Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

38 λεπτά πριν, IOANNA said:

Μου έτυχε και εμένα, κάποια στιγμή μετά απο καιρό έβγαλε πάνω στα σχέδια τον ηλεκτρονικο κωδικο το σύστημα από μονο του, μεχρι τοτε ειχε μονο το λογοτυπο.

καιρό? πόσο καιρό?

έλεος......

μήπως φταίει ο acrobat reader? στο ίδιο πρόγραμμα προσπαθούσες???

 

Σημ. Οκ μετά από επικοινωνία με το TEE.... e-adeies (πολύ εξυπηρετικοί και γρήγοροι) μου είπαν να κάνω uncrop το pdf και ως δια μαγείας εμφανίστηκαν οι υπογραφές εκεί κάπου στην άκρη.

Edited by antnatal
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ τροποποίηση (ΦΕΚ 1049Β/2019) της απόφασης διαδικασιών e-άδειας για ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ αδειών !

 

αναθεωρήσεις.pdf

Edited by kan62
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

αμάν ρε φίλε -στο Εθνικό  Τυπογραφείο δουλεύεις!

Όχι φίλε Βασίλη, απλά δεν κοιμάμαι τα μεσημέρια και τους τη στήνω την ώρα που σχολάνε ...

Edited by kan62
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει εκδοθεί 'Αδεια Δόμησης  σε έντυπη μορφή, δηλ. κατατάσσεται στην περίπτωση που δεν έχει προηγηθεί άλλη ηλεκτρονική άδεια.
H άδεια αυτή είναι σε ισχύ και στο στάδιο κατασκευής της, κρίνεται σκόπιμο να αυξηθεί το ύψος του κτίσματος.  Συγκεκριμένα 
πρόκειται για μεταλλικό κτίριο  και θεωρείται σκόπιμο να αυξηθεί το ύψος της στέγης κατά 25 εκατ..
Σύμφωνα με το άρθρο 28δ του Ν4495/17  , είναι δυνατή η "Γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών" και στο διάστημα των 4 μηνών
δεσμεύεται ο ιδιοκτήτης να υποβάλλει ηλεκτρονικά πλέον Αναθεώρηση. Σύμφωνα με την παρ.6 του άρθρου 42 η γνωστοποίηση γίνεται 
με άιτηση του ιδιοκτήτη και τεχνική έκθεση του μηχανικού.
Έχω λοιπόν τις εξής απορίες:
α)Μπορώ να υποβάλλω "Γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών" σε Άδεια Δόμησης που έχει εκδοθεί σε έντυπη μορφή;
β)Αν ναι, σε ποιο "Υποστηριζόμενο τύπο νέας πράξης" πρέπει να υποβάλω την αίτηση;Στο σκέλος των αδειών που δεν έχει προηγηθεί
άλλη ηλεκτρονική ανφέρεται "Γνωστοποίηση Εργασιών Παλαιάς Ο.Α." Είναι το ίδιο με το "Γνωστοποίηση εκτέλεσης πρόσθετων εργασιών" ; 
(τελικά "αναγκαζόμαστε να παίζουμε με τις λέξεις" όταν υπάρχει ....σκότος)
γ)Τα δικαιολογητικά που υποβάλλω είναι Τεχνική έκθεση του μηχανικού  και ΥΔ του ιδιοκτήτη για αναθεώρηση εντός 4 μηνών. 
Από το Σύστημα ζητούνται στα απαιτούμενα κα ιτα υποβάλλω όπως με ΕΕΔΜΚ π.χ.;
Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει κι εγώ πρόσφατα. Θα κάνεις: Γνωστοποίηση Εργασιών Παλαιάς Οικοδομικής Άδειας / Άδειας Δόμησης, είναι το ίδιο.

Υποβάλλεις:

1. τεχνική έκθεση,

2. υδ ιδιοκτήτη για ανθεώρηση εντός 4 μηνών 

3. υδ μηχανικού για τις προϋποθέσεις της παρ. 6 του αρθ. 42 του Ν.4495/17

4. φωτογραφίες

5. δηλώσεις ανάθεσης/ανάληψης για την αναθεώρηση

6. στέλεχος άδειας προς αναθεώρηση

 Βγαίνει αυτόματα, και μπαίνει ηλεκτρονικός κωδικός στο αντίγραφο της άδειας που θα ανεβάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα γνωρίζει κανένα αν απαιτείται για αναθεώρηση παλιάς  αδείας κατηγορίας 3 να κατατεθεί βεβαίωσή  ορών δόμησης εκ νέου σύμφωνα με το το νέο φεκ 1049 τεύχος Β 29-3-2019 ,αναφέρεται να ακολουθεί η διαδικασία παρ 4 του άρθρου 2 φεκ 3136 τείχος Β 31-6-2019 .?

Θα ενημερωθεί το σύστημα μίλησε κάνεις με το τεε για πύρα τλφ και δν μπόρεσα να πιάσω γραμμή και έστειλα email οι πολεοδομικός δεν γνωρίζουν κάτι.

ευχαριστώ εκ το προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2019 at 9:07 ΜΜ, venezia said:

Είναι απαραίτητη . Δες άρθρο 2 παρ.4.  της εγκυκλίου .

''  Στην περίπτωση που η αίτηση αφορά σε αίτηση έκδοσης άδειας κατηγορίας 3 η οποία εκδίδεται αυτόματα από το πληροφοριακό σύστημα, η διαδικασία είναι η εξής:
α) Γίνεται αίτηση από τον Διαχειριστή για τη χορήγηση βεβαίωσης, προκειμένου να οριστούν οι απαραίτητες εγκρίσεις και οι ισχύοντες όροι δόμησης για την περιοχή του ακινήτου''

Επισυνάπτω σχετικό

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΥΔΟΜ ΟΡΩΝ ΔΟΜΗΣΗΣ .docx

και νεότερο

A5716.pdf

Με ενδιαφέρει να κάνω προέγκριση παρόλο που είναι προαιρετική. Δεν έχω καταλάβει την αίτηση για όρους δόμησης και εγκρίσεων πότε θα την κάνω...πριν τη προέγκριση , μετά την προέγκριση και πριν την Ο.Α..Ξέρει κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, maranti said:

Με ενδιαφέρει να κάνω προέγκριση παρόλο που είναι προαιρετική. Δεν έχω καταλάβει την αίτηση για όρους δόμησης και εγκρίσεων πότε θα την κάνω...πριν τη προέγκριση , μετά την προέγκριση και πριν την Ο.Α..Ξέρει κάνεις?

Νομίζω ότι εφόσον προεγκρίση είναι να εχεί εγκρίση δομηση κατα παλία υπαρχεί ηλεκτρονικη πραξη τι οποίας σε συνεχεία (οπως αν πηγε με κατηγορια 3 αυτοτα και είχε την βεβαιωση ορών δόμηση) προχαρας στην εκδοσή αδείας . Με αλλά λογια δεν απαιτείται βεβαιωση ορών δόμησης εφόσον εχεί εκδόση προεγκρίση

Link to comment
Share on other sites

Αρά ακομά και με αναθεώρηση περνω ξάνα ορους δόμησης και το αναφέρω στην αίτηση διοτί δεν υπαρχεί κατι τετοιο στο εντύπο που πλέον συμπλήρωνουμε για να λάβουμε εγκριση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.