Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 116 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε παραδοσιακό οικισμό


Recommended Posts

εντωμεταξύ, αν πέραν της ένταξης, ζητήσεις και έκδοση άδειας νομιμοποίησης,

σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν 4495/17, πρέπει να περάσεις και από το Σ.Α

"ια) Για την έκδοση αδείας νομιμοποίησης αυθαιρέτων οικοδομικών εργασιών ή κατασκευών, του άρθρου 29 του παρόντος, που εμπίπτουν στις ανωτέρω περιπτώσεις."

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

σε παραδοσιακό οικισμό β' προτεραιότητας <2000 κατοίκους, το κύριο σπίτι είναι πριν του 1955 με αεροφωτογραφία, και επιπλέον 2 αυθαιρετα κτίσματα (αποθήκη 8 μ2 και μπάνιο 5 μ2 ) στατικά ανεξάρτητα που γίναν το 2000.

και ερωτώ γιατί έχω μπερδευτεί, τι σημαίνει πρακτικά β προτεραιότητας παραδοσιακός οικισμός, και επιπλέον χρειάζεται επιτροπή μόνο για τα κτίσματα του 2000 σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι!

Αν το κτίριο στην περίπτωσή μου ιστορικό κέντρο, προϋπάρχει του χαρακτηρισμού, κτίριο με άδεια του 1965 και ο χαρακτηρισμός έγινε με ΦΕΚ1979, απαλλάσσεται από την διαδικασία επιτροπής για αυθαιρεσίες που έχουν γίνει, οι οποίες έγιναν στην κατασκευή, δεν έχω τρόπο να τα αποδείξω, μόνο από το γεγονός ότι είναι συνδεδεμένα με το κτίριο από την κατασκευή (επέκταση μήκους ερκερ, επέκταση εξώστη κατά μήκος και αλλαγές στα κουφώματα)?Δεν το έχω διαβάσει πουθενά μέσα στο νόμο, ότι δεν απαιτείται επιτροπή, ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, sada said:

Καλημέρα και πάλι!

Αν το κτίριο στην περίπτωσή μου ιστορικό κέντρο, προϋπάρχει του χαρακτηρισμού, κτίριο με άδεια του 1965 και ο χαρακτηρισμός έγινε με ΦΕΚ1979, απαλλάσσεται από την διαδικασία επιτροπής για αυθαιρεσίες που έχουν γίνει, οι οποίες έγιναν στην κατασκευή, δεν έχω τρόπο να τα αποδείξω, μόνο από το γεγονός ότι είναι συνδεδεμένα με το κτίριο από την κατασκευή (επέκταση μήκους ερκερ, επέκταση εξώστη κατά μήκος και αλλαγές στα κουφώματα)?Δεν το έχω διαβάσει πουθενά μέσα στο νόμο, ότι δεν απαιτείται επιτροπή, ισχύει κάτι τέτοιο?

 

2 ώρες πριν, martha1 said:

Σ αυτη τη περιπτωση δεν απαιτειται επιτροπη

Σωστά

Δεν απαιτείται επιτροπή σε ιστορικούς τόπους . Οι επιτροπές του άρθ. 3 αφορούν μόνο παραδοσιακούς οικισμούς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,

στην περίπτωση οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων που χαρακτηρίστηκε παραδοσιακός το 1980, ανεγέρθηκε συγκρότημα 3 πολυκατοικιών το 1991 με οικοδομική άδεια. Εν προκειμένω ενδιαφέρει η μία εκ των οριζοντίων ιδιοκτησιών η οποία αν εξεταστεί μεμονωμένα έχει μόνο παραβάση κατηγορίας 3 (ως προς τις εξωτερικές διαστάσεις του περιγράμματος της αυτοτελούς ιδιοκτησίας και του εμβαδού ). Καταρχήν, μπορεί να υπαχθεί στο άρθρο 116 του  ν.4495/2017 επειδή η παράβαση έγινε μετά τον χαρακτηρισμό του οικισμού ή όχι? Έχω μπερδευτεί με τον τρόπο που τα γράφει ο νόμος στο συγκεκριμένο εδάφιο..Προσωπικά κλείνω προς το όχι εφόσον ο οικισμός δεν είναι άνω των 5000. Και μια δεύτερη ερώτηση η πολυκατοικία έχει μετατοπιστεί ως προς την αρχική της θέση, αλλά σε θέση που εν δυνάμει θα μπορούσε να έχει τοποθετηθεί εξ αρχής. Πρέπει να ληφθεί υπόψη αυτό στην τακτοποίηση του διαμερίσματος. Το δεύτερο το θέτω στην παρούσα συζήτηση καθώς σε περίπτωση επιτροπής γίνεται και προσκόμιση τοπογραφικού όπου φαίνεται η διαφορά της θέσης. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να απαντήσει σχετικά, είτε από τη γνώση του σε περίπτωση που μου έχει διαφύγει κάτι, είτε από προσωπική εμπειρία.  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

τακτοποιώ αυθαίρετο (υπερβάσεις σε διώροφη κατοικία) στην Άνω Πόλη Θεσσαλονίκης, χαρακτηρισμένη ως παραδοσιακό οικισμό. Δε γνωρίζω αν θα πρέπει να το δηλώσω ως "Εντός παραδοσιακού οικισμού ΜΕ επιτροπή η ΧΩΡΙΣ επιτροπή". Έχω τηλεφωνήσει σε διάφορες υπηρεσίες αλλά με παραπέμπουν η μία στην άλλη αφού κανείς δε γνωρίζει την απάντηση. Καταρχάς, είναι άνω των 5000 κατοίκων;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δε με βοηθούν ιδιαίτερα οι διευκρινίσεις πάνω στον ΝΟΚ αφού και πάλι παραμένει αναπάντητο το ερώτημα σχετικά με την επιτροπή. Αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε άλλο, θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Απο σελίδα που πρότεινε ο @dimitris GM

Βρήκα για το ιστορικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη ότι χαρακτηρίστηκε ιστορικός τόπος με την ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/21565/992/26-4-1994 - ΦΕΚ 384/Β/24-5-1994 ( βλ. εδώ)

Από το άρθρο 116 παρ.9 , δεν διευκρινίζει αν η αυθαιρεσία έχει γίνει πριν ή μετά την κύρηξη του ιστορικού τόπου, σωστά? Οπότε χρειάζεται σύμφωνη γνώμη του Υπουργού Πολιτισμού και Αθλητισμού. Πως λαμβάνεται αυτή? Με ποια διαδικασία. Του στέλνω e-mail? :-)

Έψαχνα στο νήμα να βρω για Άνω Πόλη κι έπεσα στα περί ιστορικού κέντρου και θορυβήθηκα. 'Εχω κάνει κάποιες ρυθμίσεις  στο κέντρο (που όλες σχεδόν αφορούσαν διαφορετική διαμερισμάτωση, λόγω παλαιότητας των κτιρίων κι αγνοούσα την παραπάνω διάταξη. Τι μπορώ να κάνω τώρα?

Θεωρώ ότι αρκετοί συνάδελφοι δεν είναι ενημερωμένοι για το παραπάνω

 

 

 

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.