Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποκατάσταση συνέχειας καμπτόμενης δοκού


 
Mike98

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έστω ότι κάνω αποκατάσταση συνέχειας δοκού μέσω λεπίδων κορμού και πέλματος, οι οποίες συνδέονται με τη δοκό μέσω κοχλιών. Στο άνω πέλμα της δοκού έχω θλιπτική και στο κάτω εφελκυστική δύναμη, λόγω της ροπής στη δοκό. Τους κοχλίες στο κάτω πέλμα (με την εφελκυστική δύναμη) τους ελέγχω σε διάτμηση και άντυγα. Ισχύει το ίδιο και για τους κοχλίες στο άνω πέλμα της δοκού (με την θλιπτική δυναμη); 

Ευχαριστώ!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αν και δεν μας λες ξεκάθαρα σε τι αφορά η επέμβαση (αποκατάσταση συνέχειας δοκού δηλαδή??όντως της δοκού ή της συνεργασίας των νέων υλικών με τα παλιά - μονολιθικότητα της διατομής..) και γιατί τελικά απαιτείται ενίσχυση και του άνω πέλματος (γιατί αρχικά από τα αναγραφόμενα πίστευα ότι δεν θα ενισχυθεί), δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να εξαιρεθούν οι κοχλίες του άνω πέλματος από τους ελέγχους που αναφέρεις. Επίσης, να φανταστώ ότι αναφέρεσαι σε άνοιγμα δοκού και ότι έχεις εξασφαλίσει και τις αγκυρώσεις των λεπίδων.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα βασικά: Ροπή=ζεύγος δυνάμεων.

Αρα οτι δυναμη παει επάνω πάει και κατω.

Αρα με οτι δυναμη θα ελεγθεί το ανω πέλμα σε (κοχλίωση σε διάτμηση) θα ελεγχθεί και το κάτω!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, laxanos said:

Απο τα βασικά: Ροπή=ζεύγος δυνάμεων.

Αρα οτι δυναμη παει επάνω πάει και κατω.

Αρα με οτι δυναμη θα ελεγθεί το ανω πέλμα σε (κοχλίωση σε διάτμηση) θα ελεγχθεί και το κάτω!

 

 

 

Καλά τα λές αλλά καλύτερα ανάλυση διατομής, εύρεση ουδέτερου άξονα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αν δεν εχει διατομή διπλής συμμετρίας. Αλλα όπως εθεσε το ερώτημα

κατάλαβα ο ερωτών δεν είχε κολλήσει με το (θλιψη-εφελκυσμός) και κάπου

μπέρδευε τη λειτουργία της σύνδεσης αυτης καθεαυτής.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ο λόγος που το ρώτησα αυτό είναι άλλος. Κάνω πρακτική στο εξωτερικό και προχθές μου έδωσαν μία σύνδεση να υπολογίσω και μπερδεύτηκα λίγο με τη σχέση μεταξύ θλίψης στο πέλμα μιας δοκού και διάτμησης των κοχλιών.

Έχω τη δοκό 1 η οποία τρέχει στην εγκάρσια διεύθυνση όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Από τη δοκό 1 είναι κρεμασμένη με τη σύνδεση που φαίνεται η δοκός 2. Εγώ θέλω να ελέγξω την κοχλιωτή σύνδεση. Με δεδομένο οτι η δοκός 1 έχει αρνητική ροπή (οπότε θλίψη στο κάτω πέλμα που βρίσκονται οι κοχλίες), πρέπει να ελέγξω τους κοχλίες και για διάτμηση και το κάτω πέλμα για άντυγα (εκτός από τον έλεγχο σε εφελκυσμό);

20181005_113646.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι σε μπερδεύει η καταπόνηση της εν λόγω σύνδεσης (αυτή που έχεις στο μυαλό σου και δεν την έχουμε συμφωνήσει)

ή καλύτερα ότι το άφησαν πάνω σου να υποθέσεις τι ελέγχους πρέπει να κάνεις (ώστε να δούν και πως σκέφτεσαι ότι καταπονείται αυτή η σύνδεση).

