Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

εμενα δεν μου έχει ξανασυμβεί , η έγκριση μέλους γίνεται άμεσα. Επικοινωνήστε με το "προβληματικό" μέλος να τον ενημερώσετε για την ορθή διαδικασία, μπορεί να μην έχει καταλάβει κάτι και να εμφανίζεται το πρόβλημα...Που και που να καθαρίζει και τα cookies, στις περιπτώσεις που κολλάει το σύστημα, βοηθάει αρκετά (βλ. και οδηγίες ΤΕΕ για το upload) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

στην περίπτωση που υπάρχουν δύο ή περισσότεροι συνιδιοκτήτες στα στοιχεία του Κύριου του Εργου δηλώνουμε μόνο αυτόν ο οποίος αιτείται την έκδοση της άδειας (και με αυτόν υπογράφουμε την δήλωση ανάθεσης ανάληψης) ή πρέπει να δηλώσουμε όλους τους συνιδιοκτήτες?

Στην περίπτωση ΕΕΜΚ γ)αντλητικές εγκαταστάσεις με κτίσμα, δεν απαιτείται διάγραμμα δόμησης. Στο σύστημα, στη σελίδα που ζητάει επιτρεπόμενη και πραγματοποιούμενη δόμηση/κάλυψη/όγκο/υψος σύμφωνα με το διάγραμμα δόμησης, τι κάνουμε, τα αφήνουμε κενά?

Στην παραπάνω περίπτωση, πρέπει να συμπληρώσουμε α/α από το σύστημα αμοιβών? για τοπογραφική μελέτη?

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!!

Θεωρώ ότι η άδεια μικρής κλίμακας μας αφήνει περιθώρια  να ελιχθούμε, χωρίς να ξεφύγουμε από τα νόμιμα βεβαίως , πλήν όμως χρησιμοποιώντας και την κρίση μας. Μήπως και με το προηγούμενο τρόπο που έβγαιναν οι άδειες μικρές κλίμακας απο τις ΥΔΟΜ , ήταν ίδιες για όλες τις ΥΔΟΜ;;

Δεν το πιστεύω με τίποτα αυτό. Έβλεπες και από κουβέντες εδώ μέσα , ότι άλλα ζητούσε η μία ΥΔΟΜ και άλλα η άλλη.

Ούτε στο έντυπο που χρησιμοποιούσαν δεν υπήρχε ταύτιση. Άλλο έντυπο η μία , άλλο η άλλη...

Αλλά για να έρθω στο θέμα επειδή πρόσφατα έβγαλα άδεια μικρής κλίμακας για νομιμοποίηση αντλιοστασίου.

Θα έβαζα ανάθεση και από τους δύο , η όσοι είναι οι συνιδιοκτήτες.

Στον πίανακα με τα στοιχεία δόμησης , κάλυψης  κ.λ.π. συμπλήρωσα μόνο στην στήλη προς νομιμοποίηση την δόμηση 9,00τμ, την κάλυψη 9,00τμ  και τον όγκο22,5κμ

Το α/α του συστήματος αμοιβών δεν είναι υποχρεωτικό . Προχωράει το σύστημα και χωρίς να το συμπληρώσεις , σε αντίθεση με κανονικές άδειες , όπου πρέπει να το συμπληρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα,

χρειάζομαι τη  βοήθεια σας. Θέλω να κάνω αναθεώρηση έντυπης οικοδομικής αδείας για αλλαγή ιδιοκτήτη, αλλαγή μηχανικού και προσθήκη κολυμβητικών δεξαμενών. Η άδεια είναι σε ισχύ λόγω των παρατάσεων που έχει πάρει με τη Νομοθεσία έως και τέλος του 2020. Το ακίνητο αγοράστηκε τον Αύγουστο του 2019 και έγιναν όλες οι τακτοποιήσεις των αυθαιρεσιών που υπήρχαν. Με την τακτοποίηση μεταβλήθηκε η κάλυψη σε σχέση με αυτήν που υπήρχε στην οικοδομική άδεια. Ο Τύπος που επιλέγω είναι "Αναθεώρηση Έντυπης Οικοδομικής Άδειας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου" ή "Αναθεώρηση Έντυπης Οικοδομικής Αδείας κατ. 3 με μεταβολή κάλυψης/ δόμησης/όγκου"? 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, 

