Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

e-ΑΔΕΙΕΣ Σύστημα Έκδοσης Οικοδομικών Αδειών.


Recommended Posts

On 31/8/2020 at 4:20 ΜΜ, nkoul said:
στο συστημα εκδοσης Ηλ. αδειων 
Σφάλμα

Ο χρήστης χρησιμοποιεί ήδη το μέγιστο αριθμό περιόδων λειτουργίας. Κλείστε μια περίοδο λειτουργίας πριν συνδεθείτε ξανά

Πως προχωραω παρακατω

ευχαριστω.............

 

Βγάζει αυτό το μήνυμα, τι γίνεται; ακόμα και αν μπω από άλλο υπολογιστή

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Χθες έληξε μια άδεια μικρής κλίμακας που είχα εκδώσει μέσω του e-adeies και σήμερα προσπαθώ να την αναθεωρήσω για 1 ακόμα έτος, αφού ακόμα ούτε που έχουν αρχίσει οι εργασίες.
 
Επιλέγω το κουμπί "Εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής", αλλά δεν μου εμφανίζει την άδεια στην αναζήτηση.
 

Γνωρίζει κάποιος συνάδερφος πως μπορώ να αναθεωρήσω την συγκεκριμένη άδεια για ακόμα 1 έτος;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, bati7xanthi said:
Χθες έληξε μια άδεια μικρής κλίμακας που είχα εκδώσει μέσω του e-adeies και σήμερα προσπαθώ να την αναθεωρήσω για 1 ακόμα έτος, αφού ακόμα ούτε που έχουν αρχίσει οι εργασίες.
 
Επιλέγω το κουμπί "Εισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής", αλλά δεν μου εμφανίζει την άδεια στην αναζήτηση.
 

Γνωρίζει κάποιος συνάδερφος πως μπορώ να αναθεωρήσω την συγκεκριμένη άδεια για ακόμα 1 έτος;

Γειά σου, νομίζω η σωστή επιλογή είναι αναθεώρηση και όχι αυτό που διαλέγεις. Αν δεν στο βγάζει ούτε εκεί σαν προγενέστερη πράξη, μάλλον δεν γίνεται επειδή ΕΕΔΜΚ έχει λήξει. Αναγκαστικά θα πρέπει να πάρεις τηλ. στο ΤΕΕ και να εξηγήσεις τι έχει γίνει (μη έναρξη εργασιών) μήπως και μπορέσουν να σου ανοίξουν αυτοί την αρχική ΕΕΔΜΚ προς αναθεώρηση.

Edited by akis73
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 
Είμαι συνεπιβλέποντας στατικού φορέα (αλλά όχι γενική επίβλεψη) μαζί με άλλους δύο πολιτικούς μηχανικούς, σε μία άδεια, έργου το οποίο έχει ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο. Δεν έχω συμμετάσχει καθόλου στην επίβλεψή του. Επίσης από τον Ιούνιο του 2021 έχω κλείσει τα βιβλία μου (ωστόσο διατηρώ άδεια ασκήσεως παρότι άλλαξα επάγγελμα). 
 
Πως κινούμαι τώρα με δεδομένο ότι δεν συμμετείχα στην επίβλεψη και ότι έχω κλείσει τα βιβλία;
Έχω κάποιες νομικές συνέπειες για το ότι δε βγήκα εγκαίρως από την επίβλεψη; 
 
Μιλώντας με τους συνεπιβλέποντες μηχανικούς, σκοπεύουν να κάνουν ηλεκτρονική αναθεώρηση για κάποιες αλλαγές στα στατικά σύντομα, οπότε θα συμπεριλάβουμε και την παραίτηση μου. Μπορώ σε αυτήν την παραίτηση να ισχυριστώ ότι δεν συμμετείχα στην επίβλεψη καθόλου τώρα που έχει ήδη ένα χρόνο που τρέχει το έργο; Μήπως πρέπει να κινηθώ διαφορετικά και να κάνω μόνος μου τη δήλωση ότι παραιτούμαι; 
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 
Βάλε την ειδικότητα σου στο προφίλ σου.
Didonis
Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@intruder Θεωρώ ότι θα πρέπει να συντάξετε και να κοινοποιήσετε στην ΥΔΟΜ μια υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρετε ότι σχετικά με την οικοδομική άδεια #$%#%$%, ιδιοκτήτη $%#$%, διεύθυνση και τίτλο έργου #$%^#%# :

α) δεν επιβλέψατε απολύτως καμία εργασία

β) δεν επιθυμείτε να είστε επιβλέπων του ανωτέρω έργου.

