Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο ΤΕΕ


alexandrosde

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέος απόφοιτος μηχανικός περιβάλλοντος του Πολυτεχνείου Κρήτης. Επειδή μου φάνηκε πολύ περίπλοκο όλο το θέμα εγγραφής στο Τ.Ε.Ε, θα ήθελα να ρωτήσω, αν για να εργαστώ σε ένα γραφείο ως μηχανικός περιβάλλοντος θα πρέπει οπωσδήποτε να εγγραφώ στο ΤΕΕ, προκειμένου να έχω δικαίωμα υπογραφής;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Για να αποκτήσεις άδεια άσκησης επαγγέλματος στην Ελλάδα, άρα και δικαίωμα υπογραφής, η εγγραφή στο ΤΕΕ είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Και για να μπορώ να υπογράψω, ισχύει αυτό που είχα διαβάσει ότι πρέπει να έχουν περάσει 3 χρόνια απο την ημερομηνία εγγραφής μου στο ΤΕΕ;

Και κάτι ακόμη, εάν εγγραφώ στο ΤΕΕ αυτόματα είμαι και στο ΤΣΜΕΔΕ (Αν έχω καταλάβει σωστά). Αυτό θα το πληρώνω ακόμη και εάν δεν εργάζομαι;

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα 3 χρόνια πρώτη φορά το ακούω. Δεν νομίζω ότι ισχύει, ας πεί κάποιος που ξέρει σίγουρα.

Δεν υπάρχει αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ - ΕΦΚΑ πλέον. Ασφαλίζεσαι όταν αρχίσεις να έχεις εισόδημα είτε σαν Ελ. Επαγγελματίας ή σαν μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε καλή αρχή, 

Όπως τα γράφει ο Αντώνης, αναφορικά στο "Και για να μπορώ να υπογράψω, ισχύει αυτό που είχα διαβάσει ότι πρέπει να έχουν περάσει 3 χρόνια από την ημερομηνία εγγραφής μου στο ΤΕΕ ?", δεν ισχύει στο γενικό πλαίσιο που το θέτεις. Η Άδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος αυτό σου παρέχει, θεωρείσαι από την ημέρα απόκτησής της ικανός να ασκήσεις το επάγγελμα του μηχανικού, αποκτώντας όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που αυτό συνεπάγεται. Εκτός αν αναφέρεσαι σε μελέτες έργων του ∆ηµοσίου, όπου πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος στο Μητρώο Μελετητών του ΥΠΟΜΕΔΙ (πρώην ΥΠΕΧΩΔΕ), όπου για την εγγραφή στο μητρώο μελετητών, χρειάζεται να είσαι µέλος του ΤΕΕ και να έχεις συµπληρώσει τέσσερα (4) χρόνια από τη κτήση του πτυχίου. Παρόλα αυτά Αλέξανδρε, θα μ' ενδιέφερε --θα ήταν ενδιαφέρον-- να μάθουμε που το είχες διαβάσει. (1)
Αναφορικά στην ασφάλιση όπως πάλι τα γράφει ο Αντώνης. Βλέποντας το δάσος είναι έτσι. Πηγαίνοντας προς το δέντρο, δηλ. προς την μορφή-σχέση απασχόλησής σου ως μηχανικός (π.χ. ασφάλιση ως ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός με ενεργή δραστηριότητα στην εφορία, ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός με ενεργή δραστηριότητα στην εφορία αλλά ασφαλιστικά εντασσόμενος στην παρ. 9 του άρ.39 του ν.4387/16, μισθωτός μηχανικός, παράλληλα ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός και μισθωτός μηχανικός) εξειδικεύονται-καθορίζονται και οι εισφορές σου.

(1) Υ.Γ. Μάλλον έτσι όπως το γράφεις πρέπει να είναι και για τα ιδιωτικά έργα αναφορικά στο δικαίωμα υπογραφής...ίσως είστε και η μοναδική κατηγορία διαβάζοντας αυτό εδώ από το ΤΕΕ Ανατολικής Κρήτης. Άδικο το βλέπω. Σχώρα με, μάλλον έχεις δίκιο σε σχέση με αυτό που αρχικά έγραψα και σε παρέσυρα, αλλά το αφήνω (για λόγους δεοντολογίας)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Ναι εκεί το είχα διαβάσει και εγώ. Θα πάω όμως από το ΤΕΕ να το επιβεβαιώσω (για την υπογραφή)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας! ειμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός τ.ε!Οταν έκανα έναρξη επαγγέλματος ο λογίστης μου ζήτησε εγγραφη στο βιοτεχνικο επιμελητηριο και εφκα!Στην συνέχεια γραφτηκα και στην ΕΕΤΕΜ για να μπορώ να δίνω ΥΔΕ και εκει έμαθα ότι η εγραφη μου στο βιοτεχνικο επιμελητηριο δεν χρειαζότανε!!  Υπάρχει καποιο θέμα που είμαι και στα 2 γραμμένος προσωρίνα τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα VasS7.

Στο βιοτεχνικό επιμελητήριο γιατί γράφτηκες? Αφορά μόνο επιχειρήσεις...

Μήπως εννοούσε την παλιά Δ/νση βιομηχανίας που τώρα λέγεται και είναι η  Δ/νση Ανάπτυξης της εκάστοτε περιφέρειας, π.χ. Δ/νση Ανάπτυξης Περιφέρειας Αττικής?

Εκεί βγάζεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και τις άδειες-αναγγελίες για Μηχανικούς Εργοδηγούς/Εγκαταστάτες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.