Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Στον 4520/18 αναφέρει στην περίπτωση κβ, τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο σημειώνεται η περίφραξη και οι διαστάσεις της. Επίσης ζητάει και το τοπογραφικό της Ο.Α. στα γενικά δικαιολογητικά.  Δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνεις νέο ή αν μπορείς σε αυτό της Ο.Α. να το προσθέσεις. Κατέβασε αν θες και τον 4495/17 και  τον 4520/18, για να διαβάσεις και τα υπόλοιπα γενικά δικαιολογητικά που θέλει για ΕΕΔΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

ζητάνε γελοία  πράγματα - όπως εμφάνιση της ακριβούς θέσεως πασσάλων!  

επομένως εφόσον μπορείς να βάλεις τους πασσάλους ανά 1,5 μ - ΝΑΙ μπορείς

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Saleptsis said:

Στον 4520/18 αναφέρει στην περίπτωση κβ, τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο σημειώνεται η περίφραξη και οι διαστάσεις της. Επίσης ζητάει και το τοπογραφικό της Ο.Α. στα γενικά δικαιολογητικά.  Δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνεις νέο ή αν μπορείς σε αυτό της Ο.Α. να το προσθέσεις. Κατέβασε αν θες και τον 4495/17 και  τον 4520/18, για να διαβάσεις και τα υπόλοιπα γενικά δικαιολογητικά που θέλει για ΕΕΔΜΚ.

 

τα εχω δει ..απλα δεν μπορω  να βρω που αναφερει τις εξαιρεσεις απο τον προυπολογισμο εργασιων .....

9 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

ζητάνε γελοία  πράγματα - όπως εμφάνιση της ακριβούς θέσεως πασσάλων!  

επομένως εφόσον μπορείς να βάλεις τους πασσάλους ανά 1,5 μ - ΝΑΙ μπορείς

απο που προκυπτει οτι ζητανε την ακριβη θεση των πασσαλων? 

Link to comment
Share on other sites

 

δίνουν τροφή σε γραφειοκράτες 

κα) Για απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές και σε οικισμούς που στερούνται σχέδιο πόλης, κατατίθεται:

Τοπογραφικό διάγραμμα, στο οποίο σημειώνεται η περίφραξη ή η θέση των πασσάλων και οι διαστάσεις της.

(η θέση των πασσάλων προφανώς ξέμεινε από την προηγούμενη ΥΑ που αναφέρονταν και σε δυνατότητα έκδοσης Ε.Ε.Μ.Κ για οριοθέτηση με πασσάλους)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

στο κβ ζηταει μονο τις διαστασεις της περιφραξης οποτε δεν δειχνω πασσαλους :D..θα το παω οπως στα αυθαιρετα θα σκαναρω το τοπογραφικο της αδειας και θα σημειώσω επ αυτου τη θεση και τις διαστασεις της περιφραξης..δεν κανω νεο τοπογραφικο για μια περιφραξη με συρματοπλεγμα..ελεος , ασε που δεν μπορω και λογω ειδικοτητας.. 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τις τελευταίες μέρες, όταν κάνω "έξοδος" από τον firefox, μου βγάζει αυτό το μήνυμα, και για να βγω από τον λογαριασμό μου, πρέπει να πατήσω το "Συνέχεια". Προφανώς κάποιο πρόβλημα ασφάλειας στο firefox με το e-adeies. Φταίει η δικιά μου έκδοση, να το ψάξω ή δεν πειράζει?

Στο chrome κάνω έξοδος από το λογαριασμό μου κανονικά...

ΜΗΝΥΜΑ MOZZILA.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε΄όλους!

Μετά από αίτηση για Θεώρηση όρων Δόμησης για άδεια Κατ.3 η αίτηση μου απορρίφθηκε καθότι "Δεν τεκμηριώνεται η νομιμότητα υφιστάμενου κτηρίου" σε ερειπωμένο κτίσμα προ του '23. Δεν είχα ανεβάσει κάποιο νομιμοποιητικό στοιχείο αφού δεν μου ζητούσε κάτι τέτοιο το σύστημα και θεώρησα ότι αυτό θα μου ζητηθεί στην επόμενη φάση της άδειας. Βλακεία μου μάλλον διότι είχα βεβαίωση νομιμότητας...

Τώρα τι γίνεται? Ξανακάνω νέα αίτηση? Υπάρχει κάποια διασύνδεση της παλιάς απορριφθείσας αίτησης με την νέα? Από ότι βλέπω δεν υπάρχει δυνατότητα επεξεργασίας ή κάτι άλλο που θα μπορούσα να ανεβάσω νομιμοποιητικά στοιχεία

Ευχαριστώ προκαταβολικά και γενικά για όλη την προσπάθεια που καταβάλετε 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

Για αναθεωρήσεις παλαιών οικοδομικών αδειών/αδειών δόμησης επιλέγω "αναθεώρηση παλαιάς οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης"??

Οι κατηγορίες οικοδομικών αδειών έχουν εφαρμογή σε ήδη εκδοθείσες άδειες???

Έχω την εξής περίπτωση:

Έχει εκδοθεί άδεια δόμησης το 2016 (εντός οικισμού, κατοικία). Η συγκεκριμένη άδεια σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα είναι Κατηγορία 3.

Μπορεί με κάποιο τρόπο να κάνω αίτηση για αναθεώρηση αυτής της οικοδομικής άδειας ως "αναθεώρηση οικοδομικής άδειας Κατηγορίας 3" έτσι ώστε να εκδοθεί αυτόματα ύστερα από αυτοψία??

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να κανω μια ερωτηση.
Προτιθεμαι να κανω αλλαγη χρηση σε απο ισογειο καταστημα σε θεση σταθμευσης σε οικομη με αδεια του 1969.
Συμφωνα με το Ν.4495 αρθρο 36 παρ. 3 εδ. στ, οι αλλαγες χρησης εντασσονται στις οικοδομικες αδειες κατηγοριας 3.

Το πιο σχετικο στο συστημα του ΤΕΕ ειναι ειναι η Οικοδομική άδεια Κατηγορίας 3 με Ισχύουσα Έγκριση Δόμησης ν.4030/2011
αλλα στη δικη μου περιπτωση η αρχικη αδεια ειναι του 1969 και δεν ειναι σε ισχυ.
Ποια ειναι η ορθη επιλογη?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lakis7 said:

Καλησπέρα.

Κάποιες ερωτήσεις και από εμένα.

Για αναθεωρήσεις παλαιών οικοδομικών αδειών/αδειών δόμησης επιλέγω "αναθεώρηση παλαιάς οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης"??

Οι κατηγορίες οικοδομικών αδειών έχουν εφαρμογή σε ήδη εκδοθείσες άδειες???

Έχω την εξής περίπτωση:

Έχει εκδοθεί άδεια δόμησης το 2016 (εντός οικισμού, κατοικία). Η συγκεκριμένη άδεια σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα είναι Κατηγορία 3.

Μπορεί με κάποιο τρόπο να κάνω αίτηση για αναθεώρηση αυτής της οικοδομικής άδειας ως "αναθεώρηση οικοδομικής άδειας Κατηγορίας 3" έτσι ώστε να εκδοθεί αυτόματα ύστερα από αυτοψία??

αν ήδη από μόνο σου αναγνωρίζεις ότι χρειάζεται  αυτοψία από ΥΔΟΜ  -τότε πας σίγουρα  κατηγ 2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.