξη "νομιμοποίησης") και

 

 Μιας και το σύστημα e-άδειες (με το οποίο σκέφτομαι να προχωρήσω) δεν έχει εκσυγχρονιστεί ώστε όλα αυτά να γίνονται με μια πράξη (όπως στην έντυπη) προφανώς πρέπει να προβώ σε τουλάχιστον  5 πράξεις

αλλά προκύπτουν τα εξής ερωτήματα

1. με ποια σειρά πρέπει να προχωρήσω και ποιος την καθορίζει εγώ ή ο υπάλληλος ΥΔΟΜ

π.χ ------αλλαγή επιβλέποντα >>>ενημέρωση>>>γνωστοποίηση>>>νομιμοποίηση>>>αναθεώρηση?

2. όταν  κάνω την ενημέρωση μετά για την νομιμοποίηση θα χρειαστεί ξανά να ανεβάσω σχέδια   και για την αναθεώρηση ξανά?

3. τι στοιχεία και ποια δικαιολογητικά θα ανεβάσω για τις 3  νομιμοποιήσεις? 

4. αν τελειώσω όλες τις διαδικασίες και μετά λόγω ελέγχου του 20% των δηλωμένων μου ακυρώσουν την ένταξη στο 4495  τότε τι θα χρειάζεται να κάνω -ξανά μανά άλλες πράξεις?

  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι πρέπει να βγάλεις 5 διαφορετικές πράξεις.

Γιατί δεν κάνεις μια αναθεώρηση για όλα τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα

κατ΄αρχάς να σ' ευχαριστήσω πολύ για την απάντηση σου

αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις ποια ακριβώς δικαιολογητικά απαιτούνται προς υποβολή 

διευκρινίζοντας με εκείνα  τα σημεία του νόμου  ή  της ΚΥΑ  περί  Ηλεκτ Υποβολής

ώστε  να ΜΗΝ προκύψουν  αντιρρήσεις από την ΥΔΟΜ ?

Πέραν των παραπάνω 

ως ποια κατηγορία θα εντάξω  (είναι μια οικοδομή με τμημ υπογείου χωρίς άλλο κτίσμα εντός οικοπέδου σε οικισμό <2000 κατ χωρίς αποτύπωση)

απαιτείται αυτοψία από την ΥΔΟΜ ή όχι

η ΥΔΟΜ πότε θα μου επιβάλει πρόστιμα για τα νομιμοποιούμενα 

δεν πρέπει παράλληλα με τα άλλα να κάνω και γνωστοποίηση εργασιών που ούτε τις κατασκεύασα ούτε φαίνονται στην αρχική Ο.Α?

Υπόψη επίσης ότι επειδή η Ο.Α εκδόθηκε με τις προδιαγραφές του Π.Δ του 1993

η ΥΔΟΜ σε περίπτωση που ακολουθήσω την έντυπη έκδοση  ήδη μου φέρνει αντιρρήσεις σχετικά με τα έντυπα που θα χρησιμοποιήσω

καθώς αρνείται  την ισχύ και των παλιών και του Ν 4030/11 (έκανε ερώτημα λέει και περιμένει απάντηση)

υ.γ Υπόψη επίσης σε μακρά συνομιλία που είχα με το κεντρικό ΤΕΕ και οι ίδιοι δεν ήξεραν πως μπορώ να αποφύγω τυχόν αντιρρήσεις της ΥΔΟΜ  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι κι εγώ δεν κατέχω πλήρως τη λειτουργία του συστήματος. Ακόμα προσπαθώ όπως όλοι. Διαβάζοντας την περίπτωσή σου σκεφτομαι τα εξής:

1. Καταρχάς η γνωστοποίηση δεν είναι υποχρεωτική πράξη. Απλώς σου δίνει τη δυνατότητα να γλιτώσεις (θεωρητικά) κάποιο χρόνο υποβάλλοντας πρώτα μια γνωστοποίηση ώστε να ξεκινήσεις άμεσα εργασίες και μετά να κάνεις μια αναθεώρηση όπου θα τις περιγράψεις αναλυτικα. Αν θέλεις όμως εννοείται ότι μπορείς να κάνεις απευθείας αναθεώρηση και μετά να ξεκινήσεις κανονικά τις εργασίες που θέλεις.

