Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι...

Στην καρτέλα χρήσεις ανά όροφο, όταν υπάρχει ένα κτίριο (2/όροφη επι pilotis με υπόγειο) εισάγουμε τόσα κτίρια όσα και οι όροφοι.

Δηλαδή στην περίπτωσή μου, έχω 4 ορόφους και στην αριστερή στήλη (Κτίριο) θα λέει παντού "2/όροφη επι pilotis με υπόγειο"

Στην στήλη όροφος θα έχω τους ορόφους και σε κάθε όροφο θα έχω μία χρήση κατοικίες με εμβαδόν της κατοικίας και μία βοηθητική με το εμβαδόν του κλιμακοστασίου.

Στην pilotis θα βάλω μόνο το εμβαδό του κλιμακοστασίου σαν βοηθητική χρήση.

Στο υπόγειο θα βάλω όλο το εμβαδό σαν βοηθητική χρήση.

Σωστά το σκέφτομαι?

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ:

1.1.1.1  Χρήσεις ανά όροφο

Προκειμένου να αναλυθούν οι χρήσεις ανά όροφο κτιρίου συμπληρώνονται τα εξής πεδία:

- Κτίριο

Δίνεται περιγραφή ή χαρακτηρισμός κάθε κτιρίου του γεωτεμαχίου π.χ. Κ1, Κ2 κλπ. (σύμφωνα με το διάγραμμα κάλυψης)

- Όροφος

Δίπλα σε κάθε επιλογή «Κτιρίου» επιλέγεται ο όροφος από τη λίστα π.χ. 1ο , 2ο κλπ. υπόγειο, ισόγειο, α΄ όροφος, β΄όροφος, κ.λ.π.

-Χρήση

Επιλέγεται η χρήση από τη λίστα των βασικών κατηγοριών χρήσεων και δεξιά συμπληρώνονται τα τ.μ. της χρήσης αυτής στο συγκεκριμένο όροφο.

Υπάρχει η δυνατότητα εγγραφής διαφορετικών χρήσεων, με τα τ.μ. της καθεμιάς, στον ίδιο όροφο κτιρίου, καταχωρώντας ξεχωριστή επιλογή κτιρίου και ορόφου για κάθε χρήση.

Εγώ σε διώροφο με πυλωτή έβαλα:

Στοιχεία Ορόφων Κτιρίου
Κτίριο                                 Όροφος
ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΑΘΜΕΥΣΗΣ     Ισόγειο
Χρήση Σύνολο Πραγματοποιημένων (τμ) Δεν υπάρχουν εγγραφές
ΚΑΤΟΙΚΙΑ                           1ος όροφος
Χρήση Σύνολο Πραγματοποιημένων (τμ) Δεν υπάρχουν εγγραφές
ΚΑΤΟΙΚΙΑ                           2ος όροφος
Χρήση Σύνολο Πραγματοποιημένων (τμ) Κατοικίες 121,63

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά,

Στην στήλη "κτίριο", γράφουμε το χαρακτηριστικό. Δηλαδή αν είχες δύο κτίρια το ένα "Κτίριο 1" και το άλλο "Κτίριο 2"

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι αν αυτή η καρτέλα έχει απλά στατιστικό λόγο ύπαρξης ή κάτι άλλο....

Μάλλον όμως το ψειρίζω πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Αφορά σε ενημέρωση οικοδομικής άδειας κατ.3 μόνο για μελέτες πυροπροστασίας. Στην ομάδα έργου να αφήσω τα στοιχεία όπως στην οικ.άδειας κατηγορίας 3 ή να τροποποιήσω αφήνοντας μόνο μηχανολόγο-αρχιτέκτονα για τις μελέτες που αλλάζουν? 

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι αφήνεις όλους τους μελετητές.

στις αμοιβές ανεβάζεις μόνο για τις αλλαγές αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε κτίριο εντός πόλης, ο ιδιοκτήτης θέλει να κατασκευάσει στέγη. Από ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας τον 4495, χρειάζεται Ο.Α. αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι κατηγορία, και τι δικαιολογητικά. Στον 4495 απλά τα αναφέρει όλα δεν ξεχωρίζει περιπτώσεις. Έχει κάποιος συνάδερφος κάποια εικόνα για άδειες για κατασκευή στέγης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.