Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Κατά τον έλεγχο αμοιβών μου ζητούν υδ μηχανικου σχετικά με το παρακάτω:

ΦΕΚ 1049/Β/29-3-2019

2.παρ.1 

Κατά το στάδιο ελέγχου εισφορών και κρατήσεων της άδειας, εξουσιοδοτημένος υπάλληλος ελέγχει και την καταβολή εισφορών που τυχόν προκύπτουν από εξαγορά θέσεων στάθμευσης ή εισφορά σε γη και χρήμα.

Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να δηλώσω?

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν μπορείς να δηλώσεις.

Αν εξασφαλίζεις όλες τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης δεν τίθεται θέμα εξαγοράς, αν όχι τότε καταθέτεις παραστατικά πληρωμής εξαγοράς.

Για την εισφορά σε γη και χρήμα, αναφορά στο τοπογραφικό αν υπάγεται στις διατάξεις 1337. Αν δεν υπάγεται (δεν υπάρχει πράξη εφαρμογής) τελειώνει εκεί και δεν δηλώνεις τίποτα. Αν υπάγεται βεβαίωση από Δήμο ότι έχουν εξοφληθεί εισφορές σε γη και χρήμα.

Γενικά αυτά που λες δεν χωράν ΥΔ μηχανικού

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2020 at 8:24 ΠΜ, desptsouk said:

στην ΥΔΟΜ αυτοπροσώπως 😄

έχω και ένα επιπλέον πρόβλημα (το οποίο κανονικά είναι σε άλλο thread), αλλά θα το γράψω για να πω τον πόνο μου: στο ποσό της εγγυητικής ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ μου ζητάει ως προϋπολογισμό να πάρω το ποσό 750ΧεπιφάνειαΧ1.15 και όχι τον προϋπολογισμό με ΕΤΑ45, με αποτέλεσμα το ποσό της εγγυητικής να είναι μεγαλύτερο από το ποσό που θα πληρωθεί για την διαχείριση των αποβλήτων 🤨

Η εγγυητική είναι Προϋπολογισμός Εισφορών Χ 0,5%. ΕΤΑ= 0,06Χ750= 45€

Edited by OLINAPAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μπορεί να είναι λίγο απλοϊκή η ερώτησή μου, αλλά ζαλάδα κάργα... Βεβαίωση όρων δόμησης απαιτείται μόνο για έκδοση αδείας κατ. 3, σωστά???

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2020 at 5:15 ΜΜ, nzerman said:

Ναι καθώς και για πληροφόρηση σου 

όταν λες για πληροφόρησή σου, αυτό που καταλαβαίνω και που νόμιζα ότι ισχύει κιόλας, είναι πως η βεβαίωση όρων δόμησης έχει ουσιαστικά αντικαταστήσει αυτό που πηγαίναμε στην ΥΔΟΜ και πέρναμε τους όρους δόμησης μιας περιοχής, σωστά;

Με αυτό το σκεπτικό έκανα κι εγώ αίτηση για βεβαίωση όρων δόμησης αλλά δεν την προχώρησαν, μέχρι που ανέγραψα όλα τα στοιχεία του διαγράμματος κάλυψης...

Link to comment
Share on other sites

Επί τούτου η κάθε Υ.ΔΟΜ. κάνει τα δικά της...

Η διάταξη λέει πως Μεταξύ των υποβαλλόμενων ηλεκτρονικά στοιχείων συμπεριλαμβάνεται υποχρεωτικά έγγραφη βεβαίωση της αρμόδιας Υ.ΔΟΜ., στην οποία αναγράφονται οι όροι δόμησης που ισχύουν στη θέση του ακινήτου και οι κατά περίπτωση απαραίτητες εγκρίσεις φορέων και υπηρεσιών. Η ανωτέρω έγγραφη βεβαίωση εκδίδεται εντός προθεσμίας δέκα (10) ημερών από την υποβολή της σχετικής αίτησης και δεν απαιτείται αν έχει προηγηθεί η έκδοση προέγκρισης.

Αυτό είναι θεωρητικά το έρεισμα για τις Υ.ΔΟΜ. και ζητάνε πλήρη στοιχεία... οι «απαραίτητες εγκρίσεις φορέων και υπηρεσιών» καθώς η χρήση και οι επιφάνεια ίσως απαιτεί ειδικές ειδικές εκγρίσεις ενώ σε κάποπιες περιπτώσεις η χρήση είναι και όρος δόμησης. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα.

Έχω μια οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2010 για ισόγειο αγροτική αποθήκη σε περιοχή εκτός σχεδίου και σε ΖΟΕ στο νομό Ηλείας. Θέλω να κάνω αναθεώρηση γιατί τελικά η αποθήκη από 50 τμ έγινε 18 τμ και παράλληλα κατασκευάστηκε σε διαφορετική θέση στο αγροτεμάχιο. Επειδή είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να περάσω κάποια πράξη μέσα από το e-adeies πια από τις επιλογές στην επισυναπτόμενη εικόνα πρέπει να επιλέξω? Αναθεώρηση άδειας κατ.2 με μεταβολή? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.e-adeies.thumb.png.202f26e94ee023f9ddd5201a35d687da.png

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, fotinoula said:

καλησπέρα.

Έχω μια οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2010 για ισόγειο αγροτική αποθήκη σε περιοχή εκτός σχεδίου και σε ΖΟΕ στο νομό Ηλείας. Θέλω να κάνω αναθεώρηση γιατί τελικά η αποθήκη από 50 τμ έγινε 18 τμ και παράλληλα κατασκευάστηκε σε διαφορετική θέση στο αγροτεμάχιο. Επειδή είναι η πρώτη φορά που προσπαθώ να περάσω κάποια πράξη μέσα από το e-adeies πια από τις επιλογές στην επισυναπτόμενη εικόνα πρέπει να επιλέξω? Αναθεώρηση άδειας κατ.2 με μεταβολή? Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας.e-adeies.thumb.png.202f26e94ee023f9ddd5201a35d687da.png

Εάν ή έντυπη άδεια που εκδόθηκε εμπίπτει σήμερα στην κατηγορίας 2 , επιλέγεις αναθεώρηση έντυπης άδειας κατ. 2 με μεταβολή μεγεθών. Προσοχή όμως , δες αν η αρχική άδεια έχει τις προϋποθέσεις αναθεώρησης ως προς το χρόνο ισχύος της και σε ποια περίπτωση εντάσσεται με τις τόσες ημερομηνίες παράτασης που έχουν δώσει  .

edit

2) Κατηγορία 2:
α) ανέγερση κτιρίου σε οικόπεδο εντός οικισμού προϋφισταμένου του έτους 1923, χωρίς εγκεκριμένα όρια,
β) νομιμοποιήσεις κτιρίων και κατασκευών, αν απαιτείται αυτοψία, πριν από την έκδοση της αδείας από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία,
γ) ανέγερση ή προσθήκη ή κατασκευές και εργασίες σε οικόπεδα ή γήπεδα, όπου από γενικές ή ειδικές διατάξεις προβλέπεται αυτοψία από την αρμόδια Υ.ΔΟΜ..

Μήπως όμως είσαι κατηγορία 1 ?

Edited by venezia
Συμπλήρωση κειμένου
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.