Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Συμφωνώ, αλλά στα απαιτούμενα έγγραφα, πουθενά (ακόμα) δεν αναφέρεται "Βεβαιώση όρων δόμησης και απαιτούμενων εγκρίσεων"...

Επιπλέον, τα στοιχεία που αναφέρονται στα  πεδία ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΝΕΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ,  ΧΡΗΣΗ, ΕΙΔΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ τα έχει ήδη συμπληρώσει ο μηχανικός κατά την αίτηση.

Δηλαδή, δεν ζητάς απλώς όρους δόμησης γενικά για το ΟΤ και την περιοχή, αλλά για το συγκεκριμένο έργο -που πάλι δεν βγάζει νόημα, όταν ζητούσαμε όρους δόμησης από τις πολεοδομίες, δεν μας ρωτούσαν τι θέλουμε να φτιάξουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, desptsouk said:

Συμφωνώ, αλλά στα απαιτούμενα έγγραφα, πουθενά (ακόμα) δεν αναφέρεται "Βεβαιώση όρων δόμησης και απαιτούμενων εγκρίσεων"...

Επιπλέον, τα στοιχεία που αναφέρονται στα  πεδία ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΝΕΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ,  ΧΡΗΣΗ, ΕΙΔΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ τα έχει ήδη συμπληρώσει ο μηχανικός κατά την αίτηση.

Δηλαδή, δεν ζητάς απλώς όρους δόμησης γενικά για το ΟΤ και την περιοχή, αλλά για το συγκεκριμένο έργο -που πάλι δεν βγάζει νόημα, όταν ζητούσαμε όρους δόμησης από τις πολεοδομίες, δεν μας ρωτούσαν τι θέλουμε να φτιάξουμε.

Στα απαιτούμενα έγγραφα όντως δεν αναφέρεται η "Βεβαίωση όρων δόμησης και απαιτούμενων εγκρίσεων" γιατί δεν αναφέρεται πουθενά στην Υ.Α.  ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/48123/6983/23-7-2018 (ΦΕΚ Β’ 3136/31.07.2018) που διέπει τη λειτουργία του συστήματος, και ειδικότερα στο άρθρο 2 παρ. 4 περί διαδικασίας έκδοσης οικοδομικής άδειας κατ. 3 με βεβαίωση όρων δόμησης.

Τα στοιχεία που αναφέρονται στα  πεδία ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΝΕΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ,  ΧΡΗΣΗ, ΕΙΔΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ που συμπληρώνονται από το διαχειριστή της αίτησης;

Ζητείται να οριστούν τα παραπάνω πεδία για να επιβεβαιωθεί ότι το έργο ανήκει στην κατ. 3 οικοδομικών αδειών.

Προσωπικά να διευκρινίσω ότι είμαι υπέρ των ηλεκτρονικών συστημάτων, αλλά το συγκεκριμένο έχει τεράστιες αδυναμίες και ελλείψεις, οι οποίες μόνο σε ένα πραγματικά (και όχι εικονικά) δοκιμαστικό στάδιο έπρεπε να διορθωθούν και στη συνέχεια να ξεκινήσει η λειτουργία του.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει tab όπου συμπληρώνεις κανονικά όλα τα στοιχεία : Δόμηση/χρήσεις 

Κι εγώ είμαι 1000% υπέρ της ηλεκτρονικής διαδικασίας, αλλά από ότι φαίνεται έχει δημιουργηθεί από άτομα που δεν έχουν και πολύ επαφή με την πραγματικότητα..

image.thumb.png.7a02e357e65d3f970a754b500a811629.pngΚι 

Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω την καρτέλα Δόμηση/Χρήσης αλλά είναι λίγο παράλογο σε αυτή τη φάση (όροι δόμησης) να συμπληρώσεις ακριβώς τα τ.μ. που θα δομήσεις ή τους ΑΗΧ που θα έχεις κτλ.. Κατά τη γνώμη μου αυτή η καρτέλα δεν είναι απαραίτητο να συμπληρωθεί αλλά να προσδιοριστούν περιγραφικά τα απαραίτητα πεδία ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΝΕΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ,  ΧΡΗΣΗ, ΕΙΔΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ με τους τρόπους που προανέφερα. π.χ. Στον τίτλο της αίτησης "Νέο κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίας με επιφάνεια <2.000 τ.μ.".

