Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πραγματογνώμονας ΤΕΕ


Recommended Posts

Προφανώς. Αφού για το μεν ΤΕΕ, οποιοσδήποτε ιδιώτης και μη, μπορεί να ζητήσει πραγματογνωμοσύνη (για ιδία ή μη, χρήση), ενώ για το δε Πρωτοδικείο, το ίδιο το δικαστήριο επιλέγει από τη λίστα για να ορίσει πραγματογνώμονα.

Συνεπώς, άλλη βαρύτητα το μεν, άλλη το δε.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και η βαρύτητα ειναι διαφορετική, όμως το ερώτημα είναι τα κριτήρια του Πρωτοδικείου για την εγγραφή στους καταλόγους του

Από προσωπική εμπειρία, γνωρίζω ότι δεν λαμβάνουν υπόψιν το "βαρύ" βιογραφικό, αλλά τις "βαριές" διασυνδέσεις...

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, JohnnyHoliday said:

Είστε σίγουρος ότι έτσι είναι η διαδικασία; Θυμάμαι το 2012, όταν είχα παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια με τον κ. Θεοφανη Κάκο στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ, να μας ξεκαθαρίζει δύο περιπτώσεις πραγματογνωμόνων : τους μεν που εγγράφονται σε κατάλογο ΤΕΕ και τους δε που εγγράφονται στα Πρωτοδικεία. Προφανώς, κάποιος μπορεί να εγγραφεί και στα δύο, ομως η διαδικασία είναι διαφορετική.

Ναι, πριν 2 χρόνια έκανα εγγραφή και στην φόρμα που ανέφερα, διαλέγεις αν θες να εγγραφείς και ως δικαστικός ή μόνο στο ΤΕΕ. Δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι άλλο. Γράφτηκαν απευθείας και στους δύο καταλόγους.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω πως λειτουργούν σε διαφορετικές περιφέρειες και δεν γνωρίζω αν παίζει το "μέσο" σε περιοχές που υπάρχει ανταγωνισμός, όπως αναφέρθηκε.

Edited by toposa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tetris said:

και θέλει "μέσον" για να εγγραφείς στο (πιο προσοδοφόρο) Πρωτοδικείο

Δεν υπάρχει η έννοια του προσοδοφόρου αν ασχολείσαι επισταμένως με πραγματογνωμοσύνες.

Η πιθανότητα να σου τύχει στραβή (μηνύσεις και αγωγές από τον ηττημένο) είναι μεγάλη.

Στο τέλος τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του.

 

Link to comment
Share on other sites

Πιο προσοδοφόρο, σε σχέση με το ΤΕΕ

Όσο για αγωγές και μηνύσεις, αν έχεις τεκμηριώσει σωστά την πραγματογνωμοσύνη, ας κάνουν όσες θέλουν, αρκεί να μπορούν να σε αποζημιώσουν για συκοφαντική δυσφήμηση...

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, tetris said:

Πιο προσοδοφόρο, σε σχέση με το ΤΕΕ

Όσο για αγωγές και μηνύσεις, αν έχεις τεκμηριώσει σωστά την πραγματογνωμοσύνη, ας κάνουν όσες θέλουν, αρκεί να μπορούν να σε αποζημιώσουν για συκοφαντική δυσφήμηση...

Μου έτυχε προσωπικά (μήνυση και αγωγή με απαίτηση αποζημίωσης 1.000.000 ευρώ!!) και τραβιόμουν στα δικαστήρια 7 χρόνια.

Οι δαπάνες μου για τα δικαστήρια (με όλα τα έξοδα περιλαμβανόμενων) ανήλθαν στα 47000 ευρώ.

Άντε τώρα φτου από την αρχή να έκανα εγώ αγωγές κ.λ.π (διάρκεια τουλάχιστον 10 χρόνια λόγω πρωτόδικων,εφετείων , Αρείου Πάγου  ) με κόστος για μένα και πάλι πολύ μεγάλο (και βεβαία όχι 100% σίγουρος ότι θα κερδίσεις και θα αποζημιωθείς)

Πες μου τώρα πόσο αντοχή πρέπει να έχει κάποιος για όλα αυτά.Βέβαια εξαρτάται και από τον άνθρωπο.

Συνάδελφος μου (και συμφοιτητής μου ) που τώρα είναι επίκουρος καθηγητής του ΕΜΠ με πήρε τηλ. και μου είπε οτι τον απειλούσαν έμμεσα τάχατες να κάνει σωστή πραγματογνωμοσύνη για να μην έχει μπλεξίματα  (δηλ. "ότι θέλουν αυτοί") και παραιτήθηκε.

Είχα κάνει 27 πραγματογνωμοσύνες και σε 1 (αλλά .....) μου έτυχαν τα παραπάνω.

Δεν το εύχομαι σε κανέναν συνάδελφο να αντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.