Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγγελία έναρξης άσκησης επαγγελματικών δραστηριοτήτων από μη Μηχανολόγους/Ηλεκτρολόγους


Recommended Posts

Είπες ΗΜ ή ΜΜ και εκεί μπερδεύτηκα. Όχι δεν ξέρω τι εργαστήρια κάνουν στο Πολυτεχνείο οπότε δεν έχω γνώμη. Αλλά κάποια βασικά όπως πχ έλεγχος στεγανότητας θα πρέπει να αναφέρεται κάπου σε όλο αυτό το πενταετές πρόγραμμα σπουδών.

Εγώ θα ήθελα να μάθω ένα πράγμα. Ο σύλλογος υδραυλικών και ψυκτικών στη Ρόδο ξέρουν ότι ΠΜ παίρνουν τέτοιες αναγγελίες;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναί, γίνεται εργαστήριο μηχανουργείου στους μηχανολόγους μηχανικούς των πολυτεχνείων. Δυστυχώς όχι και στους ηλεκτρολόγους, αν και όποιος θέλει να πιάσει κατσαβίδι θα βρει να πιάσει, εφόσον έχουν κι αυτοί βιομηχανικού τύπου εργαστήρια, όπως εξ άλλου και οι πολιτικοί μηχανικοί.

το θέμα είναι πιο πολύ κοινωνικό, δηλ. αν ο απόφοιτος τεχνικού λυκείου που δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο εκτός από υδραυλικός προστατεύεται από τον πολυτεχνίτη που μπορεί να κάνει κι άλλα πράγματα. και σαν υπόθεση ισχύει και για τις ενδιάμεσες βαθμίδες ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, ΥΕ.. δηλαδή εκτός από ανώτατα να υπάρχουν και κατώτατα όρια.

κατά τα άλλα, κι ο μάστορας στο σχολείο του μπορεί διπλωματούχο μηχανικό να είχε για δάσκαλο, οπότε το ποιός τα ξέρει καλύτερα είναι λίγο σχετικό.

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Οι Μηχανολόγοι του Πολυτεχνείου και των ΤΕΙ έχουν Μηχανουργικό εργαστήριο Ι & ΙΙ στα προγράμματα σπουδών. Αλλά και θεωρητικό μάθημα το οποίο λέγεται "Μηχανολογικές εγκαταστάσεις" (ύδρευση, αποχέτευση, φ.αέριο, πυρασφάλεια). Άρα υπάρχει θεωρητικό και πρακτικό υπόβαθρο...

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανολόγοι έχουν, οι ηλεκτρολόγοι όμως όχι.. Οι πολιτικοί πάλι, ενώ έχουμε τα εργαστήρια με τον ισχυρότερο εξοπλισμό για τα μεγάλα υδροδυναμικά πειράματα, θεωρούμαστε ανάξιοι για τα μικρά..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gedoris said:

... Αυτό που ρωτάω είναι το εξής: ποιο είναι το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο που δεν έχει π.χ. ένας ΠΜ και έχουν οι ΗΜ και ΜΜ για να μπορέσει να ασκήσει το επάγγελμα του υδραυλικού?

Συνάδερφε επέτρεψε μου μια άποψη έτσι που θέτεις το ζήτημα….

Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ότι και η κουτσή Μαρία που λένε μπορεί να κάνει τον υδραυλικό αρκεί να δουλέψει ‘κανα δυο χρονάκια δίπλα σε υδραυλικο και θα μάθει τα «κόλπα» …

5-10 εργαλεία θα χρειαστεί και το σπιτάκι το κάνει (όπως λένε μερικοί μερικοί ότι δεν είναι και ΝΑΣΑ όταν αναφέρονται σε δεξιότητες άλλων).

Αρα κι εγώ μπορώ να κανω τον υδραυλικό (και μεταξύ μας δεν θα χρειαστεί να θητεύσω σε επαγγελματία για τα βασικά) οπότε είμαι σίγουρος κι εσυ…

Ωραία … και λοιπόν τι?

