Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

Συμφωνώ με σένα Αλέξανδρε για τις αρμοδιότητες ΥΔΟΜ , αλλά εγώ προσωπικά το ανεβάζω , γιατί στην δική μου ΥΔΟΜ ,  καθυστερούν την έκδοση αν δεν υπάρχει συμφωνητικό...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, BAS said:

Λέει αντίγραφο απόδειξης Π.Υ. ή τιμολόγιο ΣΥΜΦΩΝΗΘΕΙΣΑΣ αμοιβής .

Αρα πως θα δει την συμφωνηθείσα ? 

Θα το δει από το τιμολόγιο. Δεν είναι και εξίσωση να δυσκολευτούν!!!! Δύο νούμερα είναι: το ποσό και το ΦΠΑ!!!

Δεν υπάρχει επίσης και διαφορετικό τιμολόγιο για ΝΟΜΙΜΗ!!!! Δεν ελεγχει τι πληρώνεσαι. Θέλουν να ελεγξουν πως το ΦΕΜ είναι σωστό!!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές ότι η απαίτηση στοιχειοθετεί "υπερβάλλοντα ζήλο" του συστήματος.

Αν δεν αποδειχθεί η συμφωνηθείσα του μηχανικού, σε ενδεχόμενο έλεγχο αυτός θα έχει τις φορολογικές συνέπειες και δεν θα ανακληθεί η άδεια του πελάτη του. Αντίθετα αν δεν υποβληθεί σε φορολογική αρχή το συμφωνητικό δεν αποτελεί τεκμήριο φορολογικής νομιμότητας το ότι υποβλήθηκε στο σύστημα αδειών...

Φαντάζομαι ότι σε λίγο θα μπαίνει μόνο του με την πληρωμή στο σύστημα ... μέχρι τότε όπως τα λέει ο Αλέξανδρος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι

εκδίδω μια οικοδομική άδεια προσθήκης ορόφου κατοικίας εντός οικισμού.Στο e-adeies στη συμπλήρωση των στοιχείων διαγράμματος κάλυψης έχω τις παρακάτω βασικές απορίες:

α) για φύτευση/θέσεις στάθμευσης : τί βάζουμε στα επιτρεπόμενα ? βάζουμε  τα ελάχιστα επιτρεπόμενα μεγέθη για υποχρετική φύτευση και θ/σ και άρα τα πραγματοποιούμενα θα είναι μεγαλύτερα?

β) εμβαδόν ακάλυπτου χώρου του οικοπέδου: τί βάζουμε στα επιτρεπόμενα? μήπως εννοεί εμβαδόν υποχρεωτικού ακάλυπτου και άρα τα πραγματοποιούμενα θα είναι μεγαλύτερα?

γ) τέλος, τα στοιχεία διαγρ. κάλυψης για αυτοτελές ακίνητο καταλαβαίνω ότι είναι συνολικά. Τί γίνεται όταν έχω 2 κτήρια, στο ύψος πιο πραγματοποιπύμενο βάζω (εννοείται το ψηλότερο κτήριο)???

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Σε ΕΕΔΜΚ μου ζητάει έγγραφα κτηματολογίου (απόσπασμα ή βεβαίωση υποβολής). Στην περιοχή έχουν γίνει οι δηλώσεις κτηματολογίου αλλά δεν έχει γίνει ούτε προανάρτηση ακόμα. Πρέπει να ανεβάσω το αποδεικτικό υποβολής δήλωσης ή δεν είναι απαραίτητο. Τι εννοεί βεβαίωση υποβολής;

Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν, teo_z said:

Σε ΕΕΔΜΚ μου ζητάει έγγραφα κτηματολογίου (απόσπασμα ή βεβαίωση υποβολής). Στην περιοχή έχουν γίνει οι δηλώσεις κτηματολογίου αλλά δεν έχει γίνει ούτε προανάρτηση ακόμα. Πρέπει να ανεβάσω το αποδεικτικό υποβολής δήλωσης ή δεν είναι απαραίτητο. Τι εννοεί βεβαίωση υποβολής;

Ναι, το αποδεικτικο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.