Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα.. θέλω να εκδόσω προέγκριση οικοδομικής άδειας για ανέγερση κατοικιας σε γήπεδο εκτος σχεδίου και εντος ΣΧΟΟΑΠ. 

Γνωρίζω για την κατηγορία 3 και την ακόλουθη υποπερίπτωση αυτής:
β) ανέγερση κτιρίου με χρήση κατοικίας σε εκτός σχεδίου περιοχή, στην οποία υφίσταται κτηματογράφηση και εγκεκριμένο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΓΠΣ) ή Σχέδιο Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτών Πόλεων (ΣΧΟΟΑΠ) σε άρτιο κατά τον κανόνα.

Η ερώτηση μου έγκειται στο γεγονός ότι το κτηματολόγιο στην περιοχή αυτή βρίσκεται στο στάδιο Ανάρτησης. Επομένως θεωρείται ότι υφίσταται κτηματογράφηση ή οχι? Και αν όχι τότε σε ποια κατηγορία ανήκει?

Edited by orestis_evg94
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 8:44 ΜΜ, orestis_evg94 said:

Η ερώτηση μου έγκειται στο γεγονός ότι το κτηματολόγιο στην περιοχή αυτή βρίσκεται στο στάδιο Ανάρτησης. Επομένως θεωρείται ότι υφίσταται κτηματογράφηση ή οχι?

Κτηματογράφηση είναι η διαδικασία καταγραφής από την αρχή μέχρι την ολοκλήρωσή της.
Άρα λοιπόν υφίσταται, αλλά οι εγγραφές δεν έχουν οριστικοποιηθεί.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Για προσθήκη παταριού σε κατάστημα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1. Η ο.α. που θα εκδοθεί θα είναι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3;

2.Μπορώ να ανεβάσω το τοπογραφικό της ο.α. του 2005 (ίσως και Δ.Κ.);  ή πρέπει να γίνει καινούριο τοπογραφικό;

Το πατάρι θα γίνει στο 70 % του υποκείμενου ορόφου και όχι πάνω από 25 % της συν. δόμησης , δεν θα μετρήσει στο σ.δ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα αγαπητοί Κοι/ες Συνάδελφοι/ες. Εύχομαι καλή Χρονιά κατ αρχάς.

Η ερώτηση μου είναι η εξής : Πρόκειται να εκδώσω Ο.Α. για αποθήκη Εμβ. = 240 μ2 (μεταλλικό η συμβατικό κτήριο) με τμήμα γραφείου σε επαφή Εμβ. = 60 μ2 σε Οικόπεδο Εμβ. =733,99μ2 το οποίο βρίσκεται στην ζώνη Ζ', δηλαδή εντός των ορίων του οικισμού Κυψέλης - Αίγινα (οικισμός προ του 1923) και είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση. Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923 (ΦΕΚ 138Δ'/13-3-1981).

Λογικά πρόκειται για ειδικό κτήριο ορθώς? Οσον αφορά την Κατηγορία υπάγεται στην 2?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@desptsouk συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση και ευχαριστώ για το input για τη δική μου υπόθεση. τώρα κατάφερα και πήρα έγκριση από το ΣΑ, οπότε θα προχωρήσω και με την έκδοση της άδειας και αναμένω να δω τι θα μου πουν, γιατί ακόμη δεν έβγαλα άκρη αν είμαι 1 ή 3. 

Σε συνέχεια της εγκυκλίου όμως, από τη στιγμή που έχεις επέμβαση στην όψη και ειδικά φαντάζομαι στην κύρια όψη και είσαι εντός του ιστορικού κέντρου, γι' αυτό φαίνεται να σε βάζει στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1 αντί της 3. εγώ πάντως στη δική μου περίπτωση, είμαι εκτός ιστορικού κέντρου, αλλά πέρασα ΣΑ γιατί το κτίριο είναι όμορο σε διατηρητέο.

Τώρα, σύμφωνα με την εγκύκλιο, σε καλύπτει θεωρητικά η κατηγορία 3 και δεν έχω καταλάβει και εγώ γιατί στο απέρριψαν. Ίσως να θεωρούν ότι από τη στιγμή που έχεις επεμβάσεις στην όψη (έστω επισκευές, χωρίς να πειράξεις τη μορφολογία της όψης) να θεωρούν ότι αυτομάτως πας στην Κατηγορία 1 γιατί χρειάζονται εγκρίσεις λόγω του ιστορικού κέντρου. 

Πραγματικά, και εγώ δε βγάζω άκρη, και ακόμη προσπαθώ να δω αν θα διαλέξω 1 ή 3. πάντως έγκριση από το ΣΑ πήρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, teo2 said:

Λογικά πρόκειται για ειδικό κτήριο ορθώς? Οσον αφορά την Κατηγορία υπάγεται στην 2?

Ναι, είναι ειδικό κτίριο.
Κατηγορία 2 είναι για προ '23 οικισμό χωρίς εγκεκριμένα όρια.
Στην περίπτωση που αναφέρεις (προ '23 οικισμός με εγκεκριμένα όρια) είναι Κατηγορία 1.

Edited by Πολυμήχανoς
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Πολυμήχανoς said:

Ναι, είναι ειδικό κτίριο.
Κατηγορία 2 είναι για προ '23 οικισμό χωρίς εγκεκριμένα όρια.
Στην περίπτωση που αναφέρεις (προ '23 οικισμός με εγκεκριμένα όρια) είναι Κατηγορία 1.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ο οικισμος δεν εχει εγκεκριμένα ορια επομένως Κατηγορία 2.

Το κτήριο είναι ιδιωτικο. Παίζει να μην χαρακτηριστεί ειδικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα,

σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου στην Χαλκιδική (Σιθωνία) πρόκειται να βγάλω άδεια για προσθήκη δόμησης. Συγκεκριμένα, υφίσταται μια κατοικία της αδελφής της πελάτισσάς μου (είναι συνιδιοκτήτριες στο αγροτεμάχιο εξ' αδιαιρέτου) και τώρα "κολλώντας" στην κατοικία αυτή θα ανεγερθεί νέα κατοικία. 

Διαβάζοντας τις κατηγορίες τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών νομίζω ότι ανήκω στην Κατηγορία 3δ: Προσθήκη δόμησης σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο, με χρήση κατοικίας. Το ότι δεν αναγράφεται αν αφορά εντός και εκτός σχεδίου δόμηση με αγχώνει ως προς την επιλογή μου. Είναι σωστή; Και βγαίνει με Βεβαιώση Όρων Δόμησης;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.