Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Όπως και στις ρυθμίσεις, από τη στιγμή που το σύστημα είναι ανίκανο να προσφέρει ακριβολογία, θα έπρεπε τουλάχιστον να μην κάνει κανένα έλεγχο αθροίσματος προς 100%.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, venezia said:

Πράγματι έχεις δίκιο και είναι ερώτημα πως δηλώνονται  στο σύστημα τα ποσοστά της περίπτωσης σου . Η πλήρη κυριότητα κατά 3/8 έχει προέλθει μάλλον από το θάνατο του πατέρα που κατείχε την επικαρπία και ενσωματώθηκε στα ποσοστά ψιλής κυριότητας που κατείχαν τα παιδιά , σωστά ?

Στο δια ταύτα της συμπλήρωσης του πίνακα των ποσοστών στο σύστημα που δεν προβλέπει ταυτόχρονα πλήρη και ψιλή κυριότητα  : Γνώμη μου είναι ότι μπορείς να γράψεις για κάθε παιδί ποσοστά 50%  ψιλής κυριότητας ( που αντιστοιχούν στα 4/8 ) . Η πλήρη κυριότητα ενσωματώνει την ψιλή κυριότητα που είχαν και την επικαρπία που απέκτησαν από το θάνατο του πατέρα , δηλαδή 1/8 + 3/8 = 4/8  . Ρώτα και τον συμβολαιογράφο που συνέταξε το συμβόλαιο να σου το αναλύσει .

Μετά από επικοινωνία που είχα σήμερα με το ΤΕΕ μου είπαν να τους βάλω 50% χωρίς να προσδιορίζω τον τύπο δικαιώματος. Αν δεις έχει και μια παύλα ως επιλογή. Και να τους χαρακτηρίσω ως εκπροσώπους ή ιδιοκτήτες.

Το 50% το είχα κι εγώ σίγουρο αλλά τα σκέρτσα της εφαρμογής δεν ήξερα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια πάντως.

Αν υπάρχει χρόνος για μια ακόμα απορία.

Προσπαθώ από το e-adeies να στείλω αίτημα στο ΣΑ και δεν προχωράει αν δεν βάλω αμοιβή ΤΕΕ. Πώς μπορώ να το παρακάμψω; Εδώ συνάδερφοι λένε οτι ούτε στις ΕΕΜΚ βάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Σε έλεγχο πληρότητας από την ΥΔΟΜ ζητήθηκε να ανέβει το έγγραφο ύπαρξης δικτύου Φ.Α. (αφορά σε Κατηγορία 3 με προέγκριση).

Όμως το έγγραφο δεν μπορεί να ανέβει γιατί δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να επιλεγεί!!!

Πώς ξεπερνιέται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, freecat said:

Μετά από επικοινωνία που είχα σήμερα με το ΤΕΕ μου είπαν να τους βάλω 50% χωρίς να προσδιορίζω τον τύπο δικαιώματος. Αν δεις έχει και μια παύλα ως επιλογή. Και να τους χαρακτηρίσω ως εκπροσώπους ή ιδιοκτήτες.

Το 50% το είχα κι εγώ σίγουρο αλλά τα σκέρτσα της εφαρμογής δεν ήξερα. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια πάντως.

Αν υπάρχει χρόνος για μια ακόμα απορία.

Προσπαθώ από το e-adeies να στείλω αίτημα στο ΣΑ και δεν προχωράει αν δεν βάλω αμοιβή ΤΕΕ. Πώς μπορώ να το παρακάμψω; Εδώ συνάδερφοι λένε οτι ούτε στις ΕΕΜΚ βάζουν...

