Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγγελία έναρξης άσκησης επαγγελματικών δραστηριοτήτων από μη Μηχανολόγους/Ηλεκτρολόγους


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, georgegaleos said:

geoste, αυτό το δικαίωμα άσκησης δραστηριοτήτων το έχεις λάβει με την ιδιότητα στο ΤΕΕ του Διπλ. Πολιτικού Μηχανικού ?

Ναι.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι το πρόβλημά τους το πτυχίο μου. Έκανε και ένας φίλος Πολ. Μηχ. μαζί μου αίτηση και τα ίδια λένε και σε αυτόν.. ότι το σύστημά τους δεν έχει τις άλλες ειδικότητες εκτός των Μηχ. Μηχ και ηλεκτρολόγων. Με βοηθάς πάρα πολύ με αυτό που μου στέλνεις, ταλαιπωρούμαι με αυτούς από τα μέσα Ιουνίου.

 

Όσον αφορά το "επί μέρους πτυχές της Μηχανικής" την ερμηνεία του νόμου τη δίνει με σαφήνεια η εγκύκλιος που ανέβασα πιο πριν, και αυτή αφορά ΟΛΟΥΣ τους διπλ. Μηχανικούς (μου το είπε ο δικηγόρος)

Edited by gedoris
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, geoste said:

Τα πάντα όλα (σχεδόν)! Για του λόγου το αληθές (έχω σβήσει ορισμένα στοιχεία):

 

Βεβαίωση αναγγελίας έναρξης ν. 3982-2011.jpg

Συνάδελφε @ geoste ... ή εσένα θα μπουζουριάσουν ή τον Ιωάννη Γιαννά (ΠΕ μηχ. μεταλλείων) που υπέγραψε τη βεβαίωση !

Τα ΠΔ 112/12 - 115/12 και 1/13, αναφέρονται στο άρθρο 1 του Ν. 6422/34, αποκλειστικά  σε ειδικότητες μηχανολόγου ή ηλεκτρολόγου (ΑΕΙ - ΤΕΙ) και ειδικότητες ΕΠΑΣ και ΤΕΕ (τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση) Α' και Β' κύκλου.

Διάβασε τα ΠΔ και κάνε μια επίσκεψη στο διευθυντή Ιωάννη Γιαννά !

Συναδελφικά ... και πρόσεξε που θα βάζεις την υπογραφή με τις άδεις που σου χορήγησαν !

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Συνάδελφε @ geoste ... ή εσένα θα μπουζουριάσουν ή τον Ιωάννη Γιαννά (ΠΕ μηχ. μεταλλείων) που υπέγραψε τη βεβαίωση !

Τα ΠΔ 112/12 - 115/12 και 1/13, αναφέρονται στο άρθρο 1 του Ν. 6422/34, αποκλειστικά  σε ειδικότητες μηχανολόγου ή ηλεκτρολόγου (ΑΕΙ - ΤΕΙ) και ειδικότητες ΕΠΑΣ και ΤΕΕ (τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση) Α' και Β' κύκλου.

Διάβασε τα ΠΔ και κάνε μια επίσκεψη στο διευθυντή Ιωάννη Γιαννά !

Συναδελφικά ... και πρόσεξε που θα βάζεις την υπογραφή με τις άδεις που σου χορήγησαν !

Δεν θα μπουζουριάσουν ούτε εμένα ούτε τον κ. Γιαννά που εφάρμοσε το νόμο. Η περ. γ της παρ. 3 της υποπαραγράφου ΣΤ.23 του ν. 4254/2014, επεκτείνει την ισχύ αυτών των προεδρικών διαταγμάτων σε όλους τους διπλωματούχους μηχανικούς, το γνωστικό αντικείμενο των οποίων αντιστοιχεί σε επιμέρους πτυχές της δραστηριότητας της μηχανικής. Έχει εκδοθεί και σχετική εγκύκλιος.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Και να πεις ότι δεν την ανέβασα... Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουν δυσκολία κατανόησης ορισμένοι της νομοθεσίας...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geoste said:

.... Η περ. γ της παρ. 3 της υποπαραγράφου ΣΤ.23 του ν. 4254/2014, ....

