Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατατακτήριες Σχολής Η.Μ.Μ.Υ


leonora

Recommended Posts

Είμαι διπλωματούχος μηχ-μηχ του ΕΜΠ . Το όνειρο μου ήταν να περάσω στους ηλεκτρολόγους οπότε σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες Σχολής Η.Μ.Μ.Υ . αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με την ύλη και που μπορώ να τη βρω η σημειώσεις
Ευχαριστώ πολύ

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Χαμένος χρόνος να βγάλεις μια δεύτερη σχολή με τόσο συναφές αντικείμενο. Γιατί δεν κοιτάς για μεταπτυχιακες σπουδές ακριβός στο κλάδο που σου αρέσει ή ακόμα και διδακτορικό; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ προτείνω να πάει να δουλέψει σαν ημμύτης στην αγορά εργασίας και ας είναι μηχανολόγος και να μάθει πράγματα με self-study. Δηλαδή να μην χάσει χρόνο με πτυχία, διδακτορικά, μεταπτυχιακά, κατατακτήριες κτλ...

 

Αλλά αν θέλει ας μας πει για ποιον λόγο έχοντας τελειώσει τους ΜΜ, θέλει να μπει στους ΗΜΜΥ. Τον ενδιαφέρουν οι ηλεκτρικές μηχανές, τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, οι κεραίες και τα δίκτυα, ή η πληροφορική, οι υπολογιστές, τα νευρωνικά δίκτυα και η τεχνητή νοημοσύνη;

 

ΥΓ: Σόρρυ, εκ των υστέρων κατάλαβα ότι είναι κοπέλα...

Edited by nwo
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε nwo

είμαι κοπέλα και γέλασα πολύ με την απάντηση σου.
Ο ένας λόγος είναι με ενδιαφέρουν οι ηλεκτρικές μηχανές, τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, οι κεραίες και τα δίκτυα, ή η πληροφορική, οι υπολογιστές, τα νευρωνικά δίκτυα και η τεχνητή νοημοσύνη; και ο δεύτερος ότι το πρώτο πτυχίο μου έχει ένα βαθμό χάλια και δεν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, leonora said:

Φίλε nwo

είμαι κοπέλα και γέλασα πολύ με την απάντηση σου.
Ο ένας λόγος είναι με ενδιαφέρουν οι ηλεκτρικές μηχανές, τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, οι κεραίες και τα δίκτυα, ή η πληροφορική, οι υπολογιστές, τα νευρωνικά δίκτυα και η τεχνητή νοημοσύνη; και ο δεύτερος ότι το πρώτο πτυχίο μου έχει ένα βαθμό χάλια και δεν μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό 

Πολλοι με βαθμο «χαλια» κανανε μεταπτυχιακο.  Δεν εχει να λεει. Το θεμα ειναι να σου αρεσει κατι ( απε , μεκ κτλπ) να το προχωρησεις και να ειδικευτεις

Βεβαια αν σε ενδιαφερουν οι μηχανες ή γενικα τα ηλεκτρολογικα  εννοειται καντο

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν τελείωσα το πολυτεχνείο με 7.4, δεν είχα σπίτι να μείνω, δεν είχα φαί να φάω και χρώσταγα 10.000 ευρώ... Δεν είχα χρόνο ούτε για μεταπτυχιακά, ούτε διδακτορικά, ούτε διακοπές, ούτε δεύτερη σχολή, ούτε καν να σκεφτώ κάτι από αυτά, ούτε τίποτα... Ήταν μονόδρομος - ζήτημα ζωής και θανάτου (στην κυριολοξία ίσως) να βρω κάτι πολύ πολύ καλό, υπερβολικά άμμεσα σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη... Είχα πάρει απόφαση να στείλω 7 δις βιογραφικά σε όλο τον πλανήτη. Πλέον στα 30, έχοντας δικιά μου εταιρεία στην Γερμανία και τις ΗΠΑ, και έχοντας εμπειρία σε 7 χώρες - 3 ηπείρους, έχω πάρει έναν πολύ καλό δρόμο, και λέω ευτυχώς που δεν μλκστηκα όταν τελείωσα το πολυτεχνείο...  Γιατί άμα είχα σπίτι να μείνω, και κάποια λεφτά στην άκρη, ή άμα ασχολιόμουνα με μεταπτυχιακά - ακαδημαϊκά, στα 30 θα ήμουν τουλάχιστον μία 5ετία πίσω. Τελικά όλα για κάποιο λόγο γίνονται....

Edited by nwo
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν όντως ο βαθμός του πτυχίου σου είναι απαγορευτικός για MSc σε κάποιο πολυτεχνείο, γιατί δεν δοκιμάζεις σε κάποιο ΤΕΙ ή στο Παν.Δυτ.Αττικής? Υπαρχουν πολλά και αξιόλογα (για την αγορά εργασίας) μεταπτυχιακά. Σε 1-1,5 χρόνο θα είσαι έτοιμη. Είτε από ΤΕΙ, είτε από Πανεπιστήμιο (Πολυτεχνείο), το μεταπτυχιακό είναι μεταπτυχιακό...

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τη στροφή στην ηλεκτρολογία τη βρίσκω σωστή σκέψη, ιδίως όταν πρόκειται για γυναίκα μηχανικό. Προσφέρει πολύ περισσότερες ευκαιρίες "κανονικής" εργασίας με πολλές θέσεις στο δημόσιο, τα σχολεία, τα νοσοκομεία, τις τράπεζες κλπ. Ο Ηλ/Μηχ είναι αυτός που πραγματικά υπάρχει παντού.

Πάντως το να περάσεις τις κατατακτήριες ενός πολυτεχνείου είναι δυσκολότερο από το να σε πάρουν σε κάποιο από τα μεταπτυχιακά. Είναι δυσκολότερο κι από το να ξαναδώσεις πάλι πανελλήνιες. Εγώ θα πρότεινα να εξεταστούν σαν ιδέα και οι κατατακτήριες για β' πτυχίο στο τμήμα ηλεκτρολογίας του ΠΔΑ. Και ως ΤΕ έχεις επίσης πολλές ευκαιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.