2. Η ενημέρωση αφορά μικρές τροποποιήσεις της άδειας που δεν επηρρεάζχουν το διάγραμμα δόμησης. Αν πρόκειται να κάνεις εργασίες που εμπίπτουν σε ενημέρωση και εργασίες που εμπίπτουν σε αναθεώρηση προφανώς δεν θα εκδόσεις δύο πράξεις αλλά θα κάνεις μια αναθεώρηση για όλα. Όπως αντίστοιχα αν θες να κατασκευάσεις ένα κτίριο και ένα στέγαστρο δε θα βγάλεις και άδεια και εεμκ θα βγάλεις μια άδεια για όλα.

3. Η αλλαγή επιβλέποντος γίνεται με αναθεώρηση

4. Η αναθεώρηση μπορεί επίσης να γίνει για νομιμοποίηση κατασκευών εφόσον είναι σύννομες είτε μετά από 4495 είτε μετά από πρόστιμα ανέγερσης/διατήρησης.

Επομένως καταλήγω καταρχάς ότι όλα όσα θέλεις να κάνεις καλύπτονται από την πράξη της αναθεώρησης. Επομένως επιλέγεις από το σύστημα αναθεώρηση παλιών αδειών (αν παρατηρήσεις, δεν υπάρχει διάκριση κατηγορίας από το σύστημα σε αυτή την περίπτωση). Μετά στην καρτέλα "έλεγχοι/επιμέρους περιπτώσεις" επιλέγεις όλα όσα αφορά η αναθεώρηση και ανάλογα σου βγάζει απαιτούμενα δικαιολογητικά. Κάτω κάτω αν προσέξεις έχει την επιλογή "νομιμοποίηση" αν την επιλέξεις θα δεις ότι ζητάει χρηματικό κατάλογο (για αυθαίρετα μετά το 2011) ή δήλωση υπαγωγής (για αυθαίρετα πριν το 2011). Οπότε όπως και να χει θα πρέπει να απευθυνθείς στην ΥΔΟΜ για το κομμάτι της νομιμοποίησης. Λογικά θα πάνε για αυτοψία για να καταλογίσουν τα πρόστιμα μετά το 2011. Εκτός αν δεχτούν δικό σου υπολογισμό προστίμων με τεχνική έκθεση και καταλογίσουν αυτά (μου έχει τύχει παλαιότερα πριν την ηλεκτρονική υποβολή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

σε οικισμό προϋφιστάμενο του 1923 θα γίνει προσθήκη κατ' επέκταση σε κτίσμα κατοικίας προ του 1955. Σε ποια κατηγορία ανήκει η άδεια;

Είναι Κατηγορία 2: α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια

ή

Κατηγορία 3: δ) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο με χρήση κατοικίας ;

Ευχαριστώ
 

Link to comment
Share on other sites

Αν εξακολουθεί ο οικισμός να είναι χωρίς εγκκριμένα όρια τότε Κατ.2.

Αν έχει οριοθετηθεί τότε με Κατ.3

Η ερώτηση που μπορεί να γίνει εδώ είναι η εξής:

Αν από λάθος πας με Κατ.3 , ενώ θα έπρεπε να πας με Κατ.2, υπάρχει τρόπος ώστε το ηλεκτρονiκό σύστημα να σε προστατέψει και να σε γυρίσει πίσω, η θα σε αφήσει να κάνεις ότι θέλεις;

Και ακόμα σ' αυτήν την περίπτωση θα σου χορηγούσε η ΥΔΟΜ βεβαίωση όρων δόμησης ;

Η και αντιστρόφως αν από λάθος πας με Κατ.2 , ενώ θα έπρεπε να πας με κατ. 3 , θα σε γυρίσει πίσω η ΥΔΟΜ , η όχι;

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.