Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Όλα σωστά με μόνα προβλήματα 

1. αυτό της αλλαγής επιβλέποντα (που πρέπει να τον βρεις να μην είναι συνταξιούχος κλπ  και

2. της απόδειξης ότι όλα τα κατασκευασθέντα κατασκευάσθηκαν εντός του χρόνου ισχύος της Ο.Α του 1988 

υ.γ κατά τα άλλα είναι κατηγ 1 και θα χρειαστείς και μια αυτοψία από την ΥΔΟΜ (αυτή λόγω αλλαγής επιβλέποντα και παράτασης ισχύος)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ο επιβλέπων έχει διοριστεί στο δημόσιο, θεωρώ οτι δεν θα εχω πρόβλημα σε αυτό

όσον αφορά αποδείξεις...θέλει λιγο ψάξιμο

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κάνω μια νομιμοποίηση ενός στάβλου σε εκτός σχεδίου περιοχή, δεν έχει ΣΧΟΑΠ ή Κτηματολόγιο η περιοχή. Πάω για έκδοση οικοδομικής άδειας κατηγορίας 1 , σωστά?

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 11:13 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Όλα σωστά με μόνα προβλήματα 

1. αυτό της αλλαγής επιβλέποντα (που πρέπει να τον βρεις να μην είναι συνταξιούχος κλπ  και

2. της απόδειξης ότι όλα τα κατασκευασθέντα κατασκευάσθηκαν εντός του χρόνου ισχύος της Ο.Α του 1988 

υ.γ κατά τα άλλα είναι κατηγ 1 και θα χρειαστείς και μια αυτοψία από την ΥΔΟΜ (αυτή λόγω αλλαγής επιβλέποντα και παράτασης ισχύος)

προς ενημέρωση:

επικοινώνησα και με το ΤΕΕ, 

οσα εχω προτείνει εμπίπτουν μόνο στην περίπτωση που ισχυει η αδεια, δηλαδή στην περιπτωση που στο στέλεχος υπαρχει θεώρηση περι αοριστου ισχύος (μιας και εχει εκδοθεί εδω και 32 χρονια).

Σε καθε αλλη περίπτωση παω για αποπεράτωση ΚΑΤ.3 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, 

Για προσθήκη κατ' επέκταση δημίσιου ειδικού κτιρίου,η περίπτωση εμπίπτει στην Κατηγορία 3 (περίπτωση ε)

Όμως, γνωρίζει κάποιος αν για τα ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΙΡΙΑ απαιτείται υποχρεωτικά έλεγχος;

Εκτός από Βεβαίωση όρων δόμησης μήπως πρέπει να μπει και προέγκριση, ή ενδεχομένες άλλη κατηγορία άδειας;

Πρόκειται για δημόσιο κτίριο με μελετητές μηχανικούς δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

γνωρίζουμε στο ηλεκτρονικό σύστημα e-άδειες, σε ποια κατηγορία Οικοδομικής άδειας εντάσσεται προκατασκευασμένος οικίσκος (ISOBOX) με χρήση ειδικό κτίριο, που θα τοποθετηθεί σε οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο (εκτός σχεδίου) ; Το αγροτεμάχιο έχει ήδη μία αποθήκη.

Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Άδεια συνένωσης καταστημάτων συνολικού εμβαδού 1650,00τμ σε ποια κατηγορία άδειας εντάσσεται ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ένα κτίριο 7όροφο γωνιακό του 60 και δίπλα ένα διόροφο παλιό και άλλο ένα διόροφο που είναι διατηρητέο από το ΥΠΕΚΑ . Ολα ξεχωριστά οικόπεδα 

Από παλιά είχανε κάνει μαγαζί που περιλάμβανε λειτουργικά τα δύο διόροφα και το υπόγειο-ισόγειο- Α' και Β΄ ορόφους του γωνιακού κτιρίου τα οποία τα τακτοποίησαν με τον 4178 και έκαναν και ανακαίνιση , με άδεια έντυπη .

Μετά έκαναν αναθεώρηση που είναι σε ισχύ ακόμα και  έκαναν ΜΕΡΙΚΗ παραλαβή με ελεγκτή δόμησης για τα αναφερόμενα στο μαγαζί , οπότε η άδεια παρέμεινε σε ισχύ ΜΟΝΟ για την ανακαίνιση των ορόφων του γωνιακού κτιρίου που ΔΕΝ είναι διατηρητέο . 

Κάναμε μία αναθεώρηση που την βγάλαμε τώρα , για αλλαγή χρήσης του 7ου ορόφου  και μια μικρή αλλαγή στο σχήμα των κουφωμάτων των ορόφων , που αλλάζονται με την ανακαίνιση , στο ίδιο άνοιγμα , για τα οποία περάσαμε ΣΑ . 

Η αλλαγή χρήσης είναι κατηγορία 3 . Τώρα μου έκαναν μεταγενέστερο έλεγχο και μου λένε να κάνω μεταβολή σε κατηγορία 1 . 

Το μόνο που είδα στην 1 να ταιριάζει , είναι εργασίες σε διατηρητέο . Από την στιγμή που εγώ δεν κάνω εργασίες στο διατηρητέο , αλλά σε άλλο οικόπεδο και επειδή έχει κλείσει η άδεια ως προς τα διατηρητέα , θεωρείτε ότι έχουν δίκιο ? 

Επειδή και με τα τηλέφωνα των πολεοδομιών είναι δύσκολη η κατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα
Έχω περίπτωση περατωμένης ρύθμισης, σε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο γήπεδο.

Θέλω να κάνω εργασίες του αρθ.107:
- μορφολογική βελτίωση με αντικατάσταση στεγης (ΕΕΔΜΚ)
- αλλαγές στις όψεις (θα ήταν ΕΕΔΜΚ, αλλά είναι φέροντες τοίχοι)
- ενεργειακή βελτίωση (ΕΕΔΜΚ, κέλυφος και νέα κουφώματα)

Δεν προσθέτω δόμηση κάπου. Έχω ρωτήσει την ΥΔΟΜ δύο φορές τι τύπο άδεια να ακολουθήσω και την μία μου λένε θα το σκεφτούμε και θα απαντήσουμε από βδομάδα και έχουν περάσει 3 βδομάδες, ξαναρώτησα και δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει σε άλλη περίπτωση, να προτίνω στην ΥΔΟΜ να κάνουμε το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.