Ελάτε πάρτε τον καλό υδραυλικό που είναι και αρχιτέκτονας?

Ή

Ελάτε πάρτε τον καλό υδραυλικό που είναι Πολεοδόμος και Χωροτάκτης?

Και με κινήσεις σαν αυτές να απαξιώνουμε ειδικότητες συναδέρφων που ΝΑΙ έχουν άμεση σχέση με το όλο ζήτημα και όχι κουτσής Μαρίας.

Μετα θα περιμένεις φυσικά και οι άλλες ειδικότητες να απαξιώνουν και την δική σου ειδικότητα…. Ή κακώς θα κάνουν?

Θες να είσαι και υδραυλικός γίνε. Κανείς δεν θα σου το απαγορεύσει στην τελική…

Κι εγώ ξέρω μερικούς Αρχιτέκτονες που έχουν τα πιο καλά μπαράκια.... (και πάνε μια χαρά στην τελική) .... Αλλά μετά δεν παριστάνουν και τον αρχιτέκτονα. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, gedoris said:

... Εγώ συγκεκριμένα πραγματοποιώ ο ίδιος ελέγχους στεγανότητας σε αγωγούς φυσικού αερίου με ψηφιακό μιλιμπαρόμετρο testo...

Συνάδελφε απο περιέργεια θέλω να μάθω ...

για πιο λόγο κάνεις ελέγχους στεγανότητας σε αγωγούς φυσικού αερίου ... και αφου τους κάνεις σε τι διαδικασίες προβαίνεις μετά ?

Δίνεις βεβαίωση στεγανότητας του δικτύου στην εταιρεία φυσικού αερίου ?

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό στεγανότητας είναι, πάει στην ΕΔΑ, θέλει υπογραφή από εγκαταστάτη αερίων καυσίμων σύμφωνα με το ΠΔ 114. Προς το παρόν τα υπογράφει φίλος ΜΜ, ο οποίος δεν ασχολείται με τεχνικό κομμάτι, μόνο μελετητικό. Έχω κάνει αναγγελία έναρξης δραστηριότητας στην Περιφέρεια για εγκαταστάτη και περιμένω απάντηση, όπως και ο φίλος ΠΜ που την έχει ήδη πάρει από το 2017.

Όπως κι αν έχει, θεωρώ ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει από τον αρχικό σκοπό που είχε (δεν μπορώ πλέον να την παρακολουθήσω - εγώ την άρχισα καθαρά σαν θέμα ερμηνείας του νόμου και έχει φτάσει σε "άλλο" επίπεδο). Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα ενηνερώσω το topic με το αποτέλεσμα που θα έχει. Ελπίζω να βοηθήσει κάποιον άλλον η περίπτωσή μου στο μέλλον. Ενημερωτικά, στην Περιφέρεια το πρόβλημα που έχουν αυτή τη στιγμή (ή τουλάχιστον έτσι με ενημέρωσαν και αντίστοιχο ερώτημα έστειλαν στο Υπουργέίο και μου το κοινοποίησαν) είναι ότι το σύστημά τους - που είναι πανελλήνιο - δεν περιλαμβάνει άλλες ειδικότητες εκτός των ΜΜ και ΗΜ. Αλλά προφανώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει για το Νότιο Αιγάιο.

Επανέρχομαι με νεότερες πληροφορίες. Καλή συνέχεια σε όλους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

επανέρχομαι να ενημερώσω το topic με τις τελευταίες εξελίξεις. Τελικά οι αναγγελίες για τις συγκεκριμένες δραστηριότητες μου παραδόθηκαν σήμερα. Θυμίζω, για ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις του Π.Δ. 108/2013 (ορισμένες δραστηριότητες) τις υδραυλικές και των εγκαταστάσεων καύσης του ΠΔ114/2012, των δραστηριοτήτων του ΠΔ.115/2012 και των ψυκτικών εγκαταστάσεων του ΠΔ1/2013.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις σημαντικές πληροφορίες, ιδιαίτερα το συνάδελφο από τη Ρόδο!!!!

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.