Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος παρεμβάσεων-Επιλέξιμο κόστος


Recommended Posts

Και εδώ θα ήθελα να μοιραστώ μία εμπειρία μου με κατασκευαστή (μόνωσης) από Αθήνα.

Ανέλαβα ως σύμβουλος μία υπόθεση στην Αθήνα, αν και βρίσκομαι μακριά.
Η εταιρία λοιπόν που υλοποίησε το έργο, τοποθέτησε (βάση δελτίων αποστολής) 5cm πολυστερίνη με R=1.6 περίπου.
Το τιμολόγησε 55 ευρώ/μ2 και στην κατηγορία 2.Γ1.ΙΙ με το σκεπτικό πως στην ισχύουσα κατάσταση ο τοίχος έχει R>1.8 (πουθενά στο παραστατικό δεν αναγράφεται το πάχος της μόνωσης, πιστεύω εσκεμμένα).

Σκέφτομαι τώρα εάν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω.
Φαίνεται μεγάλη εταιρία και η απορία μου είναι εάν το έχετε συναντήσει και σε άλλες περιπτώσεις. Εγώ σε όσες έχω συναντήσει μέχρι τώρα, δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κλαις ούτε γελάς, κάνεις σωστά τη δουλειά σου ως σύμβουλος έργου και καταχωρείς τη δαπάνη στη κατηγορία 2.Γ1.Ι .

Που ξέρεις, εκλογές έρχονται ας κάνουν τα παράπονά τους στο Δήμαρχο και μπορεί να τους δώσει τα επιπλέον 10 ευρώ ανά τ.μ. μέρες που είναι.

Αυτές οι πρακτικές με εξοργίζουν διότι γίνονται με δόλο, λες και είναι ο σύμβουλος έργου ηλίθιος ή λες και είναι ο ελεγκτής στην ΕΥΠΕΝ χαζός.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.