γ) δεν απαιτείται καμία αμοιβή, αφού δεν επιβλέψατε.

Στη συνέχεια όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Προσωπικά θεωρώ μεγάλο λάθος που δεν το δηλώσατε αμέσως όταν ενημερωθήκατε ότι το έργο ξεκινάει, γιατί εννοείται ότι όσο δεν το δηλώνετε, φέρετε όλες τις ποινικές ευθύνες που σας αναλογούν. 

Επίσης θεωρώ ότι αν ταυτόχρονα με τη δική σας παραίτηση στο πρωτόκολλο της ΥΔΟΜ, καταθέσετε αντίστοιχες ΥΔ των υπολοίπων επιβλεπόντων κατά τρόπο, ώστε καμία εργασία να μην μένει ακάλυπτη από επίβλεψη, τότε ούτε διακοπή εργασιών δεν θα γίνει!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@ppanag Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Πράγματι μεγάλο λάθος, θέλω να το συμμαζέψω. Σκέφτομαι να επικοινωνήσω με την αρμόδια ΥΔΟΜ για να με καθοδηγήσουν πώς να το χειριστώ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, intruder said:

...

 
Πως κινούμαι τώρα ....

τώρα τώρα και όχι αύριο συμπληρώνεις μία ΥΔ που δηλώνεις παραίτηση από την επίβλεψη.

Μπορείς να γράψεις ότι άλλο θες αλλά η Υ.Δ. θα έχει ισχύ με βάση την ημερομηνία γνήσιου υπογραφής που θα λάβεις + (αναγκαίο) την υπογραφή του ιδιοκτήτη ότι την παρέλαβε από εσένα (κι αυτό καλό είναι να έχεις γνήσιο υπογραφής.)

Μετά μιλάς με τους συναδέρφους σου και ξεκινούν τις όποιες διαδικασίες αλλαγής επιβλέποντος ή παραίτησης.

Το σύστημα θα θεωρεί από την ημέρα που θα γίνει η διαδικασία παραίτησης ως ημερομηνία μη ευθύνης πια δικής σου.

Οποτεδήποτε στο μέλλον συμβεί οτιδήποτε και υπάρξουν δικαστήρια για ζητήματα επίβλεψης θα είσαι εγκαλούμενος για το χρονικό διάστημα που είχες επίβλεψη.

Ότι χαρτιά θα έχεις τότε (αχρείαστα να είναι) θα είναι χρήσιμα για να μη πρέπει να αποδείξεις (στο μέλλον) ότι δεν είσαι ελέφαντας.....

 

Υ.Δ.

ΥΔΟΜ ρωτάς τι και πως πρέπει να αντιμετωπιστεί το ζήτημα της καταβολής της αναλογούσας αμοιβής επίβλεψης σε εσένα (ακόμα και για συμβολικό 1€) στον βαθμό που έχεις κλείσει βιβλία και δεν μπορείς να κόψεις παραστατικό.

Μπορεί να γνωρίζει απάντηση και άλλος συνάδερφος αυτό εδώ.

Εναλλακτικά ίσως μπορεί να βολεύει (δεν το ξέρω καν) να ανοίξεις βιβλία για μια μέρα και να τα κλείσεις την ίδια ημερα. Μίλα με τον λογιστή σου για αυτό.

Edited by Didonis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψη μου η ΥΔΟΜ δεν έχει καμία δουλειά. Αν κάνεις τα παραπάνω ήτοι κοινοποιήσεις πως ουδέποτε έκανες επίβλεψη το μόνο σίγουρο είναι πως θα μπλέξει και ο ιδιοκτήτης αλλά σίγουρα και εσύ. 

Αυτό να το έχεις υπόψιν. 

Μίλα με τους συναδέλφους που ενέχονται στην επίβλεψη. Εξαρτάται πόσο έχουν προχωρήσει οι εργασίες αλλά όπως και να έχει αν επέβλεπαν οι άλλοι και όλα έχουν γίνει σωστά μπορεί να «συμμαζευτεί» εύκολα η υπόθεση και να απεμπλακείς και εσύ και ο ιδιοκτήτης. Αυτό για να γίνει θα πρέπει να φανεί πως υπάρχει απόλυτη αλληλουχία στην επίβλεψη. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.