Edited by IXE
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ΟΚ, εγώ πάντως σε όλες τις περιπτώσεις που έχω αιτηθεί βεβαίωση όρων δόμησης με το νέο σύστημα, έχω συμπληρώσει όλα αυτά τα στοιχεία εφόσον τα είχα ήδη αποφασίσει, συνεπώς, δεν πιστέυω ότι ήταν απαράιτητο να μου τα ξαναζητήσουν μετά. Όπως άλλωστε φάνηκε και στην περίπτωση της ΥΔΟΜ που δεν τα ζήτησε κι εξέδωσε κανονικά την βεβαίωση. Τέλος πάντων, μάλλον το εξαντλήσαμε το θέμα, ας μην το επεκτείνουμε άλλο .8-):-D

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, desptsouk said:

Ναι, ΟΚ, εγώ πάντως σε όλες τις περιπτώσεις που έχω αιτηθεί βεβαίωση όρων δόμησης με το νέο σύστημα, έχω συμπληρώσει όλα αυτά τα στοιχεία εφόσον τα είχα ήδη αποφασίσει, συνεπώς, δεν πιστέυω ότι ήταν απαράιτητο να μου τα ξαναζητήσουν μετά. Όπως άλλωστε φάνηκε και στην περίπτωση της ΥΔΟΜ που δεν τα ζήτησε κι εξέδωσε κανονικά την βεβαίωση. Τέλος πάντων, μάλλον το εξαντλήσαμε το θέμα, ας μην το επεκτείνουμε άλλο .8-):-D

ΟΚ, συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Για το ανέβασμα εγγράφων-αρχείων, όταν κάτι δεν απαιτείται μπορούμε να

ανεβάσουμε ένα ενημερωτικό σημείωμα και είμαστε εντάξει.

Όταν όμως δεν απαιτείται το τοπογραφικό, γιατί ας πούμε ότι έχουμε

αναθεώρηση της άδειας και δεν μεταβάλλεται, τι πρέπει να κάνουμε για το αρχείο τύπου dwg;

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι θα ανεβάσεις αντίστοιχα ενα dwg που θα έχει μόνο ένα κειμενάκι δεν απαιτείται, αν είσαι και μερακλής σκανάρεις το παλιό τοπογραφικό το βάζεις μέσα στο dwg και στέλνεις αυτό .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη σελίδα του ΤΕΕ για το ηλεκτρονικό σύστημα έκδοσης αδειών (15/04/2019)

Ενσωματώθηκαν στις 13/04/2019 στο πληροφοριακό σύστημα e-Άδειες τα έντυπα των διοικητικών πράξεων του άρθρου 28 του Ν. 4495/17, όπως καθορίστηκαν με την ΥΑ ΥΠΕΝ/ΥΠΡΓ/88894/12666 (ΦΕΚ 5716 Β /19.12.2018), όσον αφορά στο περιεχόμενο και την μορφή τους. Οι διοικητικές πράξεις εκδίδονται πλέον με βάση τα ενημερωμένα έντυπα. Για τον λόγο αυτό συμπληρώνονται από τον διαχειριστή της αίτησης επιπλέον πεδία, ανάλογα με το τι προβλέπεται για την έκδοση της εκάστοτε πράξης. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην προσαρμογή του συστήματος στις αιτήσεις για Έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης-απαιτούμενων εγκρίσεων και για Προέγκριση οικοδομικής αδείας. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η παράταση ισχύος που προσπαθώ να εκδώσω στο σύστημα e-άδειες, έχει στοιχειώσει... Το σύστημα στα απαιτούμενα αρχεία ζητάει το ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ τοπογραφικό διάγραμμα της άδειας για την οποία αιτείται παράταση. Το ανεβάζω σε .tiff και η ΙΔΙΑ υπάλληλος που το ενέκρινε πέρυσι, γράφει στο αποτέλεσμα ελέγχου:

 ΑΠΑΙΤΕΊΤΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΤΑΓΜΕΝΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

Έχει κανείς αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο; και πώς;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.