Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

@chrisΕιδικό κτίριο εντός οριοθετημένου οικισμού,Κατ.1 (περ.1β)

@CivilKald Ό,τι σαφώς δεν περιγράφεται στις Κατ.2 και 3,είναι Κατ.1(περ.1ιγ)-η άποψη μου

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ChristinaK λογική η άποψη

Άρα μπορεί να γενικευτεί ότι:

- οποιαδήποτε προσθήκη δόμησης

- σε υφιστάμενο ειδικό κτίριο

εκτός σχεδίου

πάει Κατηγορία 1

Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω από τον συνδυασμό των παρακάτω παραγράφων:

Κατηγορία 1: δ) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο με χρήση ειδικού κτιρίου, εφόσον υπερβαίνει το πενήντα τοις εκατό (50%) της υπάρχουσας δόμησης 

Κατηγορία 2: ε) προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, με χρήση ειδικού κτιρίου, εφόσον η προσθήκη δεν υπερβαίνει το πενήντα τοις εκατό (50%) της υπάρχουσας δόμησης και σε εντός σχεδίου δόμηση

Θα μπορούσαν να το είχαν πει πιο απλά λοιπόν "προσθήκη δόμησης σε υφιστάμενο ειδικό κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή" - Κατηγορία 1. 

 

EDIT: Στην περίπτωση που οι κατασκευές σε ειδικό κτίριο εκτός σχεδίου που δεν προσμετρώνται σε Δόμηση (π.χ. πατάρια <20%), πάλι πάει Κατηγορία 1, ως "οποιαδήποτε περίπτωση που δεν ανήκει στις κατηγορίες 2 και 3"

Edited by CivilKald
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2021 at 3:23 ΜΜ, ChristinaK said:

@chrisΕιδικό κτίριο εντός οριοθετημένου οικισμού,Κατ.1 (περ.1β)

 

Κατηγορία 1 για νέα οικοδομή πλέον υποχρεωτικά με προέγκριση, σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το προηγούμενο post - το νομοσχέδιο που κατατέθηκε στην Βουλή για τροποποιήσεις στο Ν.4495/17 ρίχνει στην Κατηγορία 3 την προσθήκη δόμησης εκτός σχεδίου (έως 50%) - αναμένεται να ψηφιστεί πρώτα βέβαια.

image.thumb.png.7ac9e3b31951dc289f14a3933b5e304b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Προσπαθώ να εκδώσω μια προέγκριση άδειας κατηγορίας 1 και δεν με αφήνει να το προχωρήσω εφόσον έχω επιλέξει Έγκριση εφορείας αρχαιοτήτων. Βασικά το λέει και εκεί που επιλέγεις τις επιμέρους περιπτώσεις, η Έγκριση εφορείας αρχαιοτήτων είναι μόνο για άδειες Κατηγορίας 3.

Υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που δεν βλέπω ? Δεν είναι λογικό η συνηθισμένη έγκριση αρχαιολογίας για εκσκαφές να μην μπορεί να συνδυαστεί με κατηγορία 1. Προσπαθώ να δω μήπως έχω κάνει κάτι στραβά εξαρχής με τον τύπο της αίτησης, αλλά πλέον δεν υπάρχουν και επιλογές. Υπάρχει μόνο μία επιλογή για οποιαδοίποτε προέγκριση άδειας (πριν την τελευταία ενημέρωση του eadeies νομίζω υπήρχε ξεχωριστά προέγκριση κατηγορίας 1,2,3, ...) και μετά διαλέγεις κατηγορία. Τι μου ξεφεύγει ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,διαβάστε το μήνυμα που εμφανίζεται από το σύστημα,στο σημείο που λέτε πως δεν σας αφήνει να πάτε παρακάτω,μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε!

Τι γράφει όταν πατάτε υποβολή?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 27/7/2021 at 3:57 ΜΜ, ChristinaK said:

Συνάδελφε,διαβάστε το μήνυμα που εμφανίζεται από το σύστημα,στο σημείο που λέτε πως δεν σας αφήνει να πάτε παρακάτω,μήπως μπορούμε να βοηθήσουμε!

Τι γράφει όταν πατάτε υποβολή?

Όπως το έγραψα. Αν στις επιμέρους περιπτώσεις επιλέξεις <<Έγκριση εφορείας αρχαιοτήτων>> και διαλέξεις Άδεια Κατηγορίας 1 (στην προέγκριση πάντα), σου βγάζει μήνυμα ότι η Έγκριση εφορείας αρχαιοτήτων συνδυάζεται μόνο για άδειες Κατηγορίας 3.

Ρώτησα στο ΤΕΕ (στα του e-adeies), ο υπάλληλος το κοίταξε, επιβεβαίωσε πως αυτά τα δύο όντως δεν συνδυάζονται και μου απάντησε πως για να το έχουν έτσι δεν μπήκε τυχαία αλλά θα προκύπτει από κάποιο νόμο. Κάτι παραπάνω δεν ήξερε, μου είπε απευθυνθείτε στην πολεοδομία.

Στην πολεοδομία ο υπάλληλος μου απάντησε φυσικά ότι δεν είναι δυνατόν να μην μπορούν να συνδυαστούν αυτά τα δύο. Μου είπε νομίζει πως υπάρχει διαφορετικό κουτάκι για Αρχαιολογία αν είναι άδεια Κατηγορίας 1/2 ή Κατηγορίας 3 και να το ψάξω λίγο στο eadeies. Δεν βρήκα τίποτα. Για αρχή την αρχαιολογία την πέρασα στις Άλλες Εγκρισεις και το έστειλα για έλεγχο. Και αναμένω ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.