Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

22 λεπτά πριν, Largy said:

... ότι θα συνεχίσω ηλεκτρονικά για την άδεια.

για την Άδεια έχεις κάνει κατάθεση και έχεις πάρει αρ. πρωτοκόλλου προ 15/10/2018?

(όχι την έγκριση που την έχεις ήδη αν κατάλαβα καλά)

Link to comment
Share on other sites

στα δικαιολογητικά όταν ζητάει "Απόσπασμα κτηματογραφικού διαγράμματος" ... μήπως εννοεί απόσπασμα κτηματολογικού φύλλου ?????  

γιατί το κτηματογραφικό διάγραμμα δεν προκύπτει από κάπου .....

επίσης σε ΕΕΔΜΚ τι εννοεί όταν ζητάει μελέτες ΗΜ ??? και ενεργητικής πυροπροστασίας ????

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Largy said:

σε δική μου περίπτωση που έχει βγει η έγκριση μου είπαν ότι θα συνεχίσω ηλεκτρονικά για την άδεια.

Eμένα σε ίδια περίπτωση όπου έχω ήδη βγάλει την έγκριση (ΥΔΟΜ Αγίας Παρασκευής), αντιθέτως μου είπαν ότι πρέπει να συνεχίσω την άδεια με τον παλιό τρόπο και ότι ο μόνος τρόπος να την προχωρήσω ηλεκτρονικά είναι να αποσύρω την έγκριση ή να την αφήσω να λήξει και να την ξανακαταθλεσω ηλεκτρονικά...

Ήθελα να την συνεχίσω ηλεκτρονικά γιατί προσπαθούσε τρεις μέρες να πάρω πληρότητα -τέτοια κίνηση είχε για να προλάβουν να πρωτοκολλήσουν πριν τις 15/10...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Βγάζω μια ΕΕΜΚ για προσθήκη εξωτερικού ανελκυστήρα. Τα σχέδια πρέπει να έχουν ψηφιακή υπογραφή; Ακόμα δεν έχω βγάλει ψηφιακή υπογραφή.. 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Αριθμ. ΥΠΕΝ/ ΥΠΡΓ/48123/6983/2018 (ΦΕΚ Β' 3136/31-07-2018), άρθρο 16, εδάφιο 5, παράγρ. β,  που υποθέτω ότι την γνωρίζεις, ναι, απαιτείται.
Δεν έχω δει κάτι επίσημα που να παρατείνει την απαίτηση αυτή, πέραν όσων αναφέρθηκαν στις ημερίδες (και όχι υπό το πρίσμα κάποιου επίσημου εγγράφου), ότι δηλ. αρχικά δεν θα είναι απαραίτητη. Πέραν αυτού που γενικότερα ειπώθηκε ότι δηλαδή, αναμένεται πολύ σύντομα η σχετική ανακοίνωση από το ΤΕΕ σχετικά με τις καταληκτικές προθεσμίες που θα ισχύσουν (αναμένεται να δοθεί μικρή παράταση), προκειμένου ΟΛΟΙ οι μηχανικού που εμπλέκονται στη διαδικασία οικοδομικών αδειών να εκδώσουν το κατάλληλο ψηφιακό πιστοποιητικό και να μάθουν να χειρίζονται τη ψηφιακή υπογραφή.

Οπότε

ή

προχωράς με δική σου ευθύνη την διαδικασία, αν π.χ. δεχθεί το σύστημα χωρίς ψηφιακή υπογραφή την διαδικασία χωρίς να γνωρίζεις τι πρόβλημα αυτό μπορεί να δημιουργήσει στην πορεία (εννοώ στις διαδικασίες μετά την έκδοση της ΕΕΜΚ)
ή
με βάση αυτό που γράφει παραπάνω ο ΚΑΝΑ και ο GEORGE εδω,  αλλά πάλι δεν το έχω δει επίσημα, βλέπεις αν μπορεί να προχωρήσει η και διαδικασία της ΕΕΜΚ με το πατροπαράδοτο τρόπο
ή/και 
προχωράς παράλληλα στην διαδικασία απόκτησης ψηφιακής υπογραφής (η οποία σου είναι απαραίτητη πλέον)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Το έμαθα το πρωί από τον Δήμαρχο της πόλης μου που είναι και μηχανικός , όταν πήγα για ένα θέμα μου , αλλά και για να μάθω τι θα γίνει με την υλοποίηση της απαιτούμενη υποδομής που χρειάζεται η ΥΔΟΜ μας και μου είπε ότι μόλις μίλησε με Σταθάκη ή Σπιρτζί (δεν θυμάμαι ποιον μου είπε )  στο κινητό και διευθετήθηκε το θέμα για παράλληλη εφαρμογή για λίγο καιρό ακόμα και τσουπ μόλις γύρισα είδα την είδηση 

 

https://www.michanikos-online.gr/με-απώλειες-η-έναρξη-του-e-άδειες/?utm_source=MadMimi&utm_medium=email&utm_content=Michanikos-Online+-+Ημερήσια+Ενημέρωση&utm_campaign=20181017_m147790714_Michanikos-Online+-+Ημερήσια+Ενημέρωση&utm_term=_CE_9C_CE_B5_E2_80_A6+_CE_B1_CF_80_CF_8E_CE_BB_CE_B5_CE_B9_CE_B5_CF_82+_CE_B7+_CE_AD_CE_BD_CE_B1_CF_&fbclid=IwAR073dowCUnJL8tJu-dDE6j_07BD0-ZPunc6eWyY6Lc1mOEBqDFzT1cvSbc

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ζητήσω Βεβαίωση όρων δόμησης-απαιτούμενων εγκρίσεων.

Συμπλήρωσα τα βασικά στοιχεία, τόπος, ΟΤ. στοιχεία ιδιοκτήτη . Μου ζητά το σύστημα τα απαιτούμενα έγγραφα.

Μήπως γνωρίζετε ποια είναι αυτά?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ppanag said:

στα δικαιολογητικά όταν ζητάει "Απόσπασμα κτηματογραφικού διαγράμματος" ... μήπως εννοεί απόσπασμα κτηματολογικού φύλλου ?????  

γιατί το κτηματογραφικό διάγραμμα δεν προκύπτει από κάπου .....

επίσης σε ΕΕΔΜΚ τι εννοεί όταν ζητάει μελέτες ΗΜ ??? και ενεργητικής πυροπροστασίας ????

δες εδω τα τρια ειδη

- κτηματολογικό φύλλο  [δειχνει τους ιδιοκτητες]

- Απόσπασμα  κτηματολογικού  διαγραμματος [ενα ...Α4 όπου αποτυπωνεται το γηπεδο με 4-5 γραμμουλες]

- Κτηματογραφικο  διαγραμμα [για ειδικες κατηγοριες  πχ. μεταβολες γεωμετρικων στοιχειων.]

http://www.ktimatologio.gr/operativecadastre/Pages/MVdos7R2qAD5uAJy.aspx

και

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.