Νομίζω ότι απλά ζητάει τον ΑΑ του έργου από το σύστημα των αμοιβών, όχι την αμοιβή αυτή καθεαυτή. Αφού θα κάνεις κάποιον υπολογισμό για τις αμοιβές της επικείμενης άδειας, φτιάξε ένα έργο στο σύστημα αμοιβών και σημείωσε το ΑΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αριθμό απόδειξης που έκοψες και προχώρα!! Δεν υπάρχει σύνδεση μεταξύ των δυο συστημάτων διότι δεν υπάρχει νομική απαίτηση. Τα έχουμε ξαναπεί

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα για αλλαγή επιβλέποντος για άδεια που είναι σε ισχύ λόγω αποπεράτωσης ΦΟ και με σκοπό την αποπεράτωση ενός διαμερίσματος εντός της οικοδομής (δεν έχει τοίχους για το συγκεκριμένο διαμέρισμα) και με αποπερατωμένο διαμέρισμα δίπλα του (διαφορετική οριζόντια ιδιοκτησία) που άλλαξε τις όψεις του και την εσωτερική του διαρρύθμιση σε σχέση με την ΟΑ, καταλαβαίνω σωστά ότι απαιτείται ""Αναθεώρηση έντυπης αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου" + Επιλογή "Αλλαγή Επιβλέποντος" + Αρχιτεκτονική Μελέτη (θέλει νέα εσωτερική διαρρύθμιση και νέες όψεις) + Σ.Α. (Όψεις); Χρειάζονται και νέα Αρχιτεκτονικά των διαφορετικά αποπερατωμένων και γενικά ρύθμιση/αναθεώρηση εκείνων ή και κάτι που δεν έλαβα υπόψη;

Link to comment
Share on other sites

Όλα λογικά μου φαίνονται (αφού έχεις και έγκριση ΣΑ) απλά λόγω διαφορετικών διαρρυθμίσεων μπορείς να ελέγξεις και ύδρευση-αποχ/ση-ενδεχομένως να άλλαξε κάποια κουζίνα ή λουτρό🌝

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μου έχει ανατεθεί μια έκδοση Έγκρισης εκτέλεσης εργασιών για την λήψη μέτρων ασφαλείας μέχρι την άρση κινδύνου μιας παλαιάς λιθοκτιστης οικοδομής,μετά απο καταγγελία ενός γείτονα στην Υδομ.Έχω μπει στο σύστημα e- Αδειες και έχω κολλήσει στην ενότητα ΄΄στοιχεία υφιστάμενου΄΄(το κτίσμα είναι πριν το 55 πολύ παλιό) επιλέγω το πριν του 55 και τι εκδούσα αρχη?Επίσης δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο του τωρινού ιδιοκτήτη καθώς τώρα θα κάνει χρησικτησία με ένορκη βεβαίωση για το κτηματολόγιο.Επίσης στην ενότητα Δόμηση/χρήσεις/θέσης στάθμευσης τι συμπληρώνω?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CHRISATH said:

Καλημέρα μου έχει ανατεθεί μια έκδοση Έγκρισης εκτέλεσης εργασιών για την λήψη μέτρων ασφαλείας μέχρι την άρση κινδύνου μιας παλαιάς λιθοκτιστης οικοδομής,μετά απο καταγγελία ενός γείτονα στην Υδομ.Έχω μπει στο σύστημα e- Αδειες και έχω κολλήσει στην ενότητα ΄΄στοιχεία υφιστάμενου΄΄(το κτίσμα είναι πριν το 55 πολύ παλιό) επιλέγω το πριν του 55 και τι εκδούσα αρχη?Επίσης δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο του τωρινού ιδιοκτήτη καθώς τώρα θα κάνει χρησικτησία με ένορκη βεβαίωση για το κτηματολόγιο.Επίσης στην ενότητα Δόμηση/χρήσεις/θέσης στάθμευσης τι συμπληρώνω?

ευχαριστώ!

Στοιχεία υφισταμένου : Δημόσιο έγγραφο χρόνου κατασκευής . Εγώ χρησιμοποιώ αεροφωτογραφίες με εκδούσα αρχή π.χ. ΓΥΣ και στο ανάλογο πεδίο με ευθύνη μηχανικού .

Στον τίτλο ιδιοκτησίας ανεβάζεις την ένορκη βεβαίωση όταν συνταχθεί ή και την βεβαίωση υποβολής δήλωσης κτηματολογίου .

Στην καρτέλα στοιχείων δόμησης μπορείς να αφήσεις όλα τα πεδία κενά ή να συμπληρώσεις αν θες  επιτρεπόμενα και υφιστάμενα χωρίς θέσεις στάθμευσης .

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.