Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

14 λεπτά πριν, Largy said:

ή κατηγορία 1 χωρίς προέγκριση φαντάζομαι

Διάβασε το παρακάτω για να δεις αν εμπίπτεις ...
Άρθρο 35. Προέγκριση οικοδομικής άδειας
2. Κατ’ εξαίρεση, η προέγκριση οικοδομικής άδειας είναι υποχρεωτική στις εξής περιπτώσεις:
α) σε νεοαναγειρόμενα κτίρια με επιφάνεια που προσμετράται στη δόμηση μεγαλύτερη των τριών χιλιάδων (3.000) τ.μ. και προσθηκών σε υφιστάμενα κτίρια με συνολική προκύπτουσα επιφάνεια προσμετρούμενη στη δόμηση μεγαλύτερη των τριών χιλιάδων (3.000) τ.μ.,
β) όπου προβλέπεται η έκδοση οικοδομικής άδειας από άλλες υπηρεσίες, πλην της ΥΔΟΜ, η προέγκριση δόμησης είναι υποχρεωτική και χορηγείται από την οικεία Υ.ΔΟΜ., .....................
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

για Ενημέρωση ηλεκτρονικής Αδείας Κατεδάφισης ως προς την αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη, το σύστημα των e-αδειών απαιτεί Αμοιβή. Στο σύστημα Αμοιβών του ΤΕΕ δεν βρίσκω επιλογή για Ενημέρωση Αδείας. Τι θα επιλέξω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη δεν θέλει αναθεώρηση; Δες λίγο το άρθρο 42 του Ν. 4495/17. Στο σύστημα αμοιβών μήπως πρέπει να επιλέξεις αναθεώρηση ούτως ή άλλως;

 

Link to comment
Share on other sites

Από το άρθρο 42:

"Ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας, ανεξάρτητα από το χρόνο ισχύος της οικοδομικής άδειας, πραγματοποιείται στις εξής περιπτώσεις:
α) αλλαγή ιδιοκτήτη...."

Πρόκειται σίγουρα για Ενημέρωση.

Αν στο Σύστημα Αμοιβών επιλέξω Αναθεώρηση νομίζω πως θα είναι λάθος.

Edited by aneida
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Καταθέσαμε προσφάτως σχεδία-μελέτες για μια κατοικία χωρίς έλεγχο από πολεοδομία (κατηγορία 3 μου είπε ο συνάδελφος νομίζω). Εκεί εμπεριέχεται και μελέτη πυροπροστασίας. Λόγω μη ελέγχου δεν κόλλησε κάπου από υπάλληλο.

Μετά αντιλήφθηκα (δεν είχα ξανακάνει πυρασφάλεια μέσω e-άδειων) ότι δεν έκανα τη διαδικασία με την πυροσβεστική. Πρέπει να πάω να καταθέσω Παθητική-Ενεργητική στην πυροσβεστική υπηρεσία και να πάρω Αποδεικτικό Παραλαβής; Και μετά αν πρέπει, πώς μπορώ να το ανεβάσω σε άδεια που έχει "κλείσει";

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Γιατί να πας Π.Υ αν δεν έχεις και ενεργητική!  

Αφού βγει η άδεια μετά υποβάλετε την σφραγισμένη πυροπροστασία στην πυροσβεστική θα σας ενημερώσει ο μηχανολόγος σας....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ο μηχανολόγος! Απλά δεν έχω ξανακάνει τη διαδικασία. 

Έχει και ενέργητικη.

Οπότε στην πυροσβεστική καταθέτω τη μελέτη με τη στάμπα του υπουργείου; από e-adeies; 

Link to comment
Share on other sites

στην τελευταία άδεια που έβγαλα για κατοικία η ενεργητική δεν κατατέθηκε στη ΠΥ. Αν θυμάμαι καλά στα ειδικά κτήρια παει πυροσβεστική η ενεργητική,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σε αίτηση για έγκριση όρων δόμησης για να πάει κατ.3

έκανα λάθος στην πληκτρολογηση στον αριθμό του ΚΑΕΚ  

και

μου ζητάει ο έλεγχος να γίνει διόρθωση

ξέρει κανείς τι πρεπει να κάνω?

μπορω να κανω μεταβολή? ή πρέπει να κάνω νεα αίτηση?

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.