Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Μείωση των εκτυπώσεων-σεντόνια, διπλώματα, άπειρα μελάνια και άπειρο χαρτί (καημένα δεντράκια)...

Μείωση του πηγαινέλα, βενζίνες και σπάσιμο της πολύτιμης αυτοσυγκέντρωσης στο γραφείο...

Μείωση του: "ένα δωράκι για την άδεια;"... (μάλλον το πιο σημαντικό)

και πόσα άλλα...

 

Απλά αυτό που δεν κατάλαβα ή μάλλον δεν διάβασα είναι πως θα ελέγχονται οι άδειες που ανεβάζουμε,

σε pdf; σε dwg; 

 

Νομίζω το ηλεκτρονικό αυτό άλμα με όσα προβλήματα και αν προκύψουν, είναι απαραίτητο για

την επιβίωση μας και ειδικά για την επιβίωση των ιδιωτών μηχανικών που κατασπαράζονται

από τα γκοντζίλα γραφεία που έχουν χτίσει όλα τα άσχημα που βλέπουμε γύρω μας, επειδή

έχουν τα "μέσα και τα έξω"

Εχω γίνει μάρτυρας να δω υπαλλήλους πολεοδομίας να εργάζονται ως εξωτερικοί συνεργάτες 

σε τέτοια γραφεία, όπως και επίσης υπαλλήλους πολεοδομίας να γυροφέρνουν μέσα σε αυτά...

Πάρα πολλοί μηχανικοί-άξιοι μελετητές παραγκωνίζονται από το συρματόπλεγμα της πολεοδομίας

που πρόσβαση έχουν λίγοι "εκλεκτοί"...

 

 

Edited by skifx
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, skifx said:

.... πως θα ελέγχονται οι άδειες που ανεβάζουμε,

σε pdf; ...

 

99% PDF

 

 

 

-----

Από κουβέντα παίζει σενάριο μερικής παράτασης για χαμηλές κατηγορίες (έως και 3 πχ) για λόγους που δεν το περίμεναν.

Δηλαδή οι ΥΔΟΜ δηλώνουν ανέτοιμες να ανταποκριθούν στο συχνά προαπαιτούμενο παράγοντα για να προχωρήσουν πολλά απο τα διοικητικά έγραφα για λόγους Χρήσης Γής και Όρους Δόμησης.

 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια... :)

Απλά να συμπληρώσω οτι ένα διάγραμμα δόμησης αρκετά αναλυτικό και με αρκετά γραφικά,

σωσμένο πχ από Autocad σε pdf με καλή ανάλυση που να μπορείς να ζουμάρεις και

να μην πιξελιάζει, προυποθέτει πολύ καλό και γρήγορο μηχάνημα...

 

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, yian said:

Μερική παράταση σημαίνει ...

κουβέντα στο τηλέφωνο 3 και 14 στην ΥΔΟΜ στα τσακ να προλάβω να πάρω πληρότητα κι αναζητούσα εναλλακτικά σενάρια περιμένεις να είχα και αυτή την παραλλαγή βρε φίλε....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οργιάζουν οι φήμες σε όλες τις ΥΔΟΜ και δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω.

Το σενάριο παράτασης παίζει δυνατά πάντως και εδώ. Εάν δεν έχουμε νέα μέχρι αύριο από το ΤΕΕ θα πάμε σε σιωπηλή παράταση (που μπορεί να διαρκέσει μήνες...) ή αλλαγή διαδικασιών μαχαίρι από τη Δευτέρα το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, yian said:

Το θέμα είναι ότι οργιάζουν οι φήμες σε όλες τις ΥΔΟΜ και δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω...

η κουβέντα που ανέφερα δεν ήταν απο άτομα στην ΥΔΟΜ ούτε απο περαστικούς συναδέρφους. Δεν θα την ανέφερα καν. Απο ΤΕΕ... απλά ψάχνουν ακόμα να δουν και δεν έχει κάτσει η μπίλια (έως και 3.30 δηλαδη) μετά δεν ξέρω...

πληρότητα πρόλαβα ..... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.