Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναγγελία έναρξης άσκησης επαγγελματικών δραστηριοτήτων από μη Μηχανολόγους/Ηλεκτρολόγους


Recommended Posts

Μάλλον διαβάζουμε σε άλλη γλώσσα, αν διαβάσεις όλη την πρόταση και όχι αποσπασματικά, λέει "Όσον  αφορά  την  επέκταση  στα  ρυθµιζόµενα  µε  τα  προεδρικά  διατάγµατα  112/2012  (Α΄  197), 114/2012  (Α΄  199),  115/2012  (Α΄  200)  και  1/2013  (Α΄  3)  αυτή  αφορά  σε  όλους  τους ∆ιπλωµατούχους  Μηχανικούς  Πολυτεχνικής  Σχολής  Ιδρυµάτων  του  Πανεπιστηµιακού  Τοµέα της  Ανώτατης  Εκπαίδευσης  ή  ισότιµης  σχολής  της  αλλοδαπής,  µε  την  εγγραφή  τους  στο Τεχνικό  Επιµελητήριο  Ελλάδος  [ΤΕΕ]  και  σύµφωνα  µε  τη  ίδια  διαδικασία  που  προβλέπεται στις  σχετικές  διατάξεις  των  ανωτέρω  Π.∆.  για  τους  Μηχανικούς  που  εµπίπτουν  στις  διατάξεις του  άρθρου  1  του  ν.6422/1934"

Αφορά δηλαδή την διαδικασία που ίσχυε για μηχανολόγους και ηλεκτρολόγους.. Τα ΠΔ καθόριζαν τις διαδικασίες για μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους και με τον Ν.4254/2014 επεκτείνει τα δικαιώματα σε όλους τους Μηχανικούς και το επιβεβαιώνει η εγκύκλιος!!

Και ξαναρωτάω αν κάποιος έχει σχετική εμπειρία από άλλη Περιφέρεια. Το αν ισχύει η νομοθεσία ή όχι δεν είναι προς συζήτηση, έχω στα χέρια μου χαρτί από το ΤΕΕ που το επιβεβαιώνει και γνωμοδοτήσεις από 2 δικηγόρους!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όντως το μεταφράζω διαφορετικά. Ίσως να κάνω και λάθος. Πάντως θα είσαι ο πρώτος ΠΜ με άδεια υδραυλικού.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, stayros said:

Όντως το μεταφράζω διαφορετικά. Ίσως να κάνω και λάθος. Πάντως θα είσαι ο πρώτος ΠΜ με άδεια υδραυλικού.

 Αποκλείεται να είναι ο πρώτος μιας και διαθέτω έγκριση αναγγελίας έναρξης τεχνικών επαγγελμάτων ως ΠΜ (αν και δεν είναι ΠΜ).

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

geoste μπορεις σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες με τη διαδικασία που ακολούθησες και σε ποια περιφέρεια την έβγαλες? Το βασικό πρόβλημα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας είναι ότι δεν μπορούν να την βγάλουν γιατί το Πανελλήνιο σύστημά τους δεν έχει ενημερωθεί με τις άλλες ειδικότητες εκτός των Μηχ.Μηχ. και των Ηλ. Μηχ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoste said:

 Αποκλείεται να είναι ο πρώτος μιας και διαθέτω έγκριση αναγγελίας έναρξης τεχνικών επαγγελμάτων ως ΠΜ (αν και δεν είναι ΠΜ).

ΟΚ τότε εγώ είμαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, gedoris said:

geoste μπορεις σε παρακαλώ να μου δώσεις κάποιες παραπάνω πληροφορίες με τη διαδικασία που ακολούθησες και σε ποια περιφέρεια την έβγαλες? Το βασικό πρόβλημα της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας είναι ότι δεν μπορούν να την βγάλουν γιατί το Πανελλήνιο σύστημά τους δεν έχει ενημερωθεί με τις άλλες ειδικότητες εκτός των Μηχ.Μηχ. και των Ηλ. Μηχ.

 

Φυσικά και θα σου δώσω πληροφορίες συνάδελφε. Την αίτηση την υπέβαλα τον Ιανουάριο 2017 στο Τμήμα Επαγγέλματος της Διεύθυνσης Ανάπτυξης Δωδεκανήσου της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου. Τα δικαιολογητικά και η αίτηση είναι ίδια για όλους τους διπλωματούχους μηχανικούς ανεξαρτήτως ειδικότητας. Στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση δηλώνεις ότι "Αναγγέλλω την έναρξη του συνόλου των επαγγελματικών δραστηριοτήτων, τις οποίες επιτρέπεται να ασκώ, σύμφωνα με τα προεδρικά διατάγματα που εκδίδονται δυνάμει της παρ. 4 του άρθρου 4 του ν. 3982/2011". Η αίτηση συνοδεύεται από αντίγραφο διπλώματος μηχανικού, αντίγραφο άδειας ασκήσεως επαγγέλματος ΤΕΕ, βεβαίωση μέλους ΤΕΕ, φωτοαντίγραφο του δελτίου ταυτότητας και από αποδεικτικό καταθέσεως του σχετικού παραβόλου ύψους 15 ευρώ σε τραπεζικό λογαριασμό της οικείας Περιφέρειας. Τον τραπεζικό λογαριασμό θα στον γνωστοποιήσει το αρμόδιο τμήμα της οικείας Περιφέρειας (μπορείς και σε ΚΕΠ να ρωτήσεις). Ως αιτιολογία για την τραπεζική κατάθεση μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη φράση "Αναγγελία έναρξης τεχνικού επαγγέλματος κατά το ν. 3982/2011".

 

Στην περίπτωσή σου ενδεχομένως να απορρίφθεί η αίτησή σου, καθώς ως Διπλωματούχος Μηχανικός Πολεοδομίας & Χωροταξίας ίσως να μην διαπιστώνεται αντικειμενικά αντιστοιχία των προπτυχιακών σπουδών σου σε επιμέρους πτυχές της δραστηριότητας της μηχανικής, όπως ορίζεται στο ν. 3982/2011.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, JimakosR said:

Mισό λεπτάκι geoste. Εννοείς μονο υδραυλικά σου έχουν εγκρίνει ή οτι υπάρχει στο άρθρο 3?

Τα πάντα όλα (σχεδόν)! Για του λόγου το αληθές (έχω σβήσει ορισμένα στοιχεία):

 

Βεβαίωση αναγγελίας έναρξης ν. 3982-2011.jpg

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

geoste, αυτό το δικαίωμα άσκησης δραστηριοτήτων το έχεις λάβει με την ιδιότητα στο ΤΕΕ του Διπλ. Πολιτικού Μηχανικού ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.