Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

@Roy_Hobbs

Ευχής έργον είναι να μπορέσεις να βρεις τα σχέδια που χρειάζεσαι, ακολουθώντας όσα περιέγραψε ο συνάδελφος venezia.
Εάν δεν συμβεί αυτό, επικοινώνησε με τον δήμο Αγίας Παρασκευής (λογικά θα απαντήσουν) και ρώτησε πώς θα καταθέσεις αίτηση για λήψη αντιγράφων σχεδίων.
Κανονικά αυτό θα έπρεπε να γινόταν διαδικτυακά, όμως ο κάθε δήμος έχει την δική του διαδικασία.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Roy_Hobbs said:

.....: για άδεια του 2020 άλλου μηχανικού που έχει έκδοθεί με ηλεκτρονικό τρόπο, αν θέλουμε να πάρουμε αντίγραφα σχεδίων, τι διαδικασία ακολουθούμε? ....

Πλέον όταν εκδίδεται μια άδεια μαζί με το φύλλο αδείας εκδίδεται και ένα πολυσέλιδο, το λεγόμενο αίτηση άδειας. Εκεί υπάρχουν τα γνωστά κλειδιά των αρχείων με τα οποία μπορείς να κατεβάσεις κάθε προσβάσιμο δικαιολογητικό (σχέδιο, έκθεση, τεύχη, κ.α) του φακέλου άδειας.

Υποχρέωση λοιπόν κάθε συναδέλφου είναι μαζί μου το Φ.Α. να δίνει και την αίτηση στον ιδιοκτήτη ώστε να έχει άμεση πρόσβαση στο ηλεκτρονικό πλέον φάκελο άδειας.

 

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις

@Equalizer  έχω στείλει ήδη email και αναμένω την απάντηση της ΥΔΟΜ, ήθελα απλά να έχω μια εικόνα από εμπειρίες συναδέλφων σε χορήγηση αντιγράφων από νέες άδειες

@venezia @gamvro Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω επαφή με τον ιδιοκτήτη του έργου, πελάτης μου είναι ο όμορος ιδιοκτήτης, ο οποίος μου ζήτησε να ελέγξω ότι όλα γίνονται βάσει αδείας (χωρίς να έχει την παραμικρή διάθεση αντιδικίας, απλά θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο λόγω γειτνίασης)

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις

@Equalizer  έχω στείλει ήδη email και αναμένω την απάντηση της ΥΔΟΜ, ήθελα απλά να έχω μια εικόνα από εμπειρίες συναδέλφων σε χορήγηση αντιγράφων από νέες άδειες

@venezia @gamvro Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω επαφή με τον ιδιοκτήτη του έργου, πελάτης μου είναι ο όμορος ιδιοκτήτης, ο οποίος μου ζήτησε να ελέγξω ότι όλα γίνονται βάσει αδείας (χωρίς να έχει την παραμικρή διάθεση αντιδικίας, απλά θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο λόγω γειτνίασης)

Σε περίπτωση που ζητάμε σχέδια άλλου ιδιοκτήτη θα πρέπει να έχουμε έννομο συμφέρον . Οι πολεοδομίες δεν δίνουν σχέδια άλλων ιδιοκτητών . Συνήθως ζητούν εισαγγελική παραγγελία εφόσον αποδεικνύεται το προφανές έννομο συμφέρον περί βλάβης από ανέγερση όμορης οικοδομής . Δεν είναι δυνατόν χωρίς αιτία να αιτούμαστε έγγραφα που στην ουσία αποτελούν προσωπικά δεδομένα . Στην καλύτερη περίπτωση να σου δώσουν άδεια και τοπογραφικο διάγραμμα κάλυψης

Link to comment
Share on other sites

η όμορη ιδιοκτησία δεν αποτελεί έννομο συμφέρον? σκέφτομαι ότι αν είχα μονοκατοικία και κατασκευαζόταν δίπλα μου μια πολυκατοικία με τη μάντρα μου σύριζα με εκσκαφή 5μ, θα ήθελα κι εγώ να έχω εικόνα ότι όλα γίνονται σωστά. Τονίζω και πάλι ότι ο πελάτης μου δεν έχει καμία διάθεση αντιδικίας, καταγγελιών κλπ

