Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Έχω κολλήσει. Δεν βλέπω που να βάλω- ανεβάσω την υ.δήλωση επιφύλαξης εγκρίσεων σε προέγκριση..Καμια βοήθεια?

Παλιά έβγαινε νομίζω αυτόματα. Έχει κάτι αλλάξει ή εγώ δεν έχω κλικάρει κάτι;

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα. Θέλω να κάνω αναθεώρηση οικ.άδειας που εκδόθηκε ηλεκτρονικά λόγω αλλαγή επιβλέποντα. Έχω εγγράφως από ιδιοκτήτη την ανάθεση και από τον μηχανικό που έβγαλε την άδεια τεχνική έκθεση με φωτογραφίες & υπεύθυνη δήλωση για το σύννομο των ως τώρα εκτελεσμένων εργασιών  (εκσκαφές). Πάω στο e adeies και επιλέγω "Εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής" και βάζω αα αίτησης και αα πράξης. Αφού με ρωτάει αν έχω ΄τις απαραίτητες εξουσιοδοτήσεις από τον ιδιοκτήτη με βάζει ως διαχειριστή μηχανικό στην άδεια η οποία πλέον είναι υπό αναθεώρηση. Στα αρχεία που ζητάει ο σύστημα για πληρότητα είναι τοπογραφικό, πόρισμα εκλεκτή δόμησης, στατιστικό δελτίο ελστατ, τεχνική έκθεση, φωτογραφίες, εισφορές ιδιοκτήτη και ανάθεση ανάληψη. Η ερώτηση μου είναι αν για αυτό που θέλω  να κάνω (αλλαγή επιβλέποντος), ακολούθησα τη σωστή διαδικασία, επειδή  δε βλέπω (συγκεκριμένα) να μου ζητάει στα αρχεία τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την αλλαγή επιβλέποντα, ενώ μου ζητάει τοπογραφικό, ελστατ τα οποία δε μεταβάλλονται, οι εισφορές έχουν πληρωθεί (μελέτη επίβλεψη), ενώ πόρισμα ελεγκτή δεν υπάρχει γιατί είναι στη φάση των εκσκαφών. Ο συνάδελφος μηχανικός που φαίνεται στην ομάδα έργου και του ζητάει αποδοχή για να προχωρήσει η αναθεώρηση θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά στη άδεια; Δηλαδή αν θέλω και μετά την αλλαγή επιβλέποντα, να κάνω νέα αναθεώρηση της άδειας ή ενημέρωση, θα ζητάει την αποδοχή του; Έχει κάνει κάποιος παρόμοια διαδικασία; Το ΤΕΕ στο τηλ δεν απαντάει και τους έστειλα μειλ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν, Comba_71 said:

Καλησπέρα και καλό μήνα. Θέλω να κάνω αναθεώρηση οικ.άδειας που εκδόθηκε ηλεκτρονικά λόγω αλλαγή επιβλέποντα. ......

α)..... δε βλέπω (συγκεκριμένα) να μου ζητάει στα αρχεία τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την αλλαγή επιβλέποντα, ενώ μου ζητάει τοπογραφικό, ελστατ τα οποία δε μεταβάλλονται, οι εισφορές έχουν πληρωθεί (μελέτη επίβλεψη),

β) ...ενώ πόρισμα ελεγκτή δεν υπάρχει γιατί είναι στη φάση των εκσκαφών.

γ) Ο συνάδελφος μηχανικός  θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά στη άδεια;

Για να προχωρήσει η  άδεια αναθεώρησης για αλλαγή επιβλέποντα προαπαιτούμενο είναι το πόρισμα Ελεγκτή Δόμησης . Δες το link του ΤΕΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/adeies/inspectors

Το σύστημα διαχείρισης αιτήσεων για Ελεγκτές Δόμησης αναβαθμίστηκε προκειμένου να διασυνδεθεί με το σύστημα έκδοσης Οικοδομικών Αδειών «e-Άδειες». Η διασύνδεση αφορά στη δυνατότητα υποβολής αιτήματος για έλεγχο δόμησης μέσω του συστήματος «e-Άδειες» σε πράξεις που έχουν εκδοθεί ηλεκτρονικά, αντλώντας τα καταχωρισμένα στοιχεία και μελέτες και παρέχοντας άμεση πρόσβαση σε αυτά των αρμοδίων ΥΔΟΜ, ΤΕΔΚ και Ελεγκτών Δόμησης.

Aιτήματα για έλεγχο δόμησης σε Οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί ηλεκτρονικά ή σε έντυπες άδειες που έχουν αναθεωρηθεί/ενημερωθεί ηλεκτρονικά υποβάλλονται πλέον ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ από το σύστημα «e-Άδειες». Περαιτέρω επεξεργασία τους είναι εφικτή μόνο από το σύστημα Ελεγκτών Δόμησης.

