Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι τώρα που το βλέπω καλύτερα πρέπει να είμαι όντως κατηγορία 1 γιατί το κτίριο είναι αγροτική αποθήκη 18 τμ. Οπότε σε αυτή την κατηγορία είμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία.

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με μια αναθεώρηση μέσα από το σύστημα του e-adeies.όπως ανέφερα και παραπάνω είναι ισόγειος αποθήκη όπου άλλαξε το μέγεθός της και η θέση της στο οικόπεδο. Μέσα στο σύστημα πρέπει να καταχωρήσω κάπου και τα παλιά εγκεκριμένα σχέδια ή μόνο τα καινούρια? Και αν ναι που ακριβώς τα καταχωρώ γιατί έχω μπερδευτεί.Επίσης εκεί που λέει ανέβασμα εγγράφων πρέπει να καταχωρηθούν όλα τα έγγραφα που αναφέρει για να προχωρήσει η αίτηση?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζεις το στέλεχος και τα εγκεκριμένα σχέδια όλων των μελετών της παλιάς άδειας.

Για τα σχέδια, στην "επιλογή αρχείων" επιλέγεις "αρχείο σχεδίων".

Edited by Impοser
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το τέλος ανταπόδοσης του ΤΕΕ για τις οικοδομικές άδειες.Το πλήρωσα στις 24/12 με e-banking  και όταν προσπαθώ να υποβάλλω την αίτηση μου στο e-adeies δεν προχωράει επειδή δεν έχει εξοφληθεί το τέλος για το ΤΕΕ.Έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον αυτό?Πόσες μέρες κάνει να ενημερωθεί το σύστημα? Θέλω να υποβάλλω την αίτηση εντός του έτους και έχω κολλήσει με αυτό.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, fotinoula said:

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το τέλος ανταπόδοσης του ΤΕΕ για τις οικοδομικές άδειες.Το πλήρωσα στις 24/12 με e-banking  και όταν προσπαθώ να υποβάλλω την αίτηση μου στο e-adeies δεν προχωράει επειδή δεν έχει εξοφληθεί το τέλος για το ΤΕΕ.Έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον αυτό?Πόσες μέρες κάνει να ενημερωθεί το σύστημα? Θέλω να υποβάλλω την αίτηση εντός του έτους και έχω κολλήσει με αυτό.

Ευχαριστώ πολύ

Μόνο με πληρωμή μέσω κάρτας , ανοίγει το σύστημα απ' ευθείας.

Με οποιαδήποτε άλλη πληρωμή θα πρέπει να περιμένεις , ίσως και 3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας & καλή χρονιά,

Κατά την τελική υποβολή της πρώτης ΕΕΔΜΚ την οποία εκδίδω στο σύστημα του ΤΕΕ, με ενημερώνει πως δεν επιτυγχάνεται η επικύρωση των στοιχείων καθώς δεν έχω συμπληρώσει το γεωχωρικό εντοπισμό. Ωστόσο, μέσα στην καρτέλα ο γεωχωρικός εντοπισμός εμφανίζεται ανενεργός: δε με αφήνει να επιλέξω το κουτάκι, ούτε να συπληρώσω κάτι.

Ποιό μπορεί να είναι το πρόβλημα;

(πρόκεται για ΕΕΔΜΚ στο κέντρο του Δήμου Αθηναίων).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε αναθεώρηση παλαιάς έντυπης άδειας κατηγορίας 3 με μεταβολή του Δ.Δ. έβγαλα πρώτα βεβαίωση όρων δόμησης και έπειτα προχωράω στην αναθεώρηση. Ως απαιτούμενα δικαιολογητικά μου ζητάει τα παρακάτω στο αρχείο που επισυνάπτω.  Το ερώτημα μου είναι το εξής : στις μελέτες μου πλέον αλλάζουν τα πάντα λόγω αλλαγών στα κουφώματα, εξώστες, ύψος  κτλ το σύστημα ζητάει από καινούρια σχέδια μόνο τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης. Δεν θα πρέπει κανονικά να ανεβάσω νέες μελέτες αρχιτεκτονικών, μελέτη ενεργειακής απόδοσης και όλα τα άλλα που αλλάζουν? Και αν ναι που θα τα ανεβάσω

PDF.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα-Στο πεδίο "Έλεγχοι/Επί μέρους περιπτώσεις" δεν έχει επί μέρους μελέτες να επιλέξεις?

Edited by ChristinaK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.