Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος παρεμβάσεων-Επιλέξιμο κόστος


Recommended Posts

Χαίρετε.

Κόστος παρεμβάσεων = 11.330€

Επιλέξιμος Προϋπολογισμός = 9.997€

Επιχορήγηση = 6.998€ =70% του Επιλέξιμου

Ιδιωτική Συμμετοχή = 4.332€ = Κόστος παρεμβάσεων - Επιχορήγηση

Τι ερμηνεία υπάρχει? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Θα πληρώσει ο ιδιώτης 4332€ και θα ανεβάσει στο σύστημα τις αποδείξεις τους και θα πληρώσει και 11.330€-9.997€= 1333€ των οποίων τις αποδείξεις (τις "όποιες" αποδείξεις) δε θα ανεβάσει πουθενά γιατί δε δικαιολογούνται από το πρόγραμμα.

Αν ανεβάσει τις αποδείξεις και για τα 1333€ νομίζω ότι θα είναι απαιτητό να εξοφληθούν και αυτές (με καταθετήρια σε τράπεζα) προτού να εκταμιευτούν τα 6.998€.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

TBD Γεια σας. 

Επιλεξιμο κοστος    θερμομονωσης στεγης      68τ.μ.   x   25ευρω/τμ = 1700 ευρω.

κοστος παρεμβασης θερμ/νωση στεγης 3500 ευρω   

η επιχορηγηση ειναι 1700*0,60 = 1020   και βαζω 2 αποδειξεις. μία για 1700-1020= 680 ευρω και μια δευτερη για 1800 την οποια δε θα πρεπει να ανεβασω διοτι ειναι για το κοστος περαν του επιλεξιμου προυπολογισμου ?? 

Επισης το στο επιλεξιμο ποσο των 1700 ευρω συμπεριλαμβανεται και το κοστος εργολαβου για την εργασια σωστα?

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2018 at 4:10 ΜΜ, TBD said:

Θα πληρώσει ο ιδιώτης 4332€ και θα ανεβάσει στο σύστημα τις αποδείξεις τους και θα πληρώσει και 11.330€-9.997€= 1333€ των οποίων τις αποδείξεις (τις "όποιες" αποδείξεις) δε θα ανεβάσει πουθενά γιατί δε δικαιολογούνται από το πρόγραμμα.

Αν ανεβάσει τις αποδείξεις και για τα 1333€ νομίζω ότι θα είναι απαιτητό να εξοφληθούν και αυτές (με καταθετήρια σε τράπεζα) προτού να εκταμιευτούν τα 6.998€.

Μια διευκρίνηση:

Ο ιδιώτης θα ανεβάσει αποδείξεις για 9.997€ για τα οποία και θα επιδοτηθεί με 6.998€. Τα 9.997-6.998= 2.999€ θα φανούν σαν ιδιωτική συμμετοχή.

Για τα υπόλοιπα 11.330€-9.997€= 1333€, δεν απαιτείται να ανεβούν στο σύστημα καθώς δε δικαιολογούνται (θα εξοφληθούν όμως στους προμηθευτές-κατασκευαστές).

Edited by TBD
Διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Spyros Kappalamda said:

TBD Γεια σας. 

Επιλεξιμο κοστος    θερμομονωσης στεγης      68τ.μ.   x   25ευρω/τμ = 1700 ευρω.

κοστος παρεμβασης θερμ/νωση στεγης 3500 ευρω   

η επιχορηγηση ειναι 1700*0,60 = 1020   και βαζω 2 αποδειξεις. μία για 1700-1020= 680 ευρω και μια δευτερη για 1800 την οποια δε θα πρεπει να ανεβασω διοτι ειναι για το κοστος περαν του επιλεξιμου προυπολογισμου ?? 

Επισης το στο επιλεξιμο ποσο των 1700 ευρω συμπεριλαμβανεται και το κοστος εργολαβου για την εργασια σωστα?

