Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Καλημέρα, μία ερώτηση κι από μένα:

έχω οικοδομική άδεια του 2004 για βιοτεχνία η οποία έχει τώρα εργοταξιακό ακόμα ρεύμα. Μέσα στο οικόπεδο κατασκευάσθηκε αυθαίρετος χώρος ο οποίος τακτοποιήθηκε με το Ν.4495/17. Τώρα προκειμένου να πάρει κανονικό ρεύμα και το παλιό κτίσμα πρέπει να κάνω ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ της παλιάς άδειας με αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού (ο παλιός έχει συνταξιοδοτηθεί), η ερώτηση είναι:

θα κάνω απλή αναθεώρηση και θα ανεβάσω τα παλιά σχέδια και κάπου θα με ρωτάει αν  έχω και τακτοποίηση? Μόνο σχέδια τακτοποίησης? Μπορώ να μπω δοκιμαστικά στο σύστημα να το ψάξω? 

Ευχαριστώ!

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Προγενέστερο πόρισμα ελεγκτή δόμησης 

Μου το ζητάνε για αναθεώρηση άδειας λόγω συνταξιοδότησης μηχανικού. Μου είπανε να στείλω τη δεύτερη σελίδα της οικοδομικής άδειας που έχει θεωρηθεί από αστυνομία (πριν το 2012 η άδεια) άλλα δε ζητάνε αυτό τελικά. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

 

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Σου ζητάνε πόρισμα;  Αν ναι και εφόσον η οικοδομή ξεκίνησε προ ισχύος ελέγχου δόμησης θέλει να αποδείξεις την έναρξη,  είτε με την θεώρηση της οα από την αστυνομία ή την πολεοδομία είτε με το ΙΚΑ... 

Link to comment
Share on other sites

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλημέρα συνάδελφοι,

Στο σύστημα e-Άδειες, με ποια πράξη ορίζω την αναθεώρηση άδειας για αλλαγή επιβλέποντα μηχανικού για να μπει στο σύστημα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, polimixanos said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

οι άδειες που εκδίδονται ηλεκτρονικά παίρνουν ΑΔΑ?

Νομίζω ότι ΑΔΑ παίρνουν μόνο οι πράξεις που αναρτώνται στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Οι άδειες που εκδίδονται ηλεκτρονικά δεν αναρτώνται στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ, άρα γιατί να παίρνουν ΑΔΑ (άραγε θα αναρτηθούν στο μέλλον ???)

Παρ' όλα αυτά αν θες να αναζητήσεις κάποια ηλεκτρονική άδεια δες εδώ: https://eadeies.ypen.gr/adeiapublic/faces/main?_afrLoop=1824141591815622&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=fqw4gt54d_4

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, ppanag said:

Νομίζω ότι ΑΔΑ παίρνουν μόνο οι πράξεις που αναρτώνται στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ

Οι άδειες που εκδίδονται ηλεκτρονικά δεν αναρτώνται στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ, άρα γιατί να παίρνουν ΑΔΑ (άραγε θα αναρτηθούν στο μέλλον ???) 

Παρ' όλα αυτά αν θες να αναζητήσεις κάποια ηλεκτρονική άδεια δες εδώ: https://eadeies.ypen.gr/adeiapublic/faces/main?_afrLoop=1824141591815622&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=fqw4gt54d_4

Παίρνουν ΑΔΑ. Δεν εμφανίζεται ακαριαία αλλά κάποια στιγμή εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Διαβάζοντας τον 4520/2018 που μιλάει για την έκδοση μικρής κλίμακας, στο άρθρο 1, παράγραφος 2 αναφέρει.

2. Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας:

β. σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων που έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαιρέτων κατασκευών (όπως ν. 3775/2009, ν. 3843/2010, ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 και ν. 4495/2017) και έχουν εξαιρεθεί οριστικά της κατεδάφισης, ή έχουν υποβάλλει οριστική δήλωση τακτοποίησης, ή έχουν περαιώσει τη σχετική διαδικασία και έχουν εξοφλήσει το τριάντα τις εκατό (30%) του ενιαίου ειδικού προστίμου αυθαιρέτου

Αν έχω διαμέρισμα το οποίο έχει τακτοποίηση με τον 3848/2010, αλλά έχει και άλλες αυθαιρεσίες, μπορεί να βγει για αυτό το διαμέρισμα άδεια μικρής κλίμακας?

Αυτό καταλαβαίνω από το παραπάνω αν και δεν μου φαίνεται λογικό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν  μπορείς να εκδόσεις καμία άδεια σε κτίριο που εξακολουθούν να υπάρχουν αυθαίρετα. Το άρθρο λέει να έχουν τακτοποιηθεί με οποιονδήποτε από τους νόμους οι αυθαιρεσίες και εξυπακούεται να μην υπάρχουν άλλες μη ρυθμισμένες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.