Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξισώσεις Navier-Stokes


Giorgos1987

Recommended Posts

Έχει ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος με τις συγκεκριμένες εξισώσεις; Τις έχει εφαρμόσει για κάποιο πρακτικό αριθμητικό παράδειγμα; 

Προσπαθώ εδώ και πολύ καιρό να καταλάβω και να τις κατανοήσω αλλά αδυνατώ να καταλάβω 100% όλους τους συμβολισμούς που έχουν, την μαθηματική έκφραση που αποκτούν με τις πολλές μερικές παραγώγους τα ολοκληρώματα, τους στροβιλισμούς και τις αποκλίσεις των συναρτήσεων. 

Έχω ψάξει πολλές πηγές αλλά μόνο μια βρήκα με κάποιο αριθμητικό παράδειγμα που και πάλι δεν γίνεται 100% κατανοητό. Γενικά είναι εφικτό να επιλυθούν και να εφαρμοστούν οι εξισώσεις βήμα προς βήμα σε κάποιο υπολογιστικό παράδειγμα; 

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε τι μου θύμησες τώρα....Ρευστά....

Πεπερασμένες διαφορές είναι και στις εξισώσεις αυτά που γράφονται είναι ρυθμοί μεταβολής...

Δεν τα θυμάμαι και τόσο καλά τώρα ώστε να σε βοηθήσω αλλά ολο και κατι θα βρείς στο net...

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ψάξει πολλά πράγματα στο net, αλλά δεν έχουν κάποιο πρακτικό παράδειγμα για να μπορεί να γίνει κατανοητό.

Σε θεωρητική βάση τα εξηγούν πολύ καλά εδώ:  https://en.wikipedia.org/wiki/Navier–Stokes_equations

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.