Μάλιστα ... όντως ισχύει !!!
Η ουσία είναι οτι και τα ΤΕΙ γίνανε ΑΤΕΙ (με νόμο κάπου το 2006-2008 δεν  θυμάμαι ακριβώς) χωρίς να υπάρχει το κατάλληλο υπόβαθρο γνώσεων ... και ο νοών νοείτω :wink:

(Sorry απο τους συναδέλφους των ΤΕΙ)

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, dib said:

Μάλιστα ... όντως ισχύει !!!
Η ουσία είναι οτι και τα ΤΕΙ γίνανε ΑΤΕΙ (με νόμο κάπου το 2006-2008 δεν  θυμάμαι ακριβώς) χωρίς να υπάρχει το κατάλληλο υπόβαθρο γνώσεων ... και ο νοών νοείτω :wink:

(Sorry απο τους συναδέλφους των ΤΕΙ)

Τα τει θεωρουνται ΑΕΙ απο το 2001 βασικα συναδερφε.

Εξηγησε μας λιγο για το υποβαθρο γνωσεων τι εννοεις. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πάτε να ανοίξετε μεγάλη κουβέντα που είναι off-topic... Φιλικά πάντα!! :)

Για να βοηθήσω τη ροή της κουβέντας, η συγκεκριμένη αναγγελία που αφορά εγκαταστάσεις είναι για αυτούς που θέλουν να υπογράφουν ότι "πιάνουν" οι ίδιοι τον κάβουρα ή το κατσαβίδι σε αντίστοιχες εγκαταστάσεις, δεν είναι για μελέτη..

Ενημερωτικά, πλέον οι αναγγελίες των Ενεργειακών Επιθεωρητών γίνονται με ένα απλό mail από σχεδόν όλες τις ειδικότητες. Μελετάς τον Κανονισμό και κάνεις ΠΕΑ. Απ'ότι συμπεραίνω, η λογική των νόμων αυτών είναι ότι θεωρεί ο νομοθέτης ότι ένας Μηχανικός (διπλωματούχος ή πτυχιούχος, δεν το εξετάζω αυτό) έχει την ευθύνη της υπογραφής του και ότι αν δεν αισθάνεται ο ίδιος "σίγουρος" για το τι υπογράφει, απλά δεν το κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία αναγγελία δραστηριοτήτων σημαίνει ότι πιστοποιείται κάποιος να κατασκευάσει κάτι. Εσύ έχεις την παραμικρή ιδέα πως να κατασκευάσεις μία ψυκτική εγκατάσταση ή μία ηλεκτρολογική εγκατάσταση; Και με ποιο υπόβαθρο που λέει και ο dib;

Όσο για το υπόβαθρο των ΤΕΙ, υπάρχουν ΤΕΙ που έχουν πάρει άριστα από την ΑΔΙΠ και πολυτεχνεία που έχουν πάρει μέτρια, οπότε ας αφήσουμε τη παραφιλολογία για τα υπόβαθρα. Υπάρχουν επίσημες εκθέσεις που βάζουν κάθε κατεργάρη στο πάγκο του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί η συζήτηση αρχίζει να πηγαίνει σε προσωπικό επίπεδο... Stayros προσωπικά έχω πολύ μεγαλύτερη εμπειρία σε ηλεκτρολογικά, ψυκτικά, υδραυλικά και θέματα αερίων καυσίμων (σε θέματα εγκαταστάσεων) από σχεδόν όλους τους ηλεκτρολόγους και μηχανολόγους που ξέρω (και πίστεψέ με δεν είναι λίγοι). Τονίζω, εγκαταστάσεις, όχι μελέτες. Επίσης, ακόμη και σε θεωρητικό υπόβαθρο δεν υπολείπομαι σε τίποτε π.χ. στις υδραυλικές εγκαταστάσεις από ένα ηλεκτρολόγο μηχανικό. Και αν έχεις ενδοιασμό για την ειδικότητά μου, αναρρωτήσου με ποια λογική ένας πολιτικός μηχανικός δεν έχει δικαίωμα υπογραφής σε υδραυλικές εγκαταστάσεις και έχει ένας ηλεκτρολόγος.

Το topic έχει απαντηθεί πλήρως με την ανάρτηση της άδειας από Πολ. Μηχ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.