Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Πρέπει να περιμένεις να λήξει για αιτηθείς παράταση ισχύος από εδώ: 

Τύπος Πράξης Αναθεώρηση Παλαιάς Οικοδομικής Άδειας / Άδειας Δόμησης
Link to comment
Share on other sites

Για έκδοση οικ. άδειας χρειάζεται οπωσδήποτε σήμερα ηλεκτρονική ή ψηφιακή υπογραφή;

(ας απάντηση κάποιος που γνωρίζει σίγουρα, διότι υπάρχει παραπληροφόρηση μεγάλη)

Link to comment
Share on other sites

@gio

Ακόμα όχι δεν είναι απαραίτητο.Έχω προχωρήσει ως μέλος σε άδεια με απλή σφραγίδα/υπογραφή στο pdf στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας και δεν άκουσα να άλλαξε τίποτα.Λογικά η έναρξη της υποχρεωτικής ισχύς θα πρέπει να βγεί με επίσημη ενημέρωση.Δεν νομίζω να αργήσει πάντως γιατί είναι σημαντική ''πίτα''

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού, η δήλωση ανάθεσης-ανάληψης είναι μια απλή δήλωση όπως η επισυνεπτόμενη (1), στην οποία θα αναγράφω όλες τις μελέτες επίβλεψης που αναλαμβάνω, σωστά? 

Επίσης έχει κάποιος κάποια τυπική σύμβαση όπως η επισυναπτόμενη (2) για την ανάληψη επίβλεψης οικοδομής που να είναι πιο ολοκληρωμένη? (η μελέτη έχει γίνει, μόνο για επίβλεψη)

Τέλος τα μέτρα ασφαλείας που πρέπει να παρθούν είναι συγκεκριμένα? χρειάζεται κάποια θεώρηση από την επιθεώρηση εργασίας?

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! 

Βγάζω αναθεώρηση παλιάς άδειας σε διώροφη οικοδομή εντός σχεδίου πόλεως, η οποία είχε πάρει θεώρηση επ'αορίστου(2009). Το σύστημα μου ζητάει νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ σε μορφή pdf και dwg. Θεωρείτε ότι απαιτείται η μπορώ να το παρακάμψω?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, eleni_civil said:

Γεια σας! 

Βγάζω αναθεώρηση παλιάς άδειας σε διώροφη οικοδομή εντός σχεδίου πόλεως, η οποία είχε πάρει θεώρηση επ'αορίστου(2009). Το σύστημα μου ζητάει νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ σε μορφή pdf και dwg. Θεωρείτε ότι απαιτείται η μπορώ να το παρακάμψω?

 Για ποια αιτία κάνεις αναθεώρηση όταν η άδεια είναι σε ισχύ ακόμη ?

Link to comment
Share on other sites

Για άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου διαλέγουμε το "Έγκριση εργασιών αποπεράτωσης σε αυθαίρετες κατασκευές"?

Μου κάνει εντύπωση που δεν ζητάει Η/Μ, στατική επάρκεια και αρχιτεκτονικά στα υποβαλλόμενα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2019 at 7:51 ΜΜ, eleni_civil said:

Γεια σας! 

Βγάζω αναθεώρηση παλιάς άδειας σε διώροφη οικοδομή εντός σχεδίου πόλεως, η οποία είχε πάρει θεώρηση επ'αορίστου(2009). Το σύστημα μου ζητάει νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ σε μορφή pdf και dwg. Θεωρείτε ότι απαιτείται η μπορώ να το παρακάμψω?

Άποψη μου. Εφόσον έχει εσωτερικές αλλαγές και αλλαγή επιβλέποντος....νομίζω οτι δεν θα χρειαστεί νέο τοπογραφικό.

Ερώτηση...θα χρειαστεί ελεγκτής δόμησης μετά την αναθεώρηση;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.