 

εγώ θα ανέβαζα

α) παραστατικό για 1700€ (που είναι υλικά και εργασία μαζί) δηλαδή το επιλέξιμο κόστος (από τα οποία 1020 θα πληρώσει το πρόγραμμα) . Εσύ θα πληρώσεις από την τσέπη σου 680 € και θα  ανεβάσεις β) τη σχετική απόδειξη.

Για τα άλλα 1800€ δεν αφορά το πρόγραμμα  οπότε μην ανεβάσεις ουτε παραστατικό ουτε απόδειξη. ΠΡΟΣΟΧΗ στο παραστατικό των 1700 € θα αναφέρεται οτι αφορά 68 τ.μ. θερμομονωση στέγης.

 

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Georgia S said:

εγώ θα ανέβαζα

α) παραστατικό για 1700€ (που είναι υλικά και εργασία μαζί) δηλαδή το επιλέξιμο κόστος (από τα οποία 1020 θα πληρώσει το πρόγραμμα) . Εσύ θα πληρώσεις από την τσέπη σου 680 € και θα  ανεβάσεις β) τη σχετική απόδειξη.

Για τα άλλα 1800€ δεν αφορά το πρόγραμμα  οπότε μην ανεβάσεις ουτε παραστατικό ουτε απόδειξη. ΠΡΟΣΟΧΗ στο παραστατικό των 1700 € θα αναφέρεται οτι αφορά 68 τ.μ. θερμομονωση στέγης.

 

Σε ευχαριστω πολυ Γεωργια !

Δηλαδη το παραστατικο θα ειναι Πιστωτικο για τα 1700 και αλλο ενα πληρωμης για 680 και οταν ανεβουν και ελεγθουν τοτε ο Δικαιουχος θα καταθεσει στον προμηθευτη μου τα υπολοιπα 1020?

Αν ειναι δυνατο, δωσετε μου ενα παραδειγμα πως γινονται οι κινησεις των χρηματων για να μου φυγει καθε αμφιβολια. :)

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Spyros Kappalamda said:

Σε ευχαριστω πολυ Γεωργια !

Δηλαδη το παραστατικο θα ειναι Πιστωτικο για τα 1700 και αλλο ενα πληρωμης για 680 και οταν ανεβουν και ελεγθουν τοτε ο Δικαιουχος θα καταθεσει στον προμηθευτη μου τα υπολοιπα 1020?

Αν ειναι δυνατο, δωσετε μου ενα παραδειγμα πως γινονται οι κινησεις των χρηματων για να μου φυγει καθε αμφιβολια. :)

ευχαριστω!

Το παραστατικό των 1700€ θα στο κόψει ο προμηθευτης για τα 68 μ2 της μόνωσης της στέγης. Θα είναι επι πιστώσει. Εσυ θα πληρώσεις μέσω τράπεζας τα 680 € και θα ανεβάσεις το καταθετηριο. Το προγραμμα θα πληρώσει τα υπόλοιπα στον προμηθευτή. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia S said:

Το παραστατικό των 1700€ θα στο κόψει ο προμηθευτης για τα 68 μ2 της μόνωσης της στέγης. Θα είναι επι πιστώσει. Εσυ θα πληρώσεις μέσω τράπεζας τα 680 € και θα ανεβάσεις το καταθετηριο. Το προγραμμα θα πληρώσει τα υπόλοιπα στον προμηθευτή. 

Τελεια, σε ευχαριστω γεωργια !

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα 

Πελατης μου ειναι σε υπαγωγη και καποιες απο τις επιλεξιμες παρεμβασεις δεν ειναι πραγματοποιησιμες τελικα. Τα ποσα που αντιστοιχουν σε αυτες μπορουν να προστεθουν στις πραγματοποιησιμες επεμβασεις χωρις να αλλαξει ο επιλεξιμος προυπολογισμος; Αν ναι με ποιο τροπο και ποτε δηλωνεται στο συστημα;

Edited by spir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.