Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Άντε να πείσεις όμως τον συνάδελφο μηχανικό που έχει μάθε με τα τυπωμένα  σχέδια να εξετάζει και να ελέγχει μια άδεια , να το κάνει πάνω σε ένα μόνιτορ Να μην πω ότι ούτε το εαυτό μου δεν μπορώ να πείσω , αφού και στο γραφείο μου μερικές φορές τυπώνω σχέδια για να δω κάτι πιο προσεκτικά αφού το μόνιτορ κουράζει και μπορεί να μου διαφύγει κάτι Είναι σαν το βιβλίο Μπορεί να διαβάζω πολύ συχνά βιβλία στο τάμπλετ μου ή στο κινητό (είναι πιο πρακτικό) αλλά με ένα κανονικό βιβλίο τυπωμένο θα τα διαβάσω πιο ξεκούραστα και πιο γρήγορα και κυρίως πιο ωραία  μάλλον πιο δημιουργικά Δηλαδή αν είχα επιλογή και διαθέσιμα και τα δυο πχ στο σπίτι μου θα διάλεγα με τα χίλια το τυπωμένο βιβλίο

 

θα προσπαθήσω πάντως να τον πείσω για το τρόπο που περιγράφει ο συνάδελφος πιο πάνω ώστε να δει στην πράξη τι πραγματικές  ανάγκες  σε εξοπλισμό θα χρειαστεί   

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καλά, και με μια εκτύπωση σε Α4 τους υπολογισμούς δεν χάθηκε και ο κόσμος.  Και μολυβάκι με ξύστρα για ανάλυση πράξεων παραδίπλα για τους πιο δύσπιστους.

Σε όσους παλιομοδίτες ελεγκτές χρησιμοποιούν ακόμη μεγεθυντικό φακό επί του σχεδίου (ναι υπάρχουν οριασμένοι και πολύ καλά κάνουν), ας τους δείξει κάποιος το zoom in στο acrobat και θα πετάξουν από τη χαρά τους.

Φέραμε την καταστροφή χωρίς λόγο νομίζω...Και εν τέλει, όπως προσαρμοστήκαμε εμείς οι ιδιώτες μηχανικοί στο ηλεκτρονικό σύστημα αυθαιρέτων, πεα, αμοιβών, φεμ και περιβάλλον cad, να προσαρμοστούν και όσοι δυσανασχετούν. Δεν έχουμε κάποιο πράσινο λοφίο εμείς για να ξεχωρίζουμε σε κάτι.

Edited by yian
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, yian said:

Σε όσους παλιομοδίτες ελεγκτές χρησιμοποιούν ακόμη μεγεθυντικό φακό επί του σχεδίου (ναι υπάρχουν οριασμένοι και πολύ καλά κάνουν), ας τους δείξει κάποιος το zoom in στο acrobat και θα πετάξουν από τη χαρά τους. 

μη δούμε κανένα μεγεθυντικό φακό πάνω στην οθόνη απευθείας μόνο...

 

Συγγνώμη αν δεν είναι το σωστό μέρος για απορίες συστήματος εδώ, αλλά το αρχείο "Υ.Δ. Μηχανικού Καθορισμού Απαιτούμενου Εγκρίσεων" ξέρουμε τι είναι;

Είναι κάτι προφανές και κολλάει το κεφάλι μου;

Edited by neo83_gr
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα πρότεινα να ανοίξουμε νέο θέμα για απορίες για τη χρήση του λογισμικού .

Το θέμα με τις απαντήσεις του συγχωνεύτηκε στο παρον. danaikaterina

Πρώτη δική μου απορία : σε αρκετές περιπτώσεις το σύστημα ( τουλάχιστον στη δοκιμαστική έκδοση ) απαιτούσε δικαιολογητικά που δεν ήταν απαραίτητα για την έκδοση αδείας . Στα σεμινάρια είχαν πει ότι θα το επανεξετάσουν και μάλλον θα αναρτήσουν σχετικό κείμενο μη απαίτησης . Το αντιμετώπισε το πρόβλημα κάποιος συνάδελφος ?

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Ξέχασες να μας γράψεις σε ποιο λογισμικό αναφέρεσαι! 

Προφανώς το  λογισμικό της πλατφόρμας του ΤΕΕ e-Αδειες για την έκδοση οικοδομικών αδειών

Μάλλον θα πρέπει να διορθωθεί η ετικέτα

Ευχαριστώ

Edited by venezia
Διόρθωση ετικέτας
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΜΚ απαιτεί πλέον Α/Α έργου συστήματος αμοιβών στο ηλεκτρονικό σύστημα. Πως περνάω μια περίπτωση ΕΕΜΚ στο σύστημα αμοιβών με τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης και χρήση ικριωμάτων? Γνωρίζει κανείς?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.