Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικασία Ε.Π.Α.Ε


pit

Recommended Posts

Αναρωτιέμαι αν γινόταν έγγραφη ερώτηση στην Πολεοδομία, η οποία θα ζητούσε και έγγραφη (με τη βούλα) απάντηση, μήπως οι υπάλληλοι αναγκάζονταν να το ψάξουν περισσότερο. Τα γραπτά μένουν και πλέον τα ''φοβούνται'' όλο και περισσότερο. Για να μη μένουν μετέωρες οι απορίες - ελλοχεύουν παρεξηγήσεις.

 

Έγγραφη ερώτηση στο νομάρχη.

Μόνο να είμαστε σίγουροι οτι ο φάκελός μας είναι τελείως ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

συνάδελφοι, να ζητήσω τη βοήθεια σας σχετικά με την Ε.Π.Α.Ε και μία περίπτωση που αντιμετωπίζω. στη δική μου περίπτωση, ο φάκελλος εξετάστηκε απο την επιτροπή, και μου υποδείχθηκε υποχρεωτικά, να κάνω την στέγη στην κατοικία για την οποία εκδίδω οικ. άδεια, εγκιβωτισμένη, με μέγιστο ύψος αυτής 1.00μ(!!) τη στιγμή που στην περιοχή το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος είναι 1.80. θα πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες τους ή έχω κάποια εναλλακτική? διαφωνώ τόσο εγώ όσο και οι ιδιοκτήτες. ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

Πως (αν) το δικαιολογησαν???

Ειναι στεγη πανω απο οριζοντια πλακα, ή παιζεις με κεκλιμενη πλακα???

Υπαρχουν γειτονικα και αν ναι πως ειναι???

 

Γενικα ειναι πολυ δυσκολο να τους αλλαξεις γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

είναι στέγη πάνω σε επίπεδη πλάκα, και το άνοιγμα της είναι 12 μέτρα. η οικοδομή μου εφάπτεται με υπάρχων κλιμακοστάσιο απο τη μία πλευρά, ενώ απο την άλλη είναι ελέυθερη. δέν μου δικαιολόγησαν τίποτα. όταν τους είπα οτι το ύψος που μου υποδεικνύουν είναι πολύ μικρό μου είπαν οτι δέν θα κάνουμε παζάρια. είναι μονόδρομος τελικά?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, να ζητήσω τη βοήθεια σας σχετικά με την Ε.Π.Α.Ε και μία περίπτωση που αντιμετωπίζω. στη δική μου περίπτωση, ο φάκελλος εξετάστηκε απο την επιτροπή, και μου υποδείχθηκε υποχρεωτικά, να κάνω την στέγη στην κατοικία για την οποία εκδίδω οικ. άδεια, εγκιβωτισμένη, με μέγιστο ύψος αυτής 1.00μ(!!) τη στιγμή που στην περιοχή το ανώτατο επιτρεπόμενο ύψος είναι 1.80. θα πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες τους ή έχω κάποια εναλλακτική? διαφωνώ τόσο εγώ όσο και οι ιδιοκτήτες. ευχαριστώ ..

 

Μπορείς να προσφύγεις στη δευτεροβάθμια ΕΠΑΕ. Η απόφαση της θα είναι δεσμευτική. Καμία άλλη εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μου έτυχε περίπτωση που η έγκριση από την ΕΠΑΕ χρειάστηκε γύρω στα 3 χρόνια. Η αρχική απάντηση ήρθε σε σε περίπου 11 μήνες και ζητούσε μικροαλλαγές π.χ. να αλλάξουν οι διαστάσεις κάποιων κουφωμάτων. Κάθε επόμενη απάντηση έκανε 7-8 μήνες να έρθει και κάθε φορά υπήρχαν μικροπαρατηρήσεις π.χ. να αναγράφεται ο κωδικός χρώματος και το είδος της βαφής για την τάδε επιφάνεια και όχι να γράφει απλά το σχέδιο "χρώματος λευκού". Όταν τελικά πήγε δικηγόρος με πληρεξούσιο να ενημερωθεί για την υπόθεση, η έγκριση ήρθε σε μία εβδομάδα.

 

Σε άλλη περίπτωση (γνωστού μου) η έγκριση εκκρεμεί από το 2006 και φαίνεται να έχει ακόμα μέλλον. Είναι να μη σου τύχει και προφανώς εξαρτάται από το σε ποια ΕΠΑΕ υπάγεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Με δικια τους υπαιτιοτητα δεν ισχυει το 9μηνο ή το 12μηνο.. Εχω περιπτωση που επειδη μικρη πολεοδομια δημου μαλ...ταν (συγνωμη αλλα δεν μπορω να το πω πιο ευγενικα) εκανα 1,5 χρονο και ηταν και η εποχη αλλαγων των αμοιβων οποτε πηρα και απο το ΤΕΕ βεβαιωση να παω με τις παλιες..

 

Αλλα τοσο καιρο ΕΠΑΕ πρωτη φορα ακουω.. Δεν μου μοιαζει φυσιολογικο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.