Το έννομο συμφέρον το είχα στο μυαλό μου να πάει κάποιος από τον Πειραιά να ζητήσει σχέδια για κτίριο στα Εξάρχεια

Edited by Roy_Hobbs
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Roy_Hobbs said:

η όμορη ιδιοκτησία δεν αποτελεί έννομο συμφέρον? σκέφτομαι ότι αν είχα μονοκατοικία και κατασκευαζόταν δίπλα μου μια πολυκατοικία με τη μάντρα μου σύριζα με εκσκαφή 5μ, θα ήθελα κι εγώ να έχω εικόνα ότι όλα γίνονται σωστά. Τονίζω και πάλι ότι ο πελάτης μου δεν έχει καμία διάθεση αντιδικίας, καταγγελιών κλπ

Αν εξηγούσες την περίπτωση από την αρχή θα ήταν ποιο εύκολη μια απάντηση . Αν κατάλαβα τώρα σωστά , σκάβει δίπλα στη μάντρα του πελάτη σου και όχι δίπλα στην οικοδομή του. Μπορείς να ζητήσεις λοιπόν σχέδιο εγκεκριμένου βάθους εκσκαφών και τήρηση των μέτρων ασφαλείας , αν ο πελάτης σου φοβάται μην του πέσει ή μάντρα. Στην περίπτωση αυτή έχεις το έννομο .

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ένα παράδειγμα είπα για τη μάντρα, κατά τη γνώμη μου και οι πιθανές αρχιτεκτονικές υπερβάσεις ή η υλοποίηση του εγκεκριμένου ξυλοτύπου στα όρια με την όμορη ιδιοκτησία είναι στα πλαίσια του έννομου συμφέροντος, τουλάχιστον έτσι το βλέπω, μπορεί να κάνω και λάθος...

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

εδω

αιτηση τριτου για χορηγηση αντιγραφου αδειας

με αναφορα και αιτιολογηση για το "εννομο συμφερον"

https://www.heraklion.gr/e-services/town-planning/copy-building-authorisations2.html

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω αναλάβει ΟΑ κατηγορίας 3 σε οικισμό <2000 με έγγραφη έγκριση όρων δόμησης.

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στα βήματα και στα αρχεία που απαιτούνται για την πληρότητα;

  • Η ανάθεση-ανάληψη αφορά και τις Η/Μ μελέτες σε αυτή την φάση;Απαιτείται γνήσιο υπογραφής (αν ο ιδιοκτήτης είναι κάτοικος εξωτερικού; )
  • Το ΤΔ τοανεβάζω στο σύστημα;
  • Την απόφαση από το ΣΑ την δηλώνω και την ανεβάζω;
  • Την βεβαίωση που έλαβα από τον Δήμο περί μη καταπάτησης σε ποια κατηγορία πρέπει να την ανεβάσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Skrats
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,στην αίτηση για έγγραφη βεβαίωση όρων δόμησης για νέα ΟΑ,η δήλωση ανάθεσης-ανάληψης αφορά μόνο την εργασία της  Αίτησης(του να αιτηθείς δηλαδή την βεβαίωση όρων δόμησης),όχι μελέτες.(Ας κάνει μία στο gov.gr,δεν θυμάμαι αν απαιτείται γνήσιο της υπογραφής).

-κάνεις προσεκτικό γεωχωρικό εντοπισμό του ακινήτου στην αίτηση στο σύστημα,όχι ΤΔ

-δεν ανεβάζεις τις εγκρίσεις σου,αυτές θα αναρτηθούν στην αίτηση για την άδεια

-πηγαίνεις στο πεδίο "Έλεγχοι-Επι μέρους περιπτώσεις",διαβάζεις πολύ προσεκτικά και κλικάρεις α)την εργασία που θα αιτηθείς στην άδεια (π.χ.ανέγερση),(χρήση ΚΑΤΟΙΚΙΑ) και β) τυχόν άλλα στοιχεία για το ακίνητο,όπως περιγράφονται και πρέπει να αναφερθούν στην υδομ.Διάβασε τες μία προς μία!🙄

Ακόμη και να κλικάρεις εγκρίσεις που πιστεύεις ότι θα χρειαστούν,η Υδομ θα συμπληρώσει όλες όσες απαιτούνται.

 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.