Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

On 8/2/2019 at 5:59 ΜΜ, nzerman said:

τρίτο εδάφιο της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 του άρθρου 38

Μεταξύ των υποβαλλόμενων ηλεκτρονικά στοιχείων συμπεριλαμβάνεται υποχρεωτικά έγγραφη βεβαίωση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ., στην οποία αναγράφονται οι όροι δόμησης που ισχύουν στη θέση του ακινήτου και οι κατά περίπτωση απαραίτητες εγκρίσεις φορέων και υπηρεσιών. Η ανωτέρω έγγραφη βεβαίωση εκδίδεται εντός προθεσμίας δέκα (10) ημερών από την υποβολή της σχετικής αίτησης και δεν απαιτείται αν έχει προηγηθεί η έκδοση προέγκρισης.

nzerman δεν αναφέρομαι στην άδεια κατηγορίας 3 αλλά σε έγκριση εκτέλεσης εργασιών για εργασίες επισκευής σε τακτοποιημένες αυθαιρεσίες που δικαιούμαι βάση του άρθρου 107 παρ5 αα) και η οποία ορίζεται στο άρθρο 29 παρ4.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! 
Είναι η 1η φορά που χρησιμοποιώ την πλατφόρμα (αν έχει ξανατεθεί παρακαλώ κάντε την παραπομπή). Θέλω να βγάλω μια μικρής κλίμακας για διάνοιξη κουφωμάτων και αλλαγή διαστάσεών τους (χωρίς να θίγεται ο φέροντας εννοείται). Χρειάζεται να συμπληρώσω όλα τα στοιχεία διαγράμματος κάλυψης (πεδιο ΔΟΜΗΣΗ / ΧΡΗΣΕΙΣ) από τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι συγκριτικά με την ΟΑ και τον 4495 (τα οποία τα αναφέρω στα προηγούμενα πεδία;) 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2019 at 6:22 ΜΜ, ghad said:

Καλησπέρα! 
Είναι η 1η φορά που χρησιμοποιώ την πλατφόρμα (αν έχει ξανατεθεί παρακαλώ κάντε την παραπομπή). Θέλω να βγάλω μια μικρής κλίμακας για διάνοιξη κουφωμάτων και αλλαγή διαστάσεών τους (χωρίς να θίγεται ο φέροντας εννοείται). Χρειάζεται να συμπληρώσω όλα τα στοιχεία διαγράμματος κάλυψης (πεδιο ΔΟΜΗΣΗ / ΧΡΗΣΕΙΣ) από τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι συγκριτικά με την ΟΑ και τον 4495 (τα οποία τα αναφέρω στα προηγούμενα πεδία;) 

 

Δεν είναι απαραίτητο να συμπληρώσεις τα στοιχεία δόμησης

Προσοχή όμως  :  1. Θα πρέπει να ελέγξεις πλήρως την νομιμότητα του υφιστάμενου και 2. αν τυχόν είσαι σε ελεγχόμενη περιοχή από Σ.Α. ή Νεωτέρων ή Αρχαιολογία , χρειάζεσαι σχετικές εγκρίσεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα (αν έχει ήδη απαντηθεί παρακαλώ όπως με παραπέμψετε) :

Σε ισχύουσα Ο.Α. με ημερομηνία έκδοσης 24-03-2017,

Θέλω να κάνω ενημέρωση Αδείας σχετικά με τις μελέτες ηλεκτρομηχανολογικών, υδραυλικών κι ενεργειακής απόδοσης.

Δεν έχω καμμία μεταβολή του διαγράμματος κάλυψης, ούτε επηρρεάζεται ο όγκος, η κάλυψη ή το ύψος του κτηρίου από τις συγκεκριμένες αλλαγές.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Στο e-Αδεια, τι επιλέγω;

Η λογική λέει να επιλέξω το «Ενημέρωση Τροποποίησης Μελετών χωρίς μεταβολή διαγράμματος κάλυψης». Όμως στην συγκεκριμένη επιλογή μου ζητάει να ανεβάσω

Μόνο φωτογραφίες( από τα δίκτυα; ) και το Εγκεκριμένο διάγραμμα Δόμησης – που ουσιαστικά δεν αλλάζει.

Θα πρέπει να επιλέξω κάτι διαφορετικό/ επιπλέον;

Επειδή η άδεια δεν είχε κατατεθεί ηλεκτρονικά, οφείλω να σκανάρω και να καταθέσω και τα αρχικά σχέδια στην ενημέρωση;

Γιατί κάτι τέτοιο αναφέρθηκε από την Υπηρεσία Δόμησης και μου φάνηκε ανούσιο από την στιγμή που ο φάκελος έχει ήδη κατατεθεί στην υπηρεσία τους.

Σας ευχαριστώ για την βοήθειά σας.

 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, giorgosg1 said:

....

Γιατί κάτι τέτοιο αναφέρθηκε από την Υπηρεσία Δόμησης και μου φάνηκε ανούσιο από την στιγμή που ο φάκελος έχει ήδη κατατεθεί στην υπηρεσία τους.

 

Ανουσιο δεν είναι στον βαθμό που συχνά πυκνά έχουν χαθεί απο τα αρχεία ΥΔΟΜ φακελοι εξ ολοκλήρου ή διάφορα σχέδια από αυτούς

 

Οπότε τα σκαναρεις με τις σφραγιδες τους και τα ανεβαζεις 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, venezia said:

Δεν είναι απαραίτητο να συμπληρώσεις τα στοιχεία δόμησης

Προσοχή όμως  :  1. Θα πρέπει να ελέγξεις πλήρως την νομιμότητα του υφιστάμενου και 2. αν τυχόν είσαι σε ελεγχόμενη περιοχή από Σ.Α. ή Νεωτέρων ή Αρχαιολογία , χρειάζεσαι σχετικές εγκρίσεις .

Εννοείται αυτό, ναι. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα σε περίπτωση αναθεώρησης παλαιας αδειας από ότι καταλαβαινω δεν βάζω κατηγορία και πάει υποχρεωτικά με έλεγχο σωστά?επίσης αυτό που ήθελα να ρωτήσω, την εντυπη αδεια που θα αναθεωρήθει θα πρεπει να την σκαναρουμε όλη πχ και το τεύχος στατικων/κενακ που είναι 150 σελιδες?

Link to comment
Share on other sites

Στο e-adeies βλέπω ότι η αναθεώρηση μικρής κλίμακας προβλέπεται μόνο όταν υπάρχει προγενέστερη ηλεκτρονική πράξη.Υπάρχει η δυνατότητα αναθεώρησης με έντυπη διαδικασία ΕΕΜΚ (προ ηλεκτρονικής πολεοδομίας) της οποίας λήγει η χρονική ισχύς του ενός έτους και υπάρχει δυνατότητα αναθεώρησης για επιπλέον 6 μήνες (και όχι 12 όπως είχε στη συνέχεια μεταβληθεί)?

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ που έθεσα με μαιλ αυτή την ερώτηση μου απάντησε πως δεν αναφέρει κάτι ο 4495 για αναθεώρηση μικρής κλίμακας προ του ηλεκτρονικού συστήματος για αυτό δεν το έβαλαν στο σύστημα. Οι πολεοδομίες, σε όσες και να ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Οπότε σαν μέση λύση σε μία περίπτωση μου, για κάτι πρόσθετες εργασίες που ήθελα να κάνω και σε συνεργασία με την πολεοδομία έβγαλα μία δεύτερη άδεια και το ανέφερα αυτό στην Τ.Ε.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.