Αφου λοιπόν δεν έχουμε κοινή αντίληψη της φόρτισης προσπάθησε να φανταστείς (ή είναι δεδομένο) ότι καταπονείται και στην οριζόντια διεύθυνση στο

χαρτί και τότε μπορεί να καταλήξεις ότι απαιτούνται οι εν λόγω έλεγχοι.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, προσπάθησα κυρίως να καταλάβω πως σκέφτεσαι...αν συνεχίζεις να προβληματίζεσαι συνεχίζουμε την κουβέντα. καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Απο το σχήμα που παραθέτεις θα υπέθετα ότι η συνδεση λόγω ανάρτησης του beam 2 αφορά εφελκυσμό.

Η δώσε ένα πιο σαφές σχήμα ή ψάξου σε mycourses κλπ πανεπιστημίων να κατανοήσεις λίγο τη λειτουργία των συνδέσεων

γτ κάπου σε μπερδεύει το θλίψη εφελκυσμός με το πώς μεταφράζεται σε κατοπόνηση σύνδεσης. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν το εξήγησα καλά. 

 Έχουμε τη δοκό 2. Πάνω στη δοκό 2 κάθεται ένας κεκλιμένος τοίχος.  Η δοκός 2 κρέμεται από τη δοκό 1, οπότε σίγουρα έχουμε εφελκυσμό στους κοχλίες. Επίσης η δοκός 1 στηρίζεται στη δοκό 3 (στα σημεία που συνδέεται με τη δοκό 2). Κατά μήκος της δοκού 1 έχουμε διάφορα συγκεντρωμένα φορτία, τα οποία δίνουν στα σημεία σύνδεσης με τη δοκό 2 αρνητική ροπή. Άρα και θλίψη στο κάτω πέλμα. 

Οι κοχλίες σίγουρα παίρνουν και διάτμηση λόγω του ανεμοφορτίου πάνω στον κεκλιμένο τοίχο που δίνει μια οριζόντια αντίδραση στη σύνδεση. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αν έχω και διάτμηση λόγω της θλιπτικής δύναμης στο πέλμα της δοκού 1.

 

συνδεση.png

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχω καταλαβει σωστα από την περιγραφή, η δοκος 1 ειναι μερος της μεγαλης κοκκινης εσχαρας, και για να λετε οτι εχετε αρνητικη ροπη στη συνδεση σημαινει οτι η δοκός 3 λειτουργει ως στηριζουσα και η 1 ως στηριζομενη (υποθετω οτι η δοκός 3 συνδέεται πανω στα κατακόρυφα στοιχεια-κολωνες, εξ ου και εχει μεγαλυτερη σχετικη δυσκαμψια σε σχεση με τη δοκο 1).

Η θλίψη στο πέλμα δεν εχει καμια σχέση με την ανάρτηση που προσφερει η δοκός 1 στη δοκό 2.

Η κεκλιμένη δοκός 2 δημιουργει εντάσεις στο κατω πέλμα της δοκού 1 που συνοψιζονται:

-  σε κάμψη και στα δυο ημι-πέλματα του κάτω πέλματος απο την κατακόρυφη δυναμη αναρτησης

- σε θλίψη στο ενα ημιπέλμα του κάτω πέλματος από τις οριζοντιες δυναμεις ανεμου

- σε εφελκυσμό στο αλλο ημιπέλμα του κάτω πέλματος απο τις οριζόντιες δυναμεις ανεμου

Και οι δυο ως ανω εντασεις ειναι στην κάθετη διεύθυνση σε σχεση με τη κύρια ένταση στη δοκο 1 που προκαλει η βασικη αρνητική ροπή.

Άρα οι κοχλίες καταπονούνται σε εφελκυσμό και διατμηση.

Προσωπική μου άποψη, καλό ειναι η ανάρτηση να μην αναληφθεί μέσω κάμψης των ημιπελμάτων - αλλά να τοποθετηθούν stiffeners που θα ειναι welded πάνω στον κορμό της δοκού 1 και θα μεταβιβάζουν την δυναμη μέσω κοχλιών - stiffeners - web και μετα στην εσχάρα οπου το μεγαλύτερο μέρος του φορτίου θα πάει πίσω, στη δοκο 3.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.