Άρα πρώτο βήμα  νέα +αίτηση για Ε.Δ. και μετά ολοκληρώνεις την διαδικασία αίτησης αναθεώρησης . Για τα υπόλοιπα που ρωτάς :

α) Τις δηλώσεις ανάθεσης , ανάληψης και παραίτησης προηγούμενου μηχανικού όλες μαζί . Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά του προηγούμενου συναδέλφου , αν δεν σου τα ζητάει σε συγκεκριμένη κατηγορία , τα βάζεις μαζί με την τεχνική έκθεση. ( Λογικά με την αναβάθμιση του συστήματος δεν θα έπρεπε να σου ζητάει τα δικαιολογητικά που ήδη έχουν υποβληθεί ).

β) Το πόρισμα είναι προαπαιτούμενο στην περίπτωσή σου , άσχετα με το που βρίσκονται οι εργασίες .

γ) Δεν θα υπάρχει μετά την αναθεώρηση .

Επειδή κι εγώ δεν έχω κάνει ακόμα αίτηση για Ε.Δ. ενημέρωσε τι σου ζητάει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω! Καλή συνέχεια

Επίσης, απ'οτι κατάλαβα στην περίπτωση αυτή το αίτημα για Ε.Δ το κάνουμε εμείς που θα είμαστε οι νέοι επιβλέποντες και όχι ο υπάρχων.

 

" Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που τεκμηριωμένα το αίτημα δεν είναι εφικτό να υποβληθεί από το e-Άδειες (π.χ. μη ολοκληρωμένος μεταγενέστερος έλεγχος φορολογικών, 
παραίτηση επιβλέποντα), 
υποβάλλεται αίτημα απευθείας από το σύστημα διαχείρισης αιτήσεων για Ελεγκτή Δόμησης."
Edited by Comba_71
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
E ADEIES ΧΡΗΣΕΙΣ ΑΝΑ ΟΡΟΦΟ
Συναδελφοι σε αδεια κατηγοριας 3, για μικρη προσθηκη, σε διωροφο κτιριο εντος σχεδιου με ισογεια καταστηματα και κατοικιες στον οροφο, αν στις χρησεις ανα οροφο, βαλω χρηση εμποριο, στις εργασιες του τοπογραφου βγαζει μελετη περιβαλλοντικων επιπτωσεων, και επισης παραβολο 60€. Να βαλω παντου κατοικια; Αν θεωρουμε την επικρατουσα, πραγμστι ειναι η χρηση κατοικια μεγαλυτερη. Εχει και υπογειο βοηθητικων των κατοικιων.
Link to comment
Share on other sites

HELPDESK

E-mail: [email protected]

τηλ.: 210 3291235 ( 9:00-15:00)

εγώ θα έβαζα μόνο τα στοιχεία του ορόφου της προσθήκης στην ανάλυση ορόφων

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν υπάρχει πλεόν η δυνατοτήτα αναθεώρησης έντυπης ο.α. κατ. 3?
Στο σύστημα του ΤΕΕ δίνει επιλογή μόνο κατηγορία 1 & 2! Στο manual το αναφέρει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

 

22 λεπτά πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι δεν υπάρχει πλεόν η δυνατοτήτα αναθεώρησης έντυπης ο.α. κατ. 3?
Στο σύστημα του ΤΕΕ δίνει επιλογή μόνο κατηγορία 1 & 2! Στο manual το αναφέρει κανονικά!

βάσει ΤΕΕ  (τηλ.) πρώτα γίνεται βεβαίωση όρων και μετά σε συνέχεια ηλεκτρονικής

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση «Αναθεώρησης έντυπης άδειας κατηγορίας 3 με μεταβολή 
κάλυψης/δόμησης/όγκου» προϋποθέτει την έκδοση «Έγγραφης Βεβαίωσης Όρων 
Δόμησης Αρ.38§γ για αναθεώρηση έντυπης Ο.Α. Κατ. 3», οπότε εμπίπτει στην 
περίπτωση «_Υποστηριζόμενοι τύποι πράξεων σε συνέχεια προγενέστερης 
ηλεκτρονικής_». Πρέπει πρώτα να εκδοθεί η Βεβαίωση και μετά η Αναθεώρηση 
της οικοδομικής άδειας.

Για να αιτηθείτε τη Βεβαίωση, επιλέγετε με τη σειρά «Εισαγωγή Νέας 
Πράξης» / Τύπος Αίτησης: «Εγκρίσεις» / Είδος Πράξης: «*Έγγραφη Βεβαίωση 
Όρων Δόμησης Αρ.38§γ για αναθεώρηση έντυπης Ο.Α. Κατ. 3*». Μετά την 
έκδοση της επιλεγμένης πράξης, κάνετε «Εισαγωγή πράξης σε συνέχεια 
προγενέστερης ηλεκτρονικής», συμπληρώνετε τον α/α της Βεβαίωσης και 
επιλέγετε «*Αναθεώρηση έντυπης άδειας κατηγορίας 3 με μεταβολή 
κάλυψης/δόμησης/όγκου*».

Τέλος, μετά την έκδοση της Άδειας δημιουργείται αυτόματα από το σύστημα 
«Σε υποβολή» νέα αίτηση με Τύπο Πράξης: *«Μεταγενέστερος Έλεγχος 
Φορολογικών Οικ. Άδειας Κατ.3» *προκειμένου να ελεγχθούν τα φορολογικά 
από την αρμόδια ΥΔΟΜ.

Με εκτίμηση ΤΕΕ-Τεχνική Υποστήριξη e-Άδειες
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.