Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγγελία έναρξης άσκησης επαγγελματικών δραστηριοτήτων από μη Μηχανολόγους/Ηλεκτρολόγους


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μια ερώτηση μήπως κάποιος το έχει συναντήσει, σχετικά με τη χορήγηση βεβαίωσης αναγγελίας των ΠΔ112/2012, 113/2012,114/2012,115/2012,1/2013 και 108/2013 (αφορά υπογραφή υδραυλικών εγκαταστάσεων, ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων, ψυκτικών εγκαταστάσεων, κτλ - εγκαταστάσεων, όχι μελετών).

Στο Ν.4254/2014, σημείο 3γ) της υποπαραγράφου ΣΤ23, αναφέρεται ότι "Η κατά τα προεδρικά διατάγματα 112/2012 (Α΄ 197), 113/2012 (Α΄ 198), 114/2012 (Α΄ 199), 115/2012 (Α΄ 200), 1/2013
(Α΄ 3) και 108/2013 (Α΄ 141) χορήγηση βεβαίωσης αναγγελίας στους Μηχανικούς που εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 6422/1934 (Α΄ 412) επεκτείνεται σε όλους τους Διπλωματούχους Μηχανικούς Πολυτεχνικής Σχολής Ιδρυμάτων του Πανεπιστημιακού Τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης ή ισότιμης σχολής της αλλοδαπής, το γνωστικό αντικείμενο σπουδών των οποίων αντιστοιχεί σε επιμέρους πτυχές της δραστηριότητας της Μηχανικής."

Επίσης, στην εγκύκλιο οικ. 10069/52/ΦΓ.6.19/28-01-2016 (ΑΔΑ: Ω19Ξ4653Ο7-ΘΜΥ) της Γεν. Γραμ. Βιομηχανίας του Υπ. Οικ., Αναπ. & Τουρισμού διευκρινίζει ότι η επέκταση αφορά ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ (πλην ορισμένων εξαιρέσεων σε ορισμένα ΠΔ).

Στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας σε σχετικό γραπτό αίτημά μου, αμφισβητούν αυτή την "τροποποίηση".

Έχει κανείς καμιά εμπειρία από άλλες Περιφέρειες πως χειρίζονται το θέμα? Επισημαίνω ότι αυτό αφορά υπογραφή εγκαταστάσεων και όχι μελετών 

Edited by gedoris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή ακριβώς η διατύπωση τους μπερδεύει και εκεί (κατά τη γνώμη μου) έγκειται και η διευκρίνηση του Υπουργείου. Εγώ συγκεκριμένα ενδιαφέρθηκα για τις υδραυλικές εγκαταστάσεις του ΠΔ.112 και για ον εγκαταστάση αερίων καυσίμων (νομίζω του ΠΔ114)

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται καμία διευκρίνηση. Ως πολιτικός μηχανικός δεν έχεις καμία σχέση με αυτές τις " επιμέρους πτυχές της δραστηριότητας της Μηχανικής " οπότε ορθά αρνούνται να σου δώσουν την αναγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, νομικά δεν καταλαβαίνω πλήρως πως επεξηγείται αυτή η διατύπωση, και προφανώς το Υπουργείο έβγαλε την εγκύκλιο που τη διευκρινίζει με σαφήνεια. Την επισυνάπτω παρακάτω.

Εφαρμογή του σημείου 3γ) της υποπαραγράφου ΣΤ23 του ν_4254 ΑΛΛΟΙ ΔΙΠΛ ΜΗΧΑΝ.pdf

Stayros "δίκασες" χωρίς να το πολυσκεφτείς :) Φιλικά πάντα

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όταν λέει όλοι οι διπλωματούχοι μηχανικοί, καταλαβαίνω όλοι. Σε ποιο σημείο της εγκυκλίου έχεις ενδοιασμό?

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, δεν καταλαβαίνω το νόημα της κουβέντας αν δεν μιλάμε συγκεκριμένα.. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει σε αυτό που ρώτησα, καλοδεχούμενο!!

Link to comment
Share on other sites

"...για τους Μηχανικούς που εµπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 1 του ν.6422/1934."

Μιλάω πολύ συγκεκριμένα.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.