Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα,
θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής:
σε διώροφη οικοδομή με οικοδομική άδεια του 1989 σε οικισμό κάτω των
2000 κατοίκων με ισόγεια αποθήκη και όροφο κατοικία, έχει γίνει
αυθαίρετη αλλαγή χρήσης του ισογείου (από αποθήκη σε κατοικία) για την
οποία έχει γίνει υπαγωγή στον Ν. 4495/17 και έχει επιλεγεί η έκδοση άδειας
νομιμοποίησης. Παράλληλα, θέλω να  εκδοθεί άδεια αποπεράτωσης του ορόφου λόγω του
ότι η οικοδομή είναι ημιτελής (στάδιο εργασιών στα τούβλα). 
Ποια κατηγορία έκδοσης οικοδομικής αδείας πρέπει να επιλέξω?
Edited by IPETROP
Link to comment
Share on other sites

2

β) νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών, αν απαιτείται αυτοψία, πριν από την έκδοση της αδείας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία,

Edited by spafent
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, liumier said:

μάλιστα, στηρίζεται κάπου αυτό? στο ότι χρειάζομαι εγκρίσεις που τις έχω από το προηγούμενο (αρχικό) κτίσμα ?

 

 

On 13/5/2020 at 12:06 ΜΜ, liumier said:

καλημέρα, 

Έχω εντολή να εκδώσω άδεια προσθήκης κατ' επέκταση ισόγειου βιοτεχνικού κτιρίου εμβαδού 659,44 τ.μ. σε γήπεδο εκτός σχεδίου που έχει υφιστάμενη δόμηση 2241,88 τ.μ.. (29% της υπάρχουσας δόμησης) και δεν είναι εντός προστατευόμενων περιοχών. Επίσης δεν υφίσταται κτηματογράφηση (έχουν υποβληθεί μόνο δηλώσεις).

Ποια κατηγορία θεωρείτε είναι επιλέξιμη ?

Θεωρώ ότι από τις επιλογές που έχω....

 

Κατηγορία 1

β) ανέγερση ειδικού κτιρίου, σε εκτός σχεδίου περιοχή ή εντός οριοθετημένου, σύμφωνα με το από 24-04-1985 προεδρικό διάταγμα (ΦΕΚ 181/Δ/1985), οικισμού η εντός οικισμού προϋφιστάμενου του έτους 1923, με εγκεκριμένα, σύμφωνα με το από 02-03-1981 προεδρικό διάταγμα (ΦΕΚ 138/Δ/1981) όριαμιλάει για ανέγερση

δ) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο με χρήση ειδικού κτιρίου, εφόσον υπερβαίνει το 50% της υπάρχουσας δόμησης, δεν υπερβαίνω το 50%

ζ) ανέγερση ή προσθήκη σε οικόπεδα ή γήπεδα εντός προστατευόμενων περιοχών και ζώνης προστασίας, όπως αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, παραδοσιακοί οικισμοί, εθνικά πάρκα και περιβαλλοντικά ευαίσθητες περιοχές, δεν είμαι σε προστατευόμενη περιοχή

Κατηγορία 2

γ) ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης. Δεν ξέρω γιατί να απαιτείται αυτοψία

Κατηγορία 3

ε) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, με χρήση ειδικού κτιρίου, εφόσον η προσθήκη δεν υπερβαίνει το 50% της υπάρχουσας δόμησης και σε εντός σχεδίου δόμηση, με μπερδεύει το και σε εντός σχεδίου δόμηση (νοείται το εκτός??)

.... είμαι πιο κοντά στην τελευταία (κατηγορία 3ε) αν νοείται το εκτός... 

