Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. 

Χάνω κάτι ή δεν βλέπω πουθενά την κατεδάφιση;

Έχω κατοικία που δηλώθηκε στον Ν.4495 κατηγορία 1 προς "ρύθμιση", δηλαδή δεν υπάγεται στο αρθ. 106,  ούτε είναι "επικινδύνως ετοιμόρροπη" και θέλω προχωρήσω σε κατεδάφιση. 

Τι κατηγορία άδειας είναι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρυθμίσει με τον Ν.4495/17 τμήμα κτιρίου με το υπόλοιπο να είναι νομίμως υφιστάμενο ως προ του '55 και θέλω να βγάλω μια άδεια σε όλο το κτίριο για επισκευές, διαρρυθμίσεις, ενισχύσεις κ.τ.λ. Είναι κατηγορία 3 ή μήπως 2; Δεν είμαι σίγουρος γιατι στην Κατηγορία 2  βλέπω βάζει τις νομιμοποιήσεις. Ευχαριστώ

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
 Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Μάνος Τρ said:

Έχω ρυθμίσει με τον Ν.4495/17 τμήμα κτιρίου με το υπόλοιπο να είναι νομίμως υφιστάμενο ως προ του '55 και θέλω να βγάλω μια άδεια σε όλο το κτίριο για επισκευές, διαρρυθμίσεις, ενισχύσεις κ.τ.λ. Είναι κατηγορία 3 ή μήπως 2; Δεν είμαι σίγουρος γιατι στην Κατηγορία 2  βλέπω βάζει τις νομιμοποιήσεις. Ευχαριστώ

Για να μπορεί  να σου δοθεί  απάντηση πρέπει να προσδιορίσεις  τα παρακάτω :

Το ρυθμισμένο τμήμα πότε κατασκευάστηκε, τι χρήσεις υπάρχουν σε όλο το κτήριο και ποίες είναι οι επιφάνειες  τους ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τριώροφο το κτίσμα, ισόγειο και πρώτος όροφος είναι τα νομίμως υφιστάμενα και ο 2ος όροφος ρυθμίστηκε σαν προ του 83'. Η ιδιοκτήτρια θέλει να το εκμεταλλευτεί στο μέλλον τουριστικά και οι όροφοι είναι 80 τ.μ το ισόγειο , 110 τ.μ ο πρώτος όροφος και 80 τ.μ ο δεύτερος όροφος. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Μάνος Τρ said:

Είναι τριώροφο το κτίσμα, ισόγειο και πρώτος όροφος είναι τα νομίμως υφιστάμενα και ο 2ος όροφος ρυθμίστηκε σαν προ του 83'. Η ιδιοκτήτρια θέλει να το εκμεταλλευτεί στο μέλλον τουριστικά και οι όροφοι είναι 80 τ.μ το ισόγειο , 110 τ.μ ο πρώτος όροφος και 80 τ.μ ο δεύτερος όροφος. 

Διορθώνω την προηγούμενη απάντηση μου γιατί νόμιζα ότι αναφερόσουν στις κατηγορίες αυθαιρέτων.

Οι επισκευές είναι κατηγορίας 3 ( παρ. ι αρθρου 36 του 4495 )

ι) εργασίες επισκευής και εργασίες αλλαγής διαρρύθμισης νομίμως υφιστάμενων κτιρίων που δεν
εμπίπτουν στις περιπτώσεις του
Αρθ-30 . 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης του Α Ορόφου, διωρόφου καταστήματος από κατάστημα σε κατοικία. Κατηγορία 3 είναι;

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παύλο

Είμαι εντός οικισμού, η άδεια είναι του 2006, είναι ολοκληρωμένο και θέλω να κάνω αλλαγή διαρρύθμισης στον Α Όροφο για αλλαγή χρήσης σε κατοικία.

Πήγα και επέλεξα (δυστυχώς), αναθεώρηση παλαιάς Ο.Α. και απ ότι κατάλαβα έχω κάνει λάθος ε?

Μπορεί να διαγραφεί η να τροποποιηθεί η υπάρχουσα αίτηση για αλλαγή (Κατηγορία 3?) η πρέπει να την ακυρώσω και να υποβάλλω νέα ?

(ΟΡΟΙ ΔΟΜΗΣΗΣ

Πρόσωπο επί κοινοχρήστου χώρου άρθρο 6  του
Π.Δ. της   24/31.05.85    (ΦΕΚ 181 Δ/85)
ΚΑΝΟΝΑΣ:   Εμβ.= 2.000  μ2  απο  13 . 3 . 1981          
Κατά παρέκκλιση:  
                   Προ  13.3.1981 (ΦΕΚ 138Δ/81)   300.00 μ2      (εδώ είμαι)
                   ->>- 25.7.1979 (ΦΕΚ 401Δ/79)    150.00 μ2
                   ->>- 02.7.1968 (ΦΕΚ 111Δ/68)    Ως έχουν)

(Το ακίνητο όπως αναλυτικά περιγράφεται στο παρόν τοπογραφικό διάγραμμα
τελικού εμβαδού  = 512,27 μ2 βρίσκεται εκτός ρυμοτομικού σχεδίου, εκτός Γ.Π.Σ.
εντός Ζ.Ο.Ε. Κυψέλης στην Ζώνη Ζ, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση,
σύμφωνα με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις. (ΦΕΚ 1530 Δ / 1993).

 

Edited by teo2
Link to comment
Share on other sites

Η άδεια είναι σε ισχύ για να μπορεί να γίνει αναθεώρηση;

Π.χ είχε γίνει ήδη αναθεώρηση για επ αόριστο παράταση μέχρι αποπερατώσεως;

Η αλλαγή διαρρύθμισης θα μπορούσε να γίνει με Ε.Δ.Ε.Μ.Κ. Η αλλαγή χρήσης σίγουρα χρειάζεται άδεια; Το λέω αυτό διότι μιλάμε για ευμενέστερη χρήση στα φορτία σχεδιασμού από την εγκεκριμένη βάσει άδειας.

Η αίτηση από τη στιγμή που δεν είναι σε κατάσταση επεξεργασίας δεν ακυρώνεται αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος. Ξεκινάς νέα αίτηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.