Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
ολοκληρώνω την αίτηση για την άδεια μιας κατοικίας. Το ΣΑ μας ζήτησε την διάσπαση όγκου συνεπώς η κατοικία πλέον αποτελείται από 
-ένα διώροφο τμήμα με 2 ΥΔ, ΚΟΥΖΙΝΑ, ΛΟΥΤΡΟ,
-και σε ένα δεύτερο ανεξάρτητο μονώροφο κτίριο,  με 3 ΥΔ με ΛΟΥΤΡΟ για το καθένα και ανεξάρτητη είσοδο.  

Το ερώτημα μου είναι, στην καρτέλα Δόμηση/Χρήσεις, τι θα συμπληρώνατε στο πεδίο "Αριθμός αυτοτελών λειτουργικών ενοτήτων" αν είχατε μια τέτοια περίπτωσης; Θεωρείται 1 ενότητα ή 4; 

1 ΚΑΤΟΙΚΙΑ - 2 ανεξαρτητοι ογκοι.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημέρα να κάνω μια ερώτηση μήπως γνωρίζει κάποιος,

είχα μία έντυπη άδεια την οποία αναθεώρησα ηλεκτρονικα και  η αδεια εκδόθηκε κανονικά.Τώρα αυτό που θέλω να κάνω είναι να κάνω μια ενημέρωση της υπάρχουσας αδεια για αλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.Πάω στην δεξία στήλη και παταώ εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης,κάνω τον συσχετισμό και παταω ενημέρωση έντυπης άδειας/αδειας δόμησης και μου δημιουργεί το νέο έργο.Το συστημα μου ζητάει να ξανανεβάσω ολα τα αρχεια,Θα πρέπει να ξανανέβουν όλα από την αρχή?Η μήπως αρκεί απλά να διορθώσω το όνομα του ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

στα στοιχεία υφισταμένου στο e-adeies (υπάρχουσες οικοδομικές άδειες) τα αναγραφόμενα τετραγωνικά στο έντυπο της ΟΑ είναι διαφορετικά από την πραγματικότητα.

Κάποια έχουν τακτοποιηθεί (Ν4495) και κάποια δεν χρειάζονται τακτοποίηση.

Σε αυτά που δεν χρειάζονται να υπαχθούν στον 4495 στο e-adeies συμπληρώνω τα μέτρα της άδειας ή τα υφιστάμενα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πως γίνεται να δούμε τι έχουμε ανεβάσει στα απαραίτητα έγγραφα μελέτες σχέδια κτλ ώστε να διορθώσουμε κάποιο λάθος ή να ανεβάσουμε κάτι που παραλείψαμε αρχικά; 

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, Παναγιώτης Ζαντές said:

....ώστε να διορθώσουμε κάποιο λάθος ή να ανεβάσουμε κάτι που παραλείψαμε αρχικά; 

γενικά για άδειες που έχει εκδοθεί η πράξη και ανακαλύπτεις εκ των υστέρων ότι υπάρχουν λάθη ή χρήζουν και άλλα να συμπληρωθούν θα πρέπει να κάνεις διαδικασία ενημέρωσης φακέλου ή αναθεώρηση της άδειας...

Πάντα έτσι ήταν η διαδικασία όπως και στην έντυπη μορφή της.

Και στο ε άδειες που είσαι διαχειριστής έχει επιλογή να δεις ότι έχεις ανεβάσει πάνω.

Δες τις οδηγίες ... είναι ευκολάκι ... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Παναγιώτης Ζαντές said:

Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω το εξής: Πως γίνεται να δούμε τι έχουμε ανεβάσει στα απαραίτητα έγγραφα μελέτες σχέδια κτλ ώστε να διορθώσουμε κάποιο λάθος ή να ανεβάσουμε κάτι που παραλείψαμε αρχικά; 

Στη λίστα με ολα τα έργα, δεξί κλικ στο έργο που σε ενδιαφέρει και επιλογη ανέβασμα εγγραφων. Στο παραθυρο που σου ανοίγει η πρωτη καρτελα χρησιμεύει για ανεβασμα εγγράφων (δεδομένου οτι δεν εχεις κανει ακομα οριστική υποβολή της αίτησης) και στη δευτερη καρτελα μπορείς να δεις ολα οσα έχεις ανεβάσει, να κατεβάσεις όποιο θες για να το δεις, ή να ακυρώσεις κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό γίνεται όσο η άδεια δεν έχει ακόμη εκδοθεί. Αν εκδοθεί τότε πρέπει να αναζητήσεις τα αρχεία με την χρήση του κλειδιού που πήραν όταν εκδόθηκαν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.