Είχαμε αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση ως κατηγορία 1 τελικά.Είναι κάπως ασαφές στο νόμο το συγκεκριμένο.Η αρμόδια πολεοδομία το θεωρούσε κατηγορία 1 όπως και άλλες πολεοδομίες με τις οποίες επικοινώνησα χωρίς όμως να διευκρινίζουν την ασάφεια της διατύπωσης ''και σε εντός σχεδίου δόμηση'' και ότι δεν υπάρχει περίπτωση άλλη περίπτωση προσθήκης στις υπόλοιπες κατηγορίες.Με το ΤΕΕ που είχα επικοινωνήσει μου είχαν πεί ότι επειδή είναι ασαφές οι περισσότερες πολεοδομίες το εντάσσουν στη δυσμενέστερη περίπτωση που είναι κατηγορία 1, ωστόσο γνώριζαν περίπτωση που η πολεοδομία καθοδηγούσε του μηχανικούς για κατηγορία 3.Γενικότερο όμως στις περιπτώσεις που υπάρχει ασάφεια συνίσταται η επιλογή της δυσμενέστερης κατηγορίας υπέρ της ασφάλειας.Τους είχα ζητήσει να ληφθεί υπόψη προς διευκρίνηση σε μελλοντικη τροποποίηση αλλα απ΄ότι είδα δεν άλλαξε κάτι με  αυτές τις τελευταίες αλλαγές του Μαίου.Το θέμα των εγκρίσεων δεν σε εντάσσει αυτόματα κατηγορία 1.Μπορεί να εκδοθεί άδεια κατηγορίας 3 με απαιτούμενες εγκρίσεις ,όπου αυτές απαιτούνται ανα περιοχή και δραστηριότητα,όπως για παράδειγμα αυτη του ΣΑ και τις αρχαιολογίας, δεν σε αποδεσμεύει η κατηγορία απο τις εγκρίσεις σε καμία περίπτωση.

Edited by Pavlos33
διορθώθηκε το χρώμα γραμματοσειράς. Βλέπε κανόνες συμμετοχής
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, themoiko said:

.....Το θέμα των εγκρίσεων δεν σε εντάσσει αυτόματα κατηγορία 1.Μπορεί να εκδοθεί άδεια κατηγορίας 3 με απαιτούμενες εγκρίσεις ,όπου αυτές απαιτούνται ανα περιοχή και δραστηριότητα,όπως για παράδειγμα αυτη του ΣΑ και τις αρχαιολογίας, δεν σε αποδεσμεύει η κατηγορία απο τις εγκρίσεις σε καμία περίπτωση.....

Συμφωνώ, άδεια κατηγορίας 3 με απαιτούμενες εγκρίσεις ,όπου αυτές απαιτούνται ανα περιοχή

On 12/5/2020 at 8:45 ΠΜ, gio said:

Έχω οικόπεδο εντός σχεδιου πόλεως και θέλω να εκδοσω άδεια για μεζονέτα.

Όμως δεν ξέρω αν ανήκω ....στην κατ 1 ή κατ 3 .....εφόσον το οικόπεδο συνορεύει με δρόμο που βρίσκεται δίπλα σε ποτάμι.

Πιστεύω πως είσαστε κατ. 3. Εσείς συνορεύετε με δρόμο και ο δρόμος εφάπτεται με το ποτάμι. Συγγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά έτσι το καταλαβαίνω.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2020 at 12:20 ΜΜ, Roukat said:

Καλημέρα, θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε ΤΜΗΜΑ κτηρίου, από βιομηχανικό σε εκπαιδευτήριο. Πρόκειται για κτήριο με άδεια του 1992 σε εκτός σχεδίου περιοχή. Ως προς τις αλλαγές που πρόκειται να κάνω αυτές αφορούν την πρόσβαση ΑΜΕΑ και κατασκευή WC για ΑΜΕΑ. Δεν μπορώ να καταλάβω σε τι κατηγορία είμαι....καθώς η μόνη περίπτωση αλλαγής χρήσης που βλέπω αφορά στα εντός σχεδίου (άρθρο 36, κατηγορία 3, στ).

Ευχαριστώ!

Μετά από τηλέφωνο στο ΤΕΕ, μου είπαν ότι η άδεια αυτή πάει ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1, διότι αλλάζουν οι όροι δόμησης και είναι κάτι που πρέπει να περάσει από έλεγχο. 

Απαντώντας και στον @liumier θα πρότεινα να πάρεις τηλ στο ΤΕΕ, εκεί ρωτάει και η πολεοδομία όταν δεν είναι ξεκάθαρο τι κατηγορία είσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορει το ερώτημα που υποβάλλω να εχει συζητηθει αλλά θέλω την βοήθεια σας.