Θέλω να κάνω αναθεώριση ηλεκτρονικής έγκρισης εργασιών δόμησης  μικρής κλίμακας, λόγω της προσθήκης επιπλέον εργασιών .Εκανα εισαγωγή νέας πράξης σε συνέχεια προηγούμενης ηλεκτρονικής. Θα πρέπει να υποβάλλω ξανά και τις μελέτες της αρχικής  Ε.Ε.Δ.Μ.Κ. που δεν μεταβάλλονται  ,ή υποβάλλω μόνο τα δικαιολογητικά που προκύπτουν με την προσθήκη των επι πρόσθετων εργασιών?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι είναι η 1η φορά που καταθέτω ο.α. με τον νέο τρόπο. Θέλω να αδειοδοτήσω μαιζονέτα εντός σχεδίου πόλεως, κατ. 3. Θέλω για να είμαι σίγουρος να πάρω προέγκριση! όπως κατέθετα την προέγκριση απέκτησα 3 ερωτήσεις.
α) Στην καρτέλα χρήσεις θα βάλω
ΚΤΙΡΙΟ-------- ΟΡΟΦΟΣ--------------ΧΡΗΣΗ----Τ,Μ
ΚΑΤΟΙΚΙΑ ----ΙΣΟΓΕΙΟ--------------ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ-----100
ΚΑΤΟΙΚΙΑ-----1ΟΡΟΦΟΣ-----------ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ-----55

Β) Επιλέγω στην καρτελα επιμέρους εγκρίσεις την Αρχαιολογια, Τα υψόμετρα και λοιπά εγγραφα όπου θέλω να ανεβάσω βεβαιώσεις και άλλα δικαιολογητικά και όταν πάω στο ανέβασμα εγγραφων δεν μου έχει πεδίο να τα ανεβάσω. Μου δίνει την δυνατότητα μόνο για τα υποχρεωτικά? Αυτά που τα ανεβάζω? Πως γίνεται η υπάλληλος να μου ελέγξει το τ/δ χωρίς να τις δώσω τα υψόμετρα-την βεβαίωση μη οφειλείς σε χρήμα/γη κλπ???

Γ) Μου είπε υπάλλήλος στην πολεοδομία να μην ξεχάσω να ανεβάσω υπεύυνη δήλωση οπου θα δηλώνω πως θα ανεβάσω τις εγκρίσεις που δεν έχω εκδόσει κατά την έκδοση ο.α.. Αυτην την αίτηση που την ανεβάζω?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η 1η μου φορά...

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι είναι η 1η φορά που καταθέτω ο.α. με τον νέο τρόπο. Θέλω να αδειοδοτήσω μαιζονέτα εντός σχεδίου πόλεως, κατ. 3. Θέλω για να είμαι σίγουρος να πάρω προέγκριση! όπως κατέθετα την προέγκριση απέκτησα 3 ερωτήσεις.
α) Στην καρτέλα χρήσεις θα βάλω
ΚΤΙΡΙΟ-------- ΟΡΟΦΟΣ--------------ΧΡΗΣΗ----Τ,Μ
ΚΑΤΟΙΚΙΑ ----ΙΣΟΓΕΙΟ--------------ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ-----100
ΚΑΤΟΙΚΙΑ-----1ΟΡΟΦΟΣ-----------ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ-----55

Β) Επιλέγω στην καρτελα επιμέρους εγκρίσεις την Αρχαιολογια, Τα υψόμετρα και λοιπά εγγραφα όπου θέλω να ανεβάσω βεβαιώσεις και άλλα δικαιολογητικά και όταν πάω στο ανέβασμα εγγραφων δεν μου έχει πεδίο να τα ανεβάσω. Μου δίνει την δυνατότητα μόνο για τα υποχρεωτικά? Αυτά που τα ανεβάζω? Πως γίνεται η υπάλληλος να μου ελέγξει το τ/δ χωρίς να τις δώσω τα υψόμετρα-την βεβαίωση μη οφειλείς σε χρήμα/γη κλπ???

Γ) Μου είπε υπάλλήλος στην πολεοδομία να μην ξεχάσω να ανεβάσω υπεύυνη δήλωση οπου θα δηλώνω πως θα ανεβάσω τις εγκρίσεις που δεν έχω εκδόσει κατά την έκδοση ο.α.. Αυτην την αίτηση που την ανεβάζω?

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι η 1η μου φορά...

Συνάδελφε προσοχή ! Αναφέρεις προέγκριση για κατηγορία 3 , ενώ βρίσκεσαι σε αρχαιολογικό χώρο !  που εμπίπτει σε κατηγορία 1 . Στα παρακάτω link του ΤΕΕ θα βρεις τις απαντήσεις σου καθώς  και Υ.Δ.  απαιτούμενων εγκρίσεων

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/adeies

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/adeies/manual_engineers2.pdf

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Megapad said:

Αναφέρομαι στην έγκριση για εκσκαφές από αρχαιολογία!

Κι εγώ αναφερόμουν στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ της αίτησης σου.

Όταν απαιτείται έγκριση εκσκαφών σημαίνει ότι είσαι σε αρχαιολογικό χώρο , άρα η αίτηση σου πρέπει να είναι για προέγκριση αδείας ΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ 1 και όχι ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3 όπως έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.