Εχω γήπεδο εκτός σχεδίου( 34 στρ.) με αρτιότητα στον κανόνα. Εχει εκδοθεί σε αυτό οικ. άδεια το2002 με χρήση κατοικίας εμβαδού 75,00 τ.μ.  η οποία και κατασκευάστηκε. Στην ιδια χρονική περίοδο ο ιδιοκτήτης προσθέτει αυθαίρετα προσθήκη καθ' υψος και κατ' επέκταση αλλα 150,00τ.μ. (κατοικία)

Ειναι δυνατόν με το αρθρο 106/ Ν.4495/17 να εκδοθεί αδεια νομιμοποίησης αφου πληρωθεί πρώτα  το σχετικό παράβολο. 

Η ερώτηση μου είναι εχω την δυνατότητα να εκδόσω την άδεια ως προσθήκη δόμησης αφου πρώτα πάρω ορους  δόμησης απο την αρμόδια ΥΔΟΜ,  στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3   παρ. δ ? 

Ευχαριστώ.   

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, thanasis1 said:

....Στην ιδια χρονική περίοδο ο ιδιοκτήτης προσθέτει αυθαίρετα προσθήκη....                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

ότι έχει γίνει προ 2011 μπορείς να το εντάξεις στον 4495

Αν έχεις υπόλοιπο Συντελεστής Δόμησης και έχεις τις αναγκαίες άλλες πολεοδομικές ελάχιστες απαιτήσεις (πλαινές αποστάσεις, κάλυψη, ύψος κλπ) ναι μπορείς να κάνεις υπαγωγή στον 4495 με επιλογή ότι θα εκδοθεί Άδεια ΄Δόμησης και ανάλογα προχωράς.

 

Ναι έχει απαντηθεί αρκετές φορές και με λεπτομέρειες κι απο τον 4178 και τον 4495.

κάνε μια αναζήτηση

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί ήδη, σε περίπτωση που έχουμε δύο κατηγορίες αδειών τι γίνεται; Π.χ. νομιμοποίηση κατηγ. 2 και προσθήκη κατηγορίας 3 τότε ποια κατηγορία επιλέγω;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, chris8 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

με συγχωρείτε αν έχει απαντηθεί ήδη, σε περίπτωση που έχουμε δύο κατηγορίες αδειών τι γίνεται; Π.χ. νομιμοποίηση κατηγ. 2 και προσθήκη κατηγορίας 3 τότε ποια κατηγορία επιλέγω;

Εφόσον στην ίδια άδεια έχεις νομιμοποίηση κατ.2 που έχει έλεγχο ΥΔΟΜ και προσθήκη ,είσαι στην κατ.2 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω μια ερώτηση που την έκανα και σε άλλο ποστ, αλλά μάλλον εδώ είναι πιο σωστό μέρος, συγνώμη για τη διπλοεγραφή.

Θέλω να εκδόσω άδεια για  ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΜΕ ΕΞΑΓΟΡΑ 8 ΘΕΣΕΩΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ & ΕΝΔΕΙΞΗ ΡΥΘΜΙΣΜΈΝΩΝ ΧΏΡΩΝ ΤΟΥ 4495/2017

σε κτίριο του 2000, ημιτελές, εντός του ιστορικού κέντρου της Αθήνας, με τακτοποίηση του 4495 για κλειστούς ΗΥΧ, με χρήση κατοικία 40% και καταστήματα-γραφείο 60%, δλδ ειδικό κτίριο, θέλω να κάνω εξαγορά θ.σ. με τροποποίηση Δ.Δ. και έκδοση νέας άδειας ως μόνη λύση.
(υπάρχει και άλλη αναρωτιέμαι??? με τακτοποίηση δε γίνεται η κατάργηση των θ.σ.)
τι άδεια βγάζω; κατ 3 ή 1???
δε μεταβάλεται το Δ.Δ. ως προς τη δόμηση, τον όγκο ή την κάλυψη με αυτή